Deska do prasowania siatka czy płyta?

Autor: SuperWnetrze.pl 2021/12/06

Na rynku obecnie dostępnych jest coraz to więcej desek do prasowania różnego rodzaju. Szeroki wybór akcesoriów domowych w sklepach sprawia, że coraz trudniej jest się nam zdecydować na coś konkretnego. Bardzo często wynika to po prostu z braku wystarczającej wiedzy na temat danego produktu oraz co najistotniejsze - nieświadomości jego najważniejszych cech. Wraz z postępem technologii, budowa desek do prasowania również uległa znacznej metamorfozie. Obecnie można bowiem podzielić deski do prasowania na elektryczne oraz deski do prasowania klasyczne, które również mogą znacząco różnić się od siebie. Jednak jednym z największych dylematów ostatnimi czasy w tym temacie, staje się następujące zapytanie: jaki blat deski do prasowania wybrać? Blat wykonany z siatki czy płyty? Który z nich sprawdzi się najlepiej podczas użytkowania? Na co zwrócić szczególną uwagę oraz czym się kierować w tym wyborze? Na te pytania i więcej odpowiadamy poniżej!

 

Rodzaje blatów desek do prasowania 

Na ten moment, wyróżnia się dwa rodzaje blatów desek do prasowania. Pierwszym z nich jest blat wykonany z siatki metalowej, stalowej lub aluminiowej. Takie rozwiązanie ma naprawdę wiele zalet. Jedną z nich, jest sam fakt tego, iż deski wytworzone z takiego materiału są niezwykle lekkie, co ułatwia ich przenoszenie z miejsca do miejsca. Co więcej, deski do prasowania z powierzchnią siatki są często wybierane przez użytkowników, którzy cenią sobie prasowanie z wykorzystaniem dużej ilości pary wodnej. Przyczyną takiego zjawiska jest to, iż takie deski do prasowania zapobiegają szkodliwemu oddziaływaniu pary na wytrzymałość deski do prasowania. Mało tego, siatka metalowa umożliwia odprowadzenie pary, oraz może skutecznie przyspieszyć proces samego prasowania, gdyż metalowe rurki szybko nagrzewają się oraz przekazują ciepło dalej prasowanym materiałom. Niektórzy twierdzą, że metalowe kratki zaś mogą z czasem się odkształcać oraz rdzewieć. Wszystko to zależy natomiast od jakości materiałów, z których wykonano blat deski do prasowania. Siatki
ze stali są najbardziej solidne pod tym względem, co pozwala korzystać z nich na długie lata bez konieczności wymiany deski. Zobacz nasze najlepsze propozycje desek do prasowania z siatki stalowej: deska do prasowania Brabantia, deska do prasowania z podstawką do generatora pary, duża deska do prasowania

Z drugiej strony natomiast, najmniej wytrwałym materiałem jest aluminium, które faktycznie z czasem użytkowania może zacząć się odkształcać, dlatego warto rozważyć ten wybór.

Innym rodzajem blatu w deskach do prasowania jest płyta.Tutaj wyróżniamy płyty wiórowe oraz paździerzowe. Ze względu na swoją mniejszą praktyczność, ich popularność z czasem spada coraz to bardziej. Przede wszystkim dlatego, iż deski do prasowania wykonane z płyty są zdecydowanie cięższe w porównaniu z deskami do prasowania o powierzchni kratki. Mało tego, takie deski nie są odporne na oddziaływanie pary wodnej, stąd para z żelazka będzie wsiąkała w płytę. To z kolei, może sprawić, iż taka deska nie będzie służyła na długo ponieważ generowana para wodna ma zdecydowany wpływ na jej żywotność.

 

Deska do prasowania siatka czy płyta?


Pomimo tego, iż deska do prasowania wykonana z płyty wiórowej czy też paździerzowej jest stosunkowo tańsza, w porównaniu z deską do prasowania o powierzchni siatki - to jednak taka deska będzie wymagała wymiany znacznie częściej niż ta druga. Warto zatem dobrze zastanowić się w trakcie wyboru odpowiedniej deski do prasowania dla siebie. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie zalety i wady każdego z rodzaju blatów desek do prasowania. Nie bez powodu jednak coraz to bardziej popularne stają się deski do prasowania o powierzchni siatki metalowej. Taka opcja sprawia, że można cieszyć się z użytkowania tej samej deski na naprawdę długi czas!

 

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • Dyfuzor zapachowy Cocodor Dyfuzor zapachowy Cocodor

  Czytanie ciekawych książek, oglądanie pasjonujących filmów czy spędzanie czasu z zaproszonymi gośćmi - można sobie umilić dyfuzorami zapachowymi o wyjątkowych nutach aromatycznych. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej!

  Autor: SuperWnetrze.pl 2022/01/24 Czytaj dalej
 • Moździerz - co to jest? Moździerz - co to jest?

  Moździerz służy do rozdrabniania i ucierania przypraw, nasion i świeżych ziół. Dzięki moździerzowi można stworzyć własne, naturalne i niepowtarzalne kompozycje ziołowe do gotowania, marynaty do mięs oraz słodkie dodatki do ciast. Czytaj więcej.

  2022/01/17 Czytaj dalej
 • Co na dzień babci i dziadka? Co na dzień babci i dziadka?

  Dzień babci i dziadka to wyjątkowy czas, w którym mamy okazję wyrazić im swoją wdzięczność, szacunek oraz miłość. I choć można zrobić to na wiele sposobów, to jednak najpopularniejszym wciąż pozostaje ciepły gest. Czytaj więcej.

  Autor: SuperWnetrze.pl 2022/01/11 Czytaj dalej
 • Zdrowe odżywianie - potrzebne informacje Zdrowe odżywianie - potrzebne informacje

  Zdrowa dieta pomaga chronić przed niedożywieniem we wszystkich jego formach, a także przed chorobami niezakaźnymi (NCD), w tym takimi jak cukrzyca, choroby serca, udar i nowotwory. Zobacz ten artykuł, aby przeczytać więcej.

  Autor: SuperWnetrze.pl 2022/01/10 Czytaj dalej
 • Termos obiadowy - co warto wiedzieć? Termos obiadowy - co warto wiedzieć?

  Wszystko co musisz wiedzieć o termosach obiadowych. Zastanawiasz się gdzie zabierać termos obiadowy lub może co w nim przechowywać? Rozważasz kupno termosu dla swojego dziecka? Oto wszystko co powinieneś wiedzieć na ten temat. Zobacz ten artykuł.

  Autor: SuperWnetrze.pl 2021/12/16 Czytaj dalej