Deska do prasowania siatka czy płyta?

Autor: SuperWnetrze.pl 2021/12/06

Na rynku obecnie dostępnych jest coraz to więcej desek do prasowania różnego rodzaju. Szeroki wybór akcesoriów domowych w sklepach sprawia, że coraz trudniej jest się nam zdecydować na coś konkretnego. Bardzo często wynika to po prostu z braku wystarczającej wiedzy na temat danego produktu oraz co najistotniejsze - nieświadomości jego najważniejszych cech. Wraz z postępem technologii, budowa desek do prasowania również uległa znacznej metamorfozie. Obecnie można bowiem podzielić deski do prasowania na elektryczne oraz deski do prasowania klasyczne, które również mogą znacząco różnić się od siebie. Jednak jednym z największych dylematów ostatnimi czasy w tym temacie, staje się następujące zapytanie: jaki blat deski do prasowania wybrać? Blat wykonany z siatki czy płyty? Który z nich sprawdzi się najlepiej podczas użytkowania? Na co zwrócić szczególną uwagę oraz czym się kierować w tym wyborze? Na te pytania i więcej odpowiadamy poniżej!

 

Rodzaje blatów desek do prasowania 

Na ten moment, wyróżnia się dwa rodzaje blatów desek do prasowania. Pierwszym z nich jest blat wykonany z siatki metalowej, stalowej lub aluminiowej. Takie rozwiązanie ma naprawdę wiele zalet. Jedną z nich, jest sam fakt tego, iż deski wytworzone z takiego materiału są niezwykle lekkie, co ułatwia ich przenoszenie z miejsca do miejsca. Co więcej, deski do prasowania z powierzchnią siatki są często wybierane przez użytkowników, którzy cenią sobie prasowanie z wykorzystaniem dużej ilości pary wodnej. Przyczyną takiego zjawiska jest to, iż takie deski do prasowania zapobiegają szkodliwemu oddziaływaniu pary na wytrzymałość deski do prasowania. Mało tego, siatka metalowa umożliwia odprowadzenie pary, oraz może skutecznie przyspieszyć proces samego prasowania, gdyż metalowe rurki szybko nagrzewają się oraz przekazują ciepło dalej prasowanym materiałom. Niektórzy twierdzą, że metalowe kratki zaś mogą z czasem się odkształcać oraz rdzewieć. Wszystko to zależy natomiast od jakości materiałów, z których wykonano blat deski do prasowania. Siatki
ze stali są najbardziej solidne pod tym względem, co pozwala korzystać z nich na długie lata bez konieczności wymiany deski. Zobacz nasze najlepsze propozycje desek do prasowania z siatki stalowej: deska do prasowania Brabantia, deska do prasowania z podstawką do generatora pary, duża deska do prasowania

Z drugiej strony natomiast, najmniej wytrwałym materiałem jest aluminium, które faktycznie z czasem użytkowania może zacząć się odkształcać, dlatego warto rozważyć ten wybór.

Innym rodzajem blatu w deskach do prasowania jest płyta.Tutaj wyróżniamy płyty wiórowe oraz paździerzowe. Ze względu na swoją mniejszą praktyczność, ich popularność z czasem spada coraz to bardziej. Przede wszystkim dlatego, iż deski do prasowania wykonane z płyty są zdecydowanie cięższe w porównaniu z deskami do prasowania o powierzchni kratki. Mało tego, takie deski nie są odporne na oddziaływanie pary wodnej, stąd para z żelazka będzie wsiąkała w płytę. To z kolei, może sprawić, iż taka deska nie będzie służyła na długo ponieważ generowana para wodna ma zdecydowany wpływ na jej żywotność.

 

Deska do prasowania siatka czy płyta?


Pomimo tego, iż deska do prasowania wykonana z płyty wiórowej czy też paździerzowej jest stosunkowo tańsza, w porównaniu z deską do prasowania o powierzchni siatki - to jednak taka deska będzie wymagała wymiany znacznie częściej niż ta druga. Warto zatem dobrze zastanowić się w trakcie wyboru odpowiedniej deski do prasowania dla siebie. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie zalety i wady każdego z rodzaju blatów desek do prasowania. Nie bez powodu jednak coraz to bardziej popularne stają się deski do prasowania o powierzchni siatki metalowej. Taka opcja sprawia, że można cieszyć się z użytkowania tej samej deski na naprawdę długi czas!

 

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • Jakie dekoracje świąteczne wybrać? Jakie dekoracje świąteczne wybrać?

  Święta Bożego Narodzenia to dla każdego wyjątkowy czas. W kuchni unosi się zapach pierników, dzieci piszą listy do Świętego Mikołaja, a na ulicach klimat tworzą kolorowe lampiony.

  2022/11/04 Czytaj dalej
 • Jaki lunchbox wybrać? Jaki lunchbox wybrać?

  Mepal - holenderska marka specjalizująca się w wyposażeniu do przechowywania żywności. Co sprawia, że należy do światowej czołówki i cieszy się ogromnym zainteresowaniem klientów? Dowiedz się, czytając ten artykuł.

  2022/10/26 Czytaj dalej
 • Marka Mepal Marka Mepal

  Mepal - holenderska marka specjalizująca się w wyposażeniu do przechowywania żywności. Co sprawia, że należy do światowej czołówki i cieszy się ogromnym zainteresowaniem klientów? Dowiedz się, czytając ten artykuł.

  2022/04/26 Czytaj dalej
 • Jaką Suszarkę Ogrodową Kupić? Jaką Suszarkę Ogrodową Kupić?

  Na etapie wyboru odpowiedniej suszarki do prania ogrodowej, wiele osób zastanawia się na co szczególnie zwrócić swoją uwagę. W tym treściwym artykule, postaramy się rozwinąć ten wątek, tak abyś mógł zaczerpnąć z niego praktyczne wskazówki dla siebie.

  2022/04/13 Czytaj dalej
 • Co to jest kubek termiczny? Co to jest kubek termiczny?

  Co to jest kubek termiczny i czym różni się od standardowego termosu? Dlaczego kubek termiczny nie trzyma ciepła? Na te pytania oraz więcej odpowiadamy w tym artykule. Przeczytaj po więcej!

  Autor: SuperWnetrze.pl 2022/03/08 Czytaj dalej