Deski do kuchni - jakie mamy rodzaje i które deski wybrać?

Autor: Ola Wieloch 2018/08/17

Deski do krojenia to praktyczne przybory do kuchni, bez których ciężko się obejść w czasie codziennego przyrządzania pysznego, domowego jedzenia. Dzięki nim równiutko pokroimy warzywa na sałatkę, pieczywo, ciasto czy owoce lub mięso bez obaw o zarysowanie kuchennego blatu. Potrzebujemy ich w kuchni przynajmniej kilka by w razie potrzeby móc zawsze po którąś z nich sięgnąć. Jak jednak wybrać odpowiednią, właściwą deskę do krojenia, by służyła ona przez długi czas, a przy tym zachowała się w jak najlepszej formie? Jakie są dostępne do zakupienia deski do krojenia? Na te pytania postaramy się Wam za momencik odpowiedzieć, dlatego zostańcie z nami koniecznie!

Najlepsze deski do krojenia

Rodzaje desek do krojenia

Najpopularniejsze i najbardziej dostępne są oczywiście deski drewniane, znane nam już od wielu, wielu lat, które wciąż cieszą się bardzo dużą popularnością. Równie często do swoich domowych kuchni wybieramy deski wykonane z różnego rodzaju tworzyw sztucznych, które są łatwe i proste w utrzymaniu w czystości, a przy tym również po prostu najtańsze. Zauważyć można także rosnące zainteresowanie deskami do krojenia wykonanymi z hartowanego szkła lub z płyt kamiennych np. z marmuru, łupka czy też desek bambusowych, które wprowadzają powiew świeżości do wyposażenia domowej kuchni. W zależności od tego jak często korzystamy z desek do krojenia oraz jakie produkty najczęściej na nich kroimy, należy dobrać tą odpowiednią deskę kuchenną. Każda z wyżej wymienionych desek do krojenia odznacza się innymi walorami i sprawdza się do różnych zadań, dlatego warto poświęcić im kilka zdań z osobna aby wszystko stało się jasne!

Drewniane deski do krojenia

Drewniane deski do kuchni

Drewniana deska do krojenia to królowa wszystkich domowych kuchni. Bez dwóch zdań! Ma ją w zasadzie każdy. Jest szeroko dostępna i oczywiście stosunkowo niedroga. W zależności od wybranego do jej produkcji drewna, deski mogą być bardziej lub mniej trwalsze oraz odporne na uszkodzenia. Z im twardszego i mocniejszego drewna zostanie ona wykonana, tym na dłużej będzie nam służyć. Na rynku dostępne są deski z drewna dębowego, z drewna akacji, deski bukowe, jesionowe czy też pochodzące z gruszy. Jeśli chodzi o interesującą nas twardość to z pewnością należy zaznaczyć, że do takich należą deski z hebanu lub wykonane z kokosu. Ogromną zaletą drewnianych desek są ich właściwości bakteriobójcze, co zawdzięczają właśnie swojemu naturalnemu pochodzeniu, jednak by zachodziły one prawidłowo należy je odpowiednio pielęgnować. Przede wszystkim należy pamiętać, że po skorzystaniu z drewnianej deski i umyciu jej pod bieżącą wodą, powinno się ją wytrzeć do sucha. Deski szybko wchłaniają wodę, przez co mogą się szybciej zniszczyć. Kolejnym atutem drewnianych desek do krojenia jest fakt, że nie tępią one noży. Dzięki temu, przez długi czas będziemy mogli cieszyć się gładkim i szybkim krojeniem produktów. Co najlepiej kroić na drewnianych deskach? Z pewnością różnego rodzaju suche produkty takie jak np. bułki, chleb czy mało soczyste warzywa. Czego warto unikać? Krojenia czosnku jak i cebuli, ich zapach deski bardzo łatwo przejmują, a potem ciężko jest się go pozbyć. Najważniejsze jednak jest to, żeby w żadnym wypadku, nie myć desek drewnianych w zmywarce! Niech nam służą jak najdłużej!

Deska do krojenia Zassenhaus akacja Deska do krojenia Zassenhaus akacja Zassenhaus

59.90 zł 53.30 zł

Deska do krojenia średnia ZASSENHAUS akacja Deska do krojenia średnia ZASSENHAUS akacja Zassenhaus

115.90 zł 101.10 zł

Deski kuchenne drewniane

Deski bambusowe - powiew nowoczesności

Kolejny hit do kuchni? Deski bambusowe! Mimo iż bambus może nam się kojarzyć z drewnem, to deski bambusowe wcale nie są wykonane z drewna! Do produkcji tego rodzaju desek wykorzystywana jest silnie sprasowana trawa bambusowa. Ich dużą zaletą jest to, że soki i płyny z używanych produktów nie wsiąkają w głąb deski do krojenia i nie niszczą jej struktury, a sama deska kuchenna bardzo szybko wysycha. Twardość desek bambusowych jest większa od desek wykonanych z drewna bukowego, co czyni je naprawdę mocnymi i solidnymi. Podobnie jak deski drewniane nie tępią noży, co stanowi ich kolejną zaletę. Po użyciu i umyciu deski bambusowej warto ją dla pewności przetrzeć suchą ściereczką. Tak jak w przypadku drewnianych desek, nie należy myć desek bambusowych w zmywarce ? zbyt duża wilgoć może je uszkodzić i osłabić ich właściwości.

Bambusowe deski do krojenia

Deski z tworzywa sztucznego

Deski z tworzywa są niezwykle popularne i chętnie wybierane do kuchni, podobnie jak deski drewniane. Ich ważnymi zaletami jest ogólnodostępność, niski koszt oraz łatwość w utrzymaniu. Plastikowe deski do krojenia wyróżniają się także szeroką paletą barw, dzięki czemu można bez problemu dobrać te pasujące do wystroju kuchni. Producenci prześcigają się także we wzorach i kształtach desek, co daje nam naprawdę duże pole do popisu i aranżacji kuchennych gadżetów. Deski kuchenne z tworzywa podobnie jak i drewniane są higieniczne, jednak ze względu na łatwe ich rysowanie się (co stanowi duży ich minus), w powstałych zagłębieniach mogą zacząć zbierać się bakterie. Do mycia tego rodzaju desek można wykorzystywać detergenty, co w przypadku desek drewnianych, nie jest możliwe. W większości nadają się także do mycia w zmywarce, dzięki czemu zaoszczędzimy czas bez konieczności ręcznego mycia. Deski plastikowe nie chłoną zapachów (chyba, że są już bardzo porysowane) i nie tępią noży. W odróżnieniu od desek drewnianych są lekkie i poręczne. Minus stanowią rysy i wgłębienia, powstałe po dłuższym czasie stosowania, przez co mogą one wyglądać niezbyt elegancko. Łatwo ulegają przebarwieniom, dlatego podczas krojenia barwiących warzyw, takich jak na przykład papryka, warto od razu zmyć powstałe plamy, gdyż później są one ciężkie do usunięcia. Chcecie kupić porządne deski kuchenne z tworzywa? Sprawdźcie koniecznie te od marki Joseph Joseph, a na pewno nie będziecie żałować!

Deski kuchenne z tworzywa

Deski kuchenne szklane

Deski kuchenne ze szkła to niejako nowość i popularności dopiero zaczynają nabierać. Za co warto docenić szklaną deskę do krojenia? Z pewnością za 100% higieniczność (odporna na działanie bakterii) i za możliwość mycia w zmywarce, przez co jej czyszczenie nie będzie nam zajmowało głowy. Ich walorem jest również estetyka wykonania oraz ciekawy, oryginalny design. Na deskach szklanych można odnaleźć inspirujące wzory oraz motywy, dzięki czemu stanie się ona fajnym elementem dekoracyjnym domowej kuchni. Wykonanie ze szkła sprawia, że deski te nie chłoną wilgoci ani zapachów. Możemy więc śmiało kroić na nich problematyczne warzywa jakimi są cebula czy czosnek. Jakie posiadają minusy? Niestety szkło nie jest trwałym materiałem, dlatego łatwo może ulec stłuczeniu lub jakimś uszczerbkom, przez co nie nadaje się do użytku. Ponadto twardość szkła prowadzi do osłabienia i tępienia się noży, na co należy szczególnie zwracać uwagę. Na śliskiej nawierzchni szkła nie trudno o skaleczenia, kroimy więc spokojnie i bez pośpiechu.

Szklane deski kuchenne

Deski kamienne

Deski do krojenia wykonane z materiałów takich jak marmur czy granit to nie tylko praktyczne przybory kuchenne, lecz także fenomenalna ozdoba. Poza podstawową funkcją krojenia, posłużą rewelacyjnie do serwowania pysznych przekąsek, które postawione na tak eleganckich podkładkach, znikną w mgnieniu oka. Deski kamienne są ciężkie, co jest zarówno ich atutem jak i wadą. Masywność sprawia, że świetnie wyglądają, ale z kolei trudno je przenosić z miejsca na miejsce. Podobnie jak szklane deski wykazują wysoką higieniczność, odporność na bakterie oraz nie wchłaniają wody, a także zapachów. Nie rysują się ani nie odbarwiają, dzięki czemu możemy cały czas cieszyć się ich doskonałą formą. Minusem desek z kamienia jest niestety to, że tępią one noże. Należy więc zamienić klasyczne, stalowe noże na te ceramiczne. Pamiętajmy też, że deski kamienne mają śliską powierzchnię i podczas krojenia trzeba zachować koncentrację i skupienie, by uniknąć skaleczeń.

Deski do krojenia z kamienia

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • Jak układać żywność w lodówce? Jak układać żywność w lodówce?

  W Polsce marnuje się ok. 5 mln ton, na świecie aż 1,3 mld ton wyprodukowanej żywności rocznie (dane ONZ). Wystarczyłoby uratować 1/4 tego, co marnujemy, aby wykarmić wszystkich głodujących na świecie. Co sekundę wyrzucamy 184 bochenki chleba!

  2023/01/31 Czytaj dalej
 • Jak oczyścić powietrze w domu? Jak oczyścić powietrze w domu?

  Mój dom – moja twierdza. To miejsce, w którym możemy odpocząć i schronić się przed tym, co na zewnątrz. Łatwo założyć, że zanieczyszczenie powietrza jest problemem tylko zewnętrznym, ale to samo powietrze zawierające ślady spalin samochodowych, pyłu...

  2023/01/26 Czytaj dalej
 • Jak usunąć kamień z czajnika? Jak usunąć kamień z czajnika?

  Czajnik to rodzaj garnka, zwykle metalowego, używanego do gotowania wody. Jako jeden z najstarszych i najczęściej używanych przedmiotów kuchennych towarzyszy nam od tysięcy lat. Od brązu i żelaza po porcelanę i szkło – na przestrzeni wieków czajnik....

  2023/01/16 Czytaj dalej
 • Najlepsze metody na sprawdzenie pogody Najlepsze metody na sprawdzenie pogody

  Jak często zdarzało Ci się sprawdzać pogodę w telefonie, która okazała być się błędna? Aktualnie w prawie każdym telefonie komórkowym możemy sprawdzić temperaturę. Niestety często okazuję się zwodnicza, a my jesteśmy ubrani nadwymiar lub za zimno. Termome

  2023/01/05 Czytaj dalej
 • Jaki budzik wybrać? Jaki budzik wybrać?

  Idea budzika pojawiła się już w starożytności. Według legendy, pierwszy budzik (zegar wodny wyposażony w gwizdek) stworzył Platon około 400 r.p.n.e. W średniowiecznych Chinach przełomem były zegary ogniowe. Za sprawą przepalanych nici dany ciężar upadał

  2022/11/30 Czytaj dalej