Ekscytujące aspekty świata kawy

2023/05/02

Od legendy do globalnego fenomenu: historia kawy

W poszukiwaniu Czarnego Złota – od legendy do współczesności, kawa stała się jednym z kluczowych towarów na świecie. Etiopski farmer, który odkrył ziarna kawy, zaczyna tę fascynującą historię.

Popularyzacja kawy w krajach arabskich przed XV wiekiem zapoczątkowała jej ekspansję. Z Mokki trafiła do Egiptu, Wielkiej Brytanii, a potem do Europy. Dzięki Sobieskiemu dotarła do Polski, a kolonizacja umożliwiła jej uprawę na szeroką skalę.

Holandrzy, Francuzi i Portugalczycy przyczynili się do rozprzestrzeniania kawowców na różnych kontynentach. Dzisiaj, z Ameryki Południowej pochodzi prawie połowa światowej produkcji kawy.

Ewolucja kultury kawowej w Polsce od XVII wieku

Historia kawy w Polsce sięga XVII wieku, gdy napój ten przybył z Turcji, jednak nie cieszył się wielką popularnością. Dopiero w XVIII wieku kawa zyskała na znaczeniu, co zaowocowało powstaniem pierwszych kawiarni, takich jak “Za Żelazną Bramą”, Kawiarnia Duvala czy gdańskie kafehausy.

W tamtych czasach gospodynie doskonale wiedziały, jak zaparzyć kawę, a stosowane proporcje nie różnią się wiele od obecnych. W XIX wieku kawa stała się popularna na dworach szlacheckich, gdzie zatrudniano dedykowaną służącą - kawiarkę, wspomnianą m.in. w “Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza.

Analizując książki kucharskie z epoki, można zauważyć, że gospodynie samodzielnie wypalały kawę, co zmieniło się po pojawieniu się pierwszych palarni kawy w Polsce. W 1882 roku Tadeusz Tarasiewicz założył pierwszą profesjonalną palarnię kawy w Warszawie - Pluton.

Espresso i jego mleczne warianty - różne oblicza kawy

Espresso to podstawa wielu rodzajów kawy i jest niezbędne dla przygotowania klasycznych napojów kawowych. Klasyczne włoskie espresso przyrządza się z 7g kawy, a parzenie trwa 25 sekund, co daje 25ml intensywnego naparu. Współcześnie, w kawiarniach serwujących kawę wysokiej jakości, parametry parzenia espresso są dostosowywane do konkretnych ziaren kawy. Najczęściej stosuje się 18-20g zmielonej kawy, parzonej przez 30-35 sekund, co daje 35-45g naparu. Właściwe espresso cechuje się gęstą konsystencją, intensywnym smakiem, który może wahać się od głębokiej, czekoladowej słodyczy do wibrujących, owocowych nut, oraz brązową cremą na wierzchu. Zobacz szklanki do espresso>>>

Cappuccino to popularny rodzaj kawy mlecznej, który przyrządza się na bazie pojedynczego espresso, do którego dodaje się aksamitnie spienione mleko. Docelowo, cały napój powinien mieć objętość 120-150ml. Kluczowe jest uzyskanie gładkiej, jednolitej konsystencji piany mlecznej, która potęguje doznania smakowe. Wprawni bariści są również w stanie tworzyć piękne wzory na powierzchni cappuccino

Latte macchiato to efektowny rodzaj kawy mlecznej, który różni się od cappuccino. Podaje się go w wysokich, przezroczystych szklankach, w których widać trzy warstwy: mleka, kawy i mlecznej piany. Najpierw do szklanki wlewa się spienione mleko, a następnie dodaje się porcję espresso, tworząc charakterystyczne warstwy. Latte macchiato nie należy mylić z caffe latte, które to jest espresso z lekko spienionym mlekiem, podawanym w filiżance.

Espresso macchiato to kolejny rodzaj kawy z mlekiem, ale o minimalistycznej formie. W standardowej filiżance do espresso, znajduje się pojedyncza porcja kawy, która następnie zostaje "splamiona" spienionym mlekiem. W rezultacie uzyskuje się bardziej wyczuwalny smak kawy niż w latte macchiato czy cappuccino, z delikatnym przełamaniem smaku dzięki mleku.

Flat white to rodzaj kawy, który nie posiada włoskiego rodowodu, a swoje korzenie ma w Australii. Napój składa się z podwójnej porcji espresso i aksamitnie spienionego mleka. Całość objętościowo jest zbliżona do cappuccino, ale z podwójną ilością espresso. Proste, ale zarazem wyjątkowe połączenie, które podkreśla intensywność smaku kawy i jednocześnie dodaje słodyczy dzięki mleku. Flat white jest doskonałą propozycją dla osób, które chcą spróbować czegoś innego niż tradycyjne włoskie napoje kawowe.

Wszystkie te rodzaje kaw - espresso, cappuccino, latte macchiato, espresso macchiato oraz flat white - pokazują różnorodność smaków i tekstur, jakie można osiągnąć, łącząc kawę z mlekiem w różnych proporcjach i technikach parzenia. Wybór odpowiedniego rodzaju kawy zależy od indywidualnych preferencji smakowych i chęci eksperymentowania z nowymi doświadczeniami kulinarnej przyjemności. Dzięki wiedzy i umiejętnościom baristów, każdy miłośnik kawy ma szansę znaleźć swój ulubiony napój, który najlepiej odda jego gusta i potrzeby.

Rola wypalania kawy w kształtowaniu smaku i aromatu

Wypalanie kawy odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu jej smaku, zawartości kofeiny oraz zapachu. Proces ten zależy od gatunku kawy i wymaga wiedzy oraz doświadczenia ze strony specjalistów, którzy zajmują się wypalaniem ziaren i sprzedażą kawy.

Oczyszczone ziarna trafiają do specjalnych pieców, gdzie są poddawane działaniu wysokiej temperatury, dostosowanej do rodzaju kawy i oczekiwanego efektu smakowego. Stopnie palenia związane są z czasem spędzonym przez ziarna w piecu, a następnie są chłodzone na przygotowanych tacach.

Właściwe wypalanie kawy jest istotne dla osiągnięcia optymalnego smaku, co ma wpływ na jej pozycjonowanie na rynku. Dlatego specjaliści w tej dziedzinie starają się dbać o każdy detal, aby uzyskać produkt najwyższej jakości, który zadowoli nawet najbardziej wybrednych konsumentów.

Rodzaje palenia kawy

Jaka jest ogólna zasada palenia ziaren i jak wpływa ona na smak kawy? Im krócej ziarna są wypalane, tym bardziej kawa jest kwaskowata i tym więcej ma kofeiny. Jeśli ziarna wypalamy dłużej, nabierają one z kolei bardziej głębokiego, czekoladowo-orzechowego aromatu, a sam napar pod względem smaku jest mocniejszy. A oto stopnie palenia kawy z ich dokładniejszą charakterystyką!

Kawa jasno palona
Kolor ziaren jest zbliżony do koloru cynamonu, a więc delikatnie brązowy. Taka kawa cechuje się naturalnym smakiem i lekkością, których nie należy mylić z niską zawartością kofeiny jak zostało wcześniej wspomniane, kawa jasno palona ma jej najwięcej! Jest to również kawa najbardziej kwaskowata wyczuwalne są w niej nuty cytrusowe.

Kawa średnio palona
Ziarna są ciemniejsze niż w przypadku kawy jasno palonej. Taki rodzaj wypalenia gwarantuje, że kawa jest pod względem smaku bardziej zbilansowana ani za kwaśna, ani zbyt gorzka. Nie ma ona już tych kwaskowatych, cytrusowych nut. Zawartość kofeiny jest w tym przypadku optymalna niższa niż w kawie wypalanej jasno, ale wyższa niż w tej palonej ciemno.

Kawa średnio ciemno palona
Ziarna w tym wypadku są dość ciemne. W odróżnieniu do wcześniej wymienionych mają też lekki połysk, co wynika z wytrącania się z nich naturalnych olejków. Smak jest mocniejszy, wyczuwalne są akordy czekoladowe, nawet lekko pikantne. To kawa o znacznie obniżonej zawartości kofeiny w stosunku do kawy palonej jasno i ciemno.

Kawa ciemno palona
Jak zapewne nietrudno się domyślić, ziarna po ciemnym paleniu mają ciemnobrązowy kolor i wyraźny połysk. To kawa o intensywnym aromacie i paradoksalnie niskiej zawartości kofeiny. W smaku dominują nuty gorzkiej czekolady. Palenie na ciemno powoduje przy tym zatracanie się cech charakterystycznych kawy, wynikających z jej pochodzenia i sposobu uprawy. Często producenci aromatyzują swoje produktu. Do takich przykładów należy chociaż by kawa Bialetti. W ofercie tej włoskiej marki znajdziemy m.in. kawę o smaku waniliowym, czekoladowym i wiele innych!

Wiedza na temat różnych rodzajów palenia kawy oraz ich wpływu na smak, aromat oraz zawartość kofeiny może pomóc w wyborze idealnego napoju dla siebie. Dzięki temu możemy cieszyć się niezwykłym doświadczeniem degustacji kawy, które uwzględnia nasze indywidualne preferencje smakowe.

Parzenie kawy zależne od stopnia palenia

Stopień palenia kawy ma istotne znaczenie dla wyboru odpowiedniej metody jej parzenia. Oto jak różne stopnie palenia wpływają na kompatybilność z poszczególnymi metodami:

Kawa jasno palona jest uznawana za najbardziej wymagającą w przygotowaniu. Idealne metody parzenia dla niej to chemex oraz drip. Te metody pozwolą wydobyć delikatne nuty smakowe oraz aromat tego rodzaju kawy.

Kawa średnio palona jest najbardziej uniwersalna. Możemy ją parzyć na wiele różnych sposobów, a jej smak i aromat będą odpowiednie. To świetna opcja dla osób, które eksperymentują z różnymi technikami parzenia.

W przypadku kawy ciemno palonej, metody takie jak kawiarka czy ekspres ciśnieniowy sprawdzą się doskonale. Te metody pozwolą wydobyć intensywny smak i aromat, typowy dla tego rodzaju kawy.

Zwróć uwagę na ofertę marek, takich jak Bialetti, które oferują wysokiej jakości akcesoria do parzenia kawy. Kawiarki Bialetti gwarantują napar, który może śmiało konkurować z kawą podawaną w kawiarniach.

Akcesoria do parzenia kawy co wybrać?

Na początek warto wspomnieć o kawiarkach, czyli prostych i wygodnych w obsłudze urządzeniach do parzenia kawy w domu, pracy lub podczas podróży. Superwnetrze.pl oferuje kawiarki aluminiowe, a także stalowe, które można używać na właściwym typie kuchenki. Co więcej, w ofercie znajdziemy także kawiarki na kuchenki indukcyjne, łączące tradycję z nowoczesnością.

Jeśli nie mamy dostępu do kuchenki, warto postawić na kawiarki elektryczne. Takie rozwiązanie zapewni nam możliwość przygotowania ulubionej kawy w trakcie podróży, bez potrzeby korzystania z kuchenki.

Kolejną propozycją są french pressy, czyli szklane naczynia z tłokiem. Ich obsługa jest niezwykle prosta i nie wymaga użycia kuchenki.

Nie tylko kawiarki i french pressy to akcesoria do parzenia kawy, na które warto zwrócić uwagę. W ofercie znajdziemy także m.in. dzbanki do kawy drip oraz młynki do kawy, które pozwalają na mielenie ziaren tuż przed parzeniem, co zapewnia maksymalną świeżość i aromat napoju.

Wybór akcesoriów do parzenia kawy zależy od naszych preferencji i sytuacji. Warto jednak zwrócić uwagę na ofertę marki Bialetti, która od lat cieszy się dużą popularnością wśród miłośników kawy.

Podsumowanie 

Od legendy do globalnego fenomenu, historia kawy rozwijała się przez wieki. Kawa wywodzi się z Etiopii, a jej popularność rozprzestrzeniła się wśród Arabów, skąd trafiła do innych części świata, w tym do Europy, dzięki Mokce. W XVIII wieku pojawiły się pierwsze kawiarnie w Polsce. W XIX wieku kawa zdobyła popularność wśród arystokracji, a wykwalifikowane kobiety mogły zarabiać na życie jako specjalistyczne kawiarki.

Różne rodzaje kawy, takie jak espresso, cappuccino, latte macchiato, espresso macchiato i flat white, oferują różnorodne smaki i tekstury, które można uzyskać przez mieszanie kawy i mleka w różnych proporcjach i technikach parzenia. Jakość kawy w dużej mierze zależy od procesu palenia, który zależy od odmiany kawy i wymaga wiedzy i doświadczenia. Palenie może wpłynąć na smak, aromat i zawartość kofeiny w kawie. Cztery etapy palenia kawy to jasne, średnie, średnio ciemne i ciemne. Idealna metoda parzenia dla każdego rodzaju palenia zależy od jego smaku i aromatu. Wysokiej jakości akcesoria do parzenia kawy, takie jak dzbanki Bialetti moka, mogą poprawić doświadczenie związane z przygotowywaniem kawy.

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • Jak zrobić wielkanocne porządki? Jak zrobić wielkanocne porządki?

  Wielkanoc to czas świętowania i spędzania czasu z rodziną, każdy z nas chce na ten czas przygotować się jak najlepiej aby święta spędzić w czystym i świeżym otoczeniu, jednak przy natłoku codziennych obowiązków może być to trudne do wykononania. Przygotow

  2024/02/29 Czytaj dalej
 • Jak zrobić babkę wielkanocną? Jak zrobić babkę wielkanocną?

  Wielkanoc to nie tylko czas kolorowych jajek, zajączków i wiosennych dekoracji. To również chwila, w której spotykamy się w gronie rodziny i przyjaciół, aby celebrować nie tylko wiarę, ale także tradycję i wspólne wartości.

  2024/02/15 Czytaj dalej
 • Jak zorganizować walentynki w domu? Jak zorganizować walentynki w domu?

  Święto zakochanych to wyjątkowy dzień pełen miłości! Serduszka, róże i czerwień jest wszechobecna. W tej zimnej porsze roku, warto się dodatkowo dogrzać i wspólnie, z drugą połówką dać się porwać walentynkowemu szaleństwu. Właśnie – masz już pomysł na Wal

  2024/01/24 Czytaj dalej
 • Jak upiec najlepsze pączki, faworki i oponki - PRZEPISY Jak upiec najlepsze pączki, faworki i oponki - PRZEPISY

  Nie wiesz jaki wypiek będzie najlepszy na tłusty czwartek? Zainspiruj się naszym blogiem i spraw aby ten dział stał się wyjątkowy i pyszny!

  2024/01/23 Czytaj dalej
 • Proste i szybkie przepisy na desery w kokilkach Proste i szybkie przepisy na desery w kokilkach

  Masz ochote na coś słodkiego a nie wiesz co będzie szybkim i prostym sposobem na przygotowanie? Przedstawiamy ci artukuł z pięcioma przykładowymi prostymi przepisami na desery w kokilkach. Przygotujesz je w zaledwie pare minut a na pewno taki deser posmak

  2024/01/04 Czytaj dalej