Jak sprzątać, żeby było czysto?

2023/03/21

Nienawidzimy sprzątać, ale kochamy czysto mieszkać. Czy istnieje najlepszy sposób na szybkie posprzątanie domu? Istnieje. Nie doprowadzać do bałaganu :) Ale jako że to nierealne dla większości z nas, warto wiedzieć, jak okiełznać mniejszy rozgardiasz i jak przejść gładko przez poważniejszy proces, jakim są gruntowne wiosenne porządki.

Zobacz akcesoria do sprzątania>>>

Jak posprzątać szybko? Jak posprzątać efektywnie? Jak posprzątać w godzinę? Jak posprzątać i się nie zmęczyć? Możemy mnożyć podobne pytania, a odpowiedź i tak jest jedna. Jeżeli nie jesteśmy Małgorzatą Rozenek w białej rękawiczce, do utrzymania porządku w domu musimy się przyłożyć. Specjaliści uważają, że bałagan przyczynia się do potęgowania stresu i niepokoju. Sprzątanie domu posiada więc nie tylko dosłowne, ale i symboliczne znaczenie: pozbywanie się ciężaru emocjonalnego, pozostawianie za sobą rzeczy, które już nam do niczego nie służą. Jeżeli zatem spadnie nas już ten dopust boży, jakim jest sprzątanie, pomyślmy o tym z innym nastawieniem. Potraktujmy sprzątanie jak formę terapii, ćwiczenia uważności, jak również dobrego fizycznego treningu. Warto z głową przygotować się do sprzątania. Mamy nadzieję, że ten przewodnik bazujący na latach ciężko zarobionych doświadczeń, podpowie, jak najlepiej wykorzystać czas i szybko posprzątać dom. 

Jak zaplanować sprzątanie

Sporo będzie zależeć od tego, jak często sprzątamy cały dom - jeśli robimy to raz w tygodniu, doprowadzenie go do idealnego stanu nie powinno zająć więcej niż godzinę. Jeśli robimy to rzadziej lub planujemy gruntowne, wiosenne porządki, musimy zaplanować na sprzątanie cały dzień (lub weekend). Sprzątanie mieszkania najlepiej zacząć od planu i podziału obowiązków. Przygotuj dokładną listę tego, co należy posprzątać w domu i rozdziel zadania między domowników. Pamiętaj o sprzątaniu z góry na dół i zaopatrz się w odpowiednie akcesoria i środki czystości. Tak uzbrojeni możemy przystąpić do akcji czysty dom.

Harmonogram sprzątania:

Sprzątanie na co dzień:

 • pościelić łóżka
 • zamiatać i myć podłogi
 • odkurzyć dywany
 • wytrzeć blaty
 • wyczyścić płytę kuchenną
 • wieczorem posypać zlew sodą oczyszczoną i wyszorować lekko wilgotną gąbką
 • po każdym prysznicu wycierać ścianki prysznica i płytki ściągaczką do wody

Sprzątanie raz w tygodniu

 • umyć podłogi
 • zmienić pościel
 • zmienić ręczniki
 • sprzątnąć łazienkę
 • umyć blaty w kuchni 
 • wytrzeć kurze
 • umyć lustra
 • posprzątać pokój dziecięcy

Sprzątanie raz w miesiącu:

 • gruntownie sprzątnąć kuchnię - umyć lodówkę, piekarnik, mikrofalówkę, kosz na śmieci

 • odkamienić czajnik i ekspres do kawy

 • posprzątać w szafie

 • posprzątać w drobnych szufladach i na półkach

 • umyć okna

 • uprać firanki i zasłony

Sprzątanie raz na kwartał:

 • umyć kaloryfery

 • wyprać koce i narzuty

 • umyć kafelki w łazience i kuchni 

 • wyczyścić sofy i fotele

Lista rzeczy do zrobienia

Zacznij od zrobienia listy. Weź dużą kartkę, długopis i rozsiądź się wygodnie na kanapie. Wypisz wszystko, co trzeba zrobić w domu (nawet najmniejsze czynności). Każde wykonane zadanie od razu z niej wykreślaj - to od razu poprawia humor.

Podział obowiązków

Gdy lista jest już gotowa, przypisz do każdego zadania imiona domowników. Rozdziel prace sprawiedliwie - najmłodsi powinni mieć ich jak najmniej. Dobrze jest wziąć pod uwagę osobiste preferencje - w końcu ktoś może wyjątkowo nie znosić odkurzania czy zmywania - sprzątanie mieszkania pójdzie zdecydowanie łatwiej i szybciej.

Niezbędne akcesoria do sprzątania domu

Sprzątanie będzie o wiele przyjemniejsze, jeśli mamy na podorędziu odpowiednie środki czystości i gadżety ułatwiające sprzątanie. Mycie okien będzie łatwiejsze, jeśli zainwestujemy w specjalną myjkę, a czyszczenie podłóg (szczególnie, jeśli mieszkanie czy dom ma dużą powierzchnię) ułatwi mop. W odpowiednie akcesoria warto zainwestować - te kilkaset złotych to wydatek na lata, który szybko się zwróci.

Jakie są niezbędne akcesoria do sprzątania domu?

Podstawa:

 • worki na śmieci

 • gumowe rękawiczki wielorazowe

Do zabrudzeń i plam

 • kilka rodzajów ściereczek z mikrofibry

 • gąbki, druciaki, czyściki stalowe

 • szczotki

Do zamiatania i odkurzania:

 • zestaw do zamiatania

 • miotełka do kurzu 

 • jak najlżejszy odkurzacz

Do mycia powierzchni:

 • myjka do okien

 • mop z wiadrem

 • 2 miski plastikowe

 • ścierka do podłogi

Zobacz wszystkie niezbędne akcesoria do sprzątania w domu>>>

Jak sprzątać z dziećmi

1. Spraw, by dzieci poczuły się częścią planu: akcja – czysty dom.

Sprzątanie domu, gdy twoje dzieci wciąż rosną, jest jak odśnieżanie chodnika, zanim przestanie padać śnieg – powiedziała kiedyś komediantka Phyllis Diller. I chociaż utrzymanie czystości i porządku w domu, gdzie są małe dzieci, może być trudne, nie jest to niemożliwe. W rzeczywistości sekretem jest uczynienie dzieci częścią rozwiązania, a nie problemu.

2. Realistyczne oczekiwania

Przedszkolaki nie mają na tyle koordynacji lub zręczności, aby każdego ranka starannie pościelić swoje łóżka, więc pierwszym krokiem może być naciągnięcie kołdry na samą górę. Bądź dumny z wysiłków swojego dziecka i nie oczekuj doskonałości.

3. Precyzyjne zadania

Staraj się udzielać jednej prostej instrukcji lub wskazówek na raz. Dla 5- lub 6-latka posprzątaj swój pokój to przytłaczające stwierdzenie, ale odłóż wszystkie samochody do kontenera jest zrozumiałe, mówi organizacja pro Cosentino.

4. Wizualizacja

Dołącz zdjęcie przedmiotu, który trafia do każdego kosza lub pudełka, aby Twoje dziecko wiedziało, gdzie układać małe samochody lub klocki.

5. Limity na zabawki

Sprzątanie jest dużo szybsze i łatwiejsze, gdy jest mniej bałaganu do uprzątniejcia. Kontroluj ilość zabawek, przechowując je w zakrywanych pojemnikach. Kiedy kosz jest przepełniony, oznacza to, że prawdopodobnie nadszedł czas na eliminację. Wyznacz kilka godzin, aby pomóc swoim dzieciom wybrać zabawki dla tych, które ich nie mają wiele. Jednocześnie nauczysz je organizacji i dobroczynności.

6. Przebieranki

Dzieci w wieku 5 i 6 lat uwielbiają odgrywać role, więc spróbuj zachęcić je do założenia Firmy sprzątającej Zuzi lub Pomocnej dłoni Adasia. Przygotuj dzieci do tej roli i wyposaż w czapkę, fartuch i gumowe rękawiczki w rozmiarze dziecięcym. Możesz wcielić się w rolę doceniającego klienta.

7. Pracuj, a potem tańcz

Spraw, aby prace domowe były zabawne, włączając gry do różnych obowiązków. Możesz na przykład dać dzieciom zadanie, by usunęły wszystkie zabawki z podłogi, dopóki trwa piosenka. Jeśli skończą, zanim wybrzmi piosenka, mogą zatańczyć, co jest ogromną motywacją.

8. Gra kolorów

Wybierz kolor i poproś dzieci, żeby posprzątały, wszystko co jest w tym kolorze. Z praktyki wynika, że metoda ta sprawdza się też w przypadku nastolatków.

9. Umieść to na piśmie

Przygotuj dla dziecka szczegółową listę z realistyczną liczbą obowiązków odpowienich do jego wieku i ramami czasowymi na ich ukończenie.

10. Wyprzedaż garażowa

Starsze dzieci można zmotywować umową, że zatrzymają pieniądze z wyprzedaży niepotrzebnych zabawek, z zastrzeżeniem, że wszystko, co się nie sprzeda, zostanie przekazane potrzebującym dzieciakom.

11. Ramy czasowe dla starszych dzieci

Rodzice oczekują, że ich dzieci będą robić rzeczy w chwili, gdy zostaną o to poproszone. Może to się sprawdzać w przypadku maluchów, ale nastolatkom lepiej wyznaczyć ramy czasowe, na przykład: zanim przyjdą Twoi przyjaciele, przed obiadem lub do końca weekendu.

12. Nie wyręczaj dzieci

Poprawianie pracy wykonanej przez dziecko, to wysyłanie mu wiadomości, że jego praca nie była wystarczająco dobra. A to najprostsza droga do tego, żeby dziecko szybko się zniechęciło i nie zawracało głowy nauką prawidłowego wykonywania zadania. Dlatego unikaj dawania dzieciom zadań, które będą cię irytować, jeśli nie zostaną wykonane perfekcyjnie.

13. Okaż swoje uznanie

Staraj się jak najbardziej wspierać i zachęcać, nawet jeśli praca nie jest wykonywana dokładnie zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Lepiej podziękować dziecku za włożony w pracę wysiłek, zamiast nieszczerze chwalić za niezbyt udane wykonanie. Kolejnym razem możemy wykonać to zadanie wspólnie i udzielić pomocnych wskazówek.

Dziesięć przykazań prac domowych według Keisuke Matsumoto

1. Traktuj przedmioty z troską. Każda rzecz została stworzona z pewnym wysiłkiem i poświęceniem i dlatego należy jej się szacunek.

2. Okaż wdzięczność przedmiotom, które niegdyś były dla Ciebie użyteczne, ale pozbądź się ich, jeśli już ich nie potrzebujesz. Możesz ofiarować im nowe życie poprzez przekazanie ich komuś, kto je wykorzysta.

3. Najlepiej sprzątać z samego rana. Jeżeli rozpoczniesz dzień w ciszy, kiedy wszyscy jeszcze śpią, Twoje serce poczuje spokój, a Twój umysł będzie przejrzysty.

4. Zanim pójdziesz do łóżka, powinieneś odłożyć oraz poukładać rzeczy, których używałeś w ciągu dnia. Ułatwi Ci to sprzątanie następnego dnia.

5. Jeżeli będziesz sprzątać rano i układać rzeczy wieczorem, zauważysz, że lepiej się czujesz w ciągu dnia.

6. Zanim zaczniesz sprzątać otwórz okna oraz przewietrz dom, aby oczyścić powietrze. Odczuwanie świeżego powietrza na swojej skórze sprawia, że czujesz się bardziej pobudzony.

7. Wiatr, który wchodzi przez otwarte okna zbliża Cię do natury. Powietrze jest łagodne i przyjemne na wiosnę i jesienią, ciepłe w lato, a mroźne w zimę. Odczuwanie zarówno jego życzliwej natury, jak i surowości sprawia, że wchodzisz w kontakt ze swoją kruchością oraz potęgą natury.

8. Aby okazać życiu szacunek posprzątaj po każdym posiłku, aby nie przyciągał owadów, które musiałbyś później niepotrzebnie zabić.

9. Zamiast żałować przeszłości lub martwić się o przyszłość staraj się całkowicie żyć w chwili obecnej. Aby praktykować tą ideę poprzez prace domowe „zrób dzisiaj to, co masz zrobić jutro.”

10. Dzielenie obowiązków domowych między wszystkich członków rodziny pomoże Ci doceniać to, co inni robią dla Ciebie. Zrozumienie, że wy wszyscy jesteście w jakiś sposób od siebie zależni pomoże wam pracować w grupie oraz pomyśleć o drugiej osobie przed jakimkolwiek działaniem.

Zobacz pozostałe artukuły na temat sprzątania:

Nasze triki na szybkie sprzątanie domu>>>

Jak myć okna?>>>

Poprzedni artykuł Następny artykuł