Jak ożywić rośliny doniczkowe

2023/05/29

Cynamon wypleni grzyby z korzeni więdnących roślin. Mleko nada liściom bardziej soczystą zieleń, a kawa przyspieszają wzrost roślin. Poznaj domowe sposoby nawożenia roślin doniczkowych. Są tanie i bardzo skuteczne. 

Sekretne życie roślin

Rośliny, oprócz wody i światła, potrzebują również mikro- i makroelementów, które pobierają z gleby. Jeśli jednak posadzone są w domu, w doniczce, szybko tracą składniki obecne w ziemi, zatem musimy im je dostarczać. Azot wpływa na rozwój liści, fosfor sprawia, że roślina inwestuje w korzenie, z kolei potas zapewnia jej lepszą kondycję. Dzięki temu pierwiastkowi roślina ma szansę zakwitnąć, a nawet dać owoce. Prócz tego roślina potrzebuje mikroelementów, m.in. żelaza, cynku czy manganu. Dostarczanie ich w odpowiednich proporcjach jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji roślin.

Akcja-reanimacja. Domowe odżywki do roślin doniczkowych.

Czym nawozić rośliny doniczkowe? Cynamon na grzyby.

Bardzo często, nawet przy najlepszej pielęgnacji, niektóre rośliny więdną. Chociaż suchość rośliny zwykle wiąże się z brakiem nawodnienia, czasami tak naprawdę jest to grzyb, który mógł zaatakować nasze rośliny i kradnie im pożywienie, przede wszystkim wilgoć. Oto, co zrobić, aby uniknąć wyrzucania roślin, które można łatwo leczyć. Rośliny nie są w stanie przyswoić odpowiedniej ilości nawodnienia, jeśli zostały zaatakowane przez grzyby, które kradną im płynne pożywienie, nie pozostawiając roślinie możliwości skorzystania z niego. Czasami grzyby manifestują się wyraźnie na powierzchni w postaci małych pleśni, innym razem chowają się w korzeniach. Wszystko, co musisz zrobić, to uzbroić się w rękawiczki, cierpliwość i specjalny składnik: cynamon. Za pomocą cynamonu, znanego jako środek antyseptyczny, wyeliminujesz grzyby atakujące Twoją roślinę, które przy odpowiedniej pielęgnacji, będą gotowe w krótkim czasie ponownie wykiełkować i rosnąć tak bujnie, jak kiedyś.

1. Usuń wszystkie żółte liście usychającej roślinki i nie podlewaj jej przez kilka dni, aby nie dostarczać dalszego pożywienia grzybowi. Następnie powierzchnię gleby posyp cynamonem w proszku.

2. Po kilku dniach wyjmij roślinę z doniczki i delikatnie usuń ziemię. Jeśli gleba jest zbyt sucha, zwilż korzenie pod bieżącą wodą, ale uważaj, aby nie zamoczyć łodygi. Podczas tego zabiegu usuwamy zgniłe korzenie, przecinając je nożyczkami na styku ze zdrową częścią rośliny. Unikaj zbyt intensywnej ingerencji, ponieważ przy cięciu żywych korzeni roślina ucierpi i będzie potrzebować więcej energii, aby się zregenerować. 

3. Po prawidłowym oczyszczeniu rośliny nadszedł czas na kąpiel korzeni rośliny w cynamonie. Zagotuj litr wody i gdy dojdzie do wrzenia, wlej ją do pojemnika. Dodaj łyżkę cynamonu i dobrze zamieszaj.

4. Poczekaj aż roztwór przestygnie, a następnie zanurz w nim korzenie rośliny. Zwróć szczególną uwagę, aby zanurzyć tylko korzenie rośliny w mieszance wody i cynamonu, utrzymując łodygę suchą.  Zostaw namoczoną roślinę w kąpieli przez co najmniej 30 minut.

5. Po 30 minutach wyjmij roślinę z pojemnika z wodą i cynamonem i przesadź. Postępuj delikatnie i używaj gleby doniczkowej zalecanej dla danej rośliny.

Czym nawozić rośliny doniczkowe? Skorupki z jajek na wzmocnienie.

Skorupki po ugotowanych jajkach są świetnym źródłem azotu i węglanu wapnia, które wzmacniają rośliny. Jak przygotować odżywkę ze skorupek jaj?

1. Skorupki z ugotowanych jajek pozostaw w wodzie po gotowaniu jajek na około dwa tygodnie.

2. Odcedź zawartość i taką wodą podlewaj kwiaty.

3. Następnie skrusz skorupki i włóż do ziemi w doniczce.

Odżywka ze skorupek jajek jest skuteczna w przypadku roślin, które lubią wyższe pH gleby, np. paprocie, bluszcze, piwonie, liliowce, lawenda, pomidory, cyprysy. Nie używaj jej do nawożenia roślin, które lubią kwaśne podłoże, np. storczyki, wrzosy, azalie czy różaneczniki.

Czym nawozić rośliny doniczkowe? Skórki od banana na wzrost.

Skórki od banana zawierają wiele mikroelementów, których na co dzień brakuje roślinom. Pomagają im rosnąć szybciej i wzmacniają zapach. Jak przygotować odżywkę ze skórek banana do podlewania roślin?

1. Włóż do słoika 3 skórki po bananach wkładamy do słoika, zalej wodą i odstaw na kilka dni.

2. Tak przygotowanych roztworem podlewaj kwiaty.

3. Skórkę po bananach można również drobno pokroić i ułożyć w ogrodzie pod krzakami róż oraz pomidorami.

Czym nawozić rośliny doniczkowe? Fusy z kawy na rozkwit.

Fusy z kawy to najlepszy nawóz do kwiatów doniczkowych. Zawierają związki potasu, który jest doskonałą odżywką do zielonych kwiatów doniczkowych. Po wymieszaniu z ziemią spulchniają ją i powodują, że roślina bujniej i szybciej rośnie. Ta metoda polecana jest w szczególności dla roślin kwitnących. Raz na dwa tygodnie wysypujemy fusy z kawy na wierzchnią warstwę ziemi w doniczce, delikatnie ją wzruszamy i mieszamy z fusami. 

Czym nawozić rośliny doniczkowe? Fusy z herbaty jako odżywka.

Fusy i napary z herbaty odkażają ziemię, zapobiegając rozwojowi bakterii, dodatkowo sprawiają, że roślina bujniej rośnie. Ta metoda polecana jest w szczególności do pielęgnacji paprotek. Najlepiej używać herbat ziołowych z pokrzywy, szałwii, rumianku czy skrzypu polnego. Roślinę podlewaj ostudzonym naparem z wyżej wymienionych ziół. Fusy z herbaty rozsypane w doniczce skutecznie odstraszą muszki. Jeśli masz problem z mszycami, wystarczy przygotować napar z czarnej herbaty i regularnie spryskiwać nim liście zaatakowanej rośliny. Możesz raz na cztery tygodnie spryskać roślinę naparem z ziołowej herbaty. To uodporni ją na grzyby pleśniowe. Torebki z herbaty warto ułożyć na dnie doniczki. Będą doskonałym filtrem i pochłaniaczem nadmiaru wody.

Czym nawozić rośliny doniczkowe? Mleko dla liści.

Mleko poprawia koloryt liści roślin. Jeśli chcesz, by zielone liście Twojej rośliny nabrały bardziej soczystej barwy, raz na dwa tygodnie podlej ją mlekiem rozcieńczonym z wodą. Duże liście można co jakiś czas przecierać ścierką nawilżoną mlekiem, majonezem lub piwem – będą pięknie się błyszczeć.

Czym nawozić rośliny doniczkowe? Woda po ziemniakach i innych jako odżywka.

Woda pozostała po gotowaniu ziemniaków i innych warzyw zawiera wartościowe mikroelementy i skrobię. Pobudza mikroorganizmy zawarte w glebie do lepszego działania. Wystudzoną wodą podlewamy kwiaty. Należy jednak pamiętać, że nie może być wcześniej posolona.

Czym nawozić rośliny doniczkowe? Wyciąg z czosnku do podlewania storczyków.

Czosnek zawiera wiele składników odżywczych, których potrzebują kwiaty, między innymi storczyki. Warto odżywiać te efektowne ozdoby naszych wnętrz wyciągiem z czosnku.

1. Przygotuj 1 litr wody oraz 3 ząbki czosnku.

2. Wodę wlej do garnka i zagotuj, a gdy ostygnie, dodaj do niej sprasowane ząbki czosnku.

3. Następnie garnek należy przykryć pokrywką i odstawić na 1 dobę.

4. Potem wystarczy moczyć storczyki w wywarze przez 20-30 minut (nie podlewaj kwiatów takim wywarem – po prostu wstaw kwiaty do wody, a potem wyjmij).

Kurację należy stosować raz w miesiącu, a już po dwóch zabiegach zobaczysz piękne kwiaty. Uwaga! Wywar z czosnku musi być świeży – maksymalny czas przechowywania to 2 dni.

Nawożenie roślin doniczkowych - częste błędy

Nawożenie kwiatów domowych nie powinno sprawiać większych problemów. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach.

1. Zbyt duża ilość nawozu przypali korzenie rośliny, a liście zaczną żółknąć w okolicy nerwów. Pamiętaj, by stosować się do instrukcji załączonej na opakowaniu. Lepiej mniej nawozu niż za dużo.

2. Nie dokarmiaj świeżo zakupionej rośliny przez 2-3 miesiące. Rośliny kupione jesienią i zimą zacznij nawozić dopiero na wiosnę.

3. Nie stosuj nawozu do świeżo przesadzonych roślin przez dwa miesiące. Nowa ziemia dostarczy im odpowiednich składników przez jakiś czas.

4. Unikaj nawożenia chorych okazów. Nawóz może przypalić uszkodzone korzenie. Z pierwszym nawożeniem po wyleczonej chorobie poczekaj około miesiąca.

5. Rośliny o suchym podłożu najpierw zwilż niewielką ilością wody i odczekaj kilka minut, zanim zaczniesz nawozić, w przeciwnym wypadku nawóz rozłoży się nierównomiernie w podłożu.

 

Poprzedni artykuł Następny artykuł
  • Jak urządzić balkon na wiosnę ? Jak urządzić balkon na wiosnę ?

    Nie wiesz jak urządzić swój balkon na wiosne? Zajrzyj do naszego bloga gdzie znajdziesz przydatne tipy jak nawet z małej przestrzeni stworzyć swój azyl i oaze spokoju na zbliżającą się wiosne!

    2024/03/27 Czytaj dalej
  • Jak smażyć zdrowo na patelni? Jak smażyć zdrowo na patelni?

    nie wiesz jak smażyć zdrowo na patelni? przeczytaj nasz blog i spraw aby twoje potrawy smakowały jeszcze lepiej!

    2024/03/22 Czytaj dalej
  • Jak zrobić porządek w lodówce? Jak zrobić porządek w lodówce?

    Porządek w lodówce nie tylko wpływa na estetykę, ale przede wszystkim na świeżość i bezpieczeństwo przechowywanych produktów spożywczych. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą ci zorganizować przestrzeń w lodówce i uczynić ją bardziej funkcjonaln

    2024/03/13 Czytaj dalej
  • Jak suszyć pranie na zewnątrz? Jak suszyć pranie na zewnątrz?

    Zbliżająca się wiosna zaczyna przypominać nam o ciepłych dniach, które sprawiają że życie nabiera tempa. W tym okresie również możemy skorzystać z suszenia prania na zewnątrz co sprawia iż pranie pięknie schnie a przy okazji nabiera zapachów świeżego ciep

    2024/03/08 Czytaj dalej
  • Jak dobrać odpowiednią Piaskownice drewnianą Jak dobrać odpowiednią Piaskownice drewnianą

    Kiedy wiosna zbliża się wielkimi krokami, nic nie przywraca radości dzieciństwa tak bardzo jak czas spędzony na świeżym powietrzu. Jednym z najbardziej klasycznych i uwielbianych przez dzieci elementów ogrodu jest piaskownica drewniana. To w niej dzieci m

    2024/03/06 Czytaj dalej