Deski kuchenne do krojenia drewniane - jakie wybrać?

Autor: SuperWnetrze.pl 2021/05/07

Deski kuchenne do krojenia drewniane – jakie wybrać?

Deski kuchenne do krojenia to obowiązkowy element wyposażenia każdej kuchni. Bez niej przygotowanie nawet najprostszej potrawy jest zwyczajnie niemożliwe. Deski kuchenne do krojenia drewniane niegdyś królowały w naszych domach i do dziś cieszą się ogromną popularnością, mimo dostępności wielu nowych wariantów desek do krojenia wykonanych z tworzyw czy szkła. Wszystko dlatego, że drewniane deski są bardzo praktyczne i trwałe, a tego zwykle od nich najbardziej oczekujemy. Chcemy, by deska kuchenna była poręczna i funkcjonalna – ułatwiała siekanie i krojenie, a potem przekładanie pociętych składników do naczyń kuchennych. Wymagamy, by była z nami długo i przez cały ten czas dobrze nam służyła i wyglądała estetycznie. Deski drewniane, zwłaszcza te wykonane z drewna dobrego gatunku i odpowiednio zaimpregnowane, spisują się pod tymi względami bez zarzutu. Są odporne na zniszczenie, pęknięcie czy zarysowanie, a w dodatku są neutralne i bezpieczne w kontakcie z żywnością. Deski kuchenne drewniane nie zniekształcają smaku ani zapachu siekanych warzyw czy mięs, o czym doskonale wie zresztą każdy szef kuchni. To dlatego, że deski drewniane mają tyle atutów, w renomowanych restauracjach kroi się właśnie na nich. Oczywiście wiele zależy od konkretnego modelu deski do krojenia. Nie każda drewniana deska kuchenna jest równie doskonała i warta naszej uwagi. Dlatego podpowiadamy, jak wybrać tę najlepszą.

Deski kuchenne drewniane – popularne warianty i ich zalety

Deski kuchenne do krojenia drewniane to szeroka gama produktów, które różnią się nie tylko kształtami, rozmiarami czy dodatkowymi funkcjonalnościami, ale też rodzajem drewna użytego do ich produkcji. To bardzo ważna kwestia w przypadku desek kuchennych, bo właściwości drewna w istotny sposób wpływają na ich cechy. Najczęściej spotykane dobrej jakości deski kuchenne drewniane to deski wykonane z włókna bambusowego, drewna bukowego, akacjowego lub oliwnego. Drewniane deski wykonane z powyższych surowców są bowiem najtrwalsze i najmniej podatne na zniszczenie. Opierają się wilgoci, wysokim temperaturom, kwasom zawartym w sokach warzyw i owoców, działaniu tłuszczu. Deski kuchenne z drewna wysokogatunkowego nie boją się nawet ostrzy kuchennych noży. Drewniane deski do krojenia z bambusa, akacji czy drewna oliwnego nie sprawiają też kłopotów, gdy trzeba je oczyścić, a więc bez strachu i obawy o higienę można przygotowywać na nich posiłki. Ponadto, o czym nie należy zapominać, drewniane deski kuchenne fantastycznie się prezentują i do tego pasują do każdej kuchni. Równie atrakcyjnie wyglądają w nowocześnie urządzonym wnętrzu, co w klasycznie zaaranżowanej kuchni. Szczególnie piękne są zwłaszcza deski kuchenne z drewna oliwnego i akacjowego. Łatwo je rozpoznać po unikatowym rysunku słojów i niejednolitym zabarwieniu. Jak urokliwe potrafią być deski drewniane z akacji udowadnia deska kuchenna do siekania Zassenhaus. To solidna, poręczna i świetnie wykonana deska do krojenia o bardzo oryginalnym wyglądzie, który warto wykorzystać. Tego rodzaju deska do krojenia to prawdziwy rarytas, który pomoże Ci przy siekaniu (zauważ, że ma nóżki stabilizujące ją na blacie i bardzo wygodny uchwyt), ale też w każdej chwili wystąpić może w roli gustownej deski do serwowania serów, wędlin czy przekąsek. 

Gdzie kupować deski kuchenne z drewna?

Deski kuchenne do krojenia drewniane z dobrego jakościowo surowca to produkty w pełni godne zaufania i polecenia, ale pod jednym warunkiem – deska kuchenna musi pochodzić od sprawdzonego producenta. To gdzie kupisz deskę kuchenną oraz to, kto jest jej producentem ma więc spore znaczenie. Jeśli kupisz na straganie deskę kuchenną z drewna, nigdy nie możesz mieć pewności ani co do gatunku drewna, z którego powstała, ani jego bezpieczeństwa. Może też się zdarzyć, że taka deska do krojenia wcale nie została też zabezpieczona warstwami uszlachetniającymi, a więc zaraz się zniszczy, albo pokryto jej powierzchnię szkodliwymi dla zdrowia substancjami. Tylko kupując deski kuchenne drewniane dobrych marek, możesz naprawdę być spokojna o ich żywotność i swoje zdrowie. Deski kuchenne z drewna od producentów premium to także produkty wyróżniające się jakością wykonania, większą wytrzymałością i fantastycznym designem. Spójrz, jak prezentuje się deska kuchenna Wusthof z drewna bukowego. Czy można sobie wyobrazić bardziej gustowny detal do stylowej i świetnie wyposażonej kuchni?

Na co powinnaś zwrócić uwagę, wybierając deski drewniane do swojej kuchni?

Gdy kupujesz drewniane deski do krojenia, oprócz gatunku drewna i pochodzenia produktu, powinnaś ocenić też walory konstrukcyjne wybieranego przyboru. Pamiętaj, że najlepiej sprawdzają się w kuchni te deski drewniane, które zaprojektowano z myślą o Twojej wygodzie. Chodzi o takie detale jak uchwyt, rowki zbierające sok z mięsa czy krojonych warzyw lub nóżki dobrze stabilizujące deskę na blacie. Zupełnie inaczej korzysta się z deski kuchennej, która posiada takie ulepszenia konstrukcyjne – posiłki przygotowujesz sprawniej, a wokół nie powstaje niepotrzebny bałagan. Jedną z takich ciekawych nowości są też drewniane deski kuchenne z wysuwanymi z ich wnętrza tackami. Taką funkcjonalnością może pochwalić się np. wyjątkowo praktyczna i solidnie wykonana deska kuchenna z szufladką WMF. Na tacce tej fajnie pomyślanej deski możesz gromadzić obierki czy odpadki albo wykorzystywać ją do podania kanapek. Z kolei deska kuchenna Zassenhaus Eco Line ma wszystko, co powinny mieć porządne i wygodne w użyciu drewniane deski – jest dwustronna, zabezpieczona przed działaniem bakterii i grzybów, ma sporą powierzchnię roboczą, rant stabilizujący ją na blacie i oczywiście wyżłobienia, które zapobiegną uciekaniu okruszków i wyciekaniu płynów poza deskę. Ponieważ w praktyce okazuje się, że jedna deska do krojenia w kuchni to zdecydowanie za mało, warto też kupować od razu całe ich zestawy, by kroić sprawnie produkty bez konieczności ciągłego mycia deski po każdej czynności. Taką atrakcyjną propozycją są m.in. drewniane deski do krojenia z podstawką Zassenhaus. Kupując komplet, zyskujesz aż 6 poręcznych i wytrzymałych desek kuchennych do różnych zadań oraz stojak, dzięki któremu deski będą zawsze tam, gdzie są Ci potrzebne i nieużywane nie skradną Ci miejsca na kuchennym blacie.

 

Poprzedni artykuł Następny artykuł