Lampy do wnętrz - lampy do oświetlenia wnętrza domu

Autor: Ola Wieloch 2018/09/25

Oświetlenie wnętrza bardzo mocno wpływa na odbiór przestrzeni naszego domu i jest jego niezwykle ważną składową. Lampy dają nam nie tylko światło, lecz również ciepłą, przytulną atmosferę, poczucie bezpieczeństwa oraz zapewniają niepowtarzalny charakter wnętrzom. Możemy je podzielić na kilka rodzajów i grup, w zależności od ich przeznaczenia oraz "lokalizacji" w domowym pomieszczeniu. Do wyboru mamy więc lampy wiszące i plafony, lampy podłogowe, kinkiety oraz lampki biurowe, czyli tak zwane stołowe lub nocne. Postaramy się je pokrótce omówić i pomóc dopasować dany typ lampy do poszczególnych rodzajów i typów wnętrz! Zostańcie z nami koniecznie i sprawdźcie co ciekawego tym razem dla Was mamy!

Oświetlenie wnętrza domu 

Jak dobrać lampę do pomieszczenia?

Lampy należy dobierać, patrząc między innymi na jej rozmiar, powierzchnię pomieszczeń oraz ich stopień dostępności do źródła naturalnego, dziennego światła. Im jaśniejszą przestrzenią dysponujemy, tym mniej kłopotliwe i skomplikowane będzie dopasowanie, wybranie najlepszej lampy. Z kolei zaciemnione miejsca, w których posiadamy mniej okien lub czasami wcale (na przykład w łazience) będą wymagały: lamp o większych kloszach, większej ilości lamp lub zastosowania żarówek o zwiększonej mocy. Ta sama zasada będzie dotyczyła kolorów kloszy - w jasnych, przestrzennych wnętrzach czarne, ciemne klosze będą ciekawym, intrygującym dodatkiem, jednak w pokojach niedoświetlonych jeszcze bardziej pogłębią ten problem i uwydatnią niekorzystny efekt. Wybór lampy powinien być również uzależniony od wystroju i designu pomieszczenia, dzięki czemu idealnie dopełnimy jego aranżację. Ładna lampa do salonu pasująca do charakteru przestrzeni nada całości uroku i przyjemnego akcentu, dlatego warto chwilkę zastanawić się nad wszystkimi aspektami i wybrać tą najlepszą! A jaką? O tym poniżej!

Ładne lampy do oświetlenia domu

Lampy sufitowe

Lampy wiszące czyli tzw. lampy sufitowe są potrzebne w zasadzie w każdym pomieszczeniu. Rozświetlą pięknie przestrzeń salonu, kuchni, jadalni, sypialni czy też łazienki i przedpokoju. Powinny znajdować się w ich centralnej części by oświetlić możliwie jak największą powierzchnię. Dzięki temu na znajdujący się np. w środkowej części pokoju stół będzie padało dużo światła, co ułatwi nam spożywanie posiłków. Dodatkowo oświetlenie rozmieszczone w ten sposób nada harmonii całemu wnętrzu. Lampy wiszące tworzone są w różnorodnej stylistyce: vintage, nowoczesnej, industrialnej, glamour - z łatwością można więc znaleźć te, które wpisują się w Nasze gusta. Jeśli chodzi o materiał, z jakiego mogą być wykonane, spośród najbardziej popularnych wymienić należy co najmniej kilka. Lampy metalowe o industrialnej, surowej konstrukcji świetnie odnajdą się chociażby we wnętrzach loftowych, jak i po prostu nowoczesnych. Lampy szklane prezentują się rewelacyjnie, a ich ogromnym atutem jest fakt, że światło przechodzi przez nie całkowicie i rozpromienia ogromną przestrzeń. Jeśli zależy nam na blasku, to z pewnością one go zapewnią. Szeroko znane są także lampy z materiałowymi kloszami. Materiał zapewnia mniejsze przenikanie światła, jednak pozwala na stworzenie bardziej kameralnego oświetlenia. Tego typu lampy możemy wykorzystać na przykład w sypialni albo na przedpokoju.

Ładne lampy do oświetlenia kuchni

Lampy stojące

Lampy podłogowe to doskonałe rozwiązanie do punktowego, miejscowego oświetlenia wnętrza. Jeśli nie chcemy rozświetlać całego pomieszczenia na przykład podczas oglądania filmu w salonie, to lampa podłogowa będzie wręcz idealna. Możemy ją zakamuflować za kanapą lub wręcz przeciwnie - wyeksponować, by stanowiła również piękną dekorację pokoju. Lampa podłogowa znajdzie zastosowanie nie tylko w salonie, lecz wspaniale odnajdzie się także na przedpokoju, w sypialni czy pokoju dziecięcym. Zapewni nam komfort, delikatny blask, a przy tym dopełni aranżację każdego z wyżej wymienionych pomieszczeń. Lampy podłogowe mogą być złożone z jednej lub kilku nóżek, które wykonywane są najczęściej z 3 rodzajów materiału: z drewna, metalu lub tworzywa. W zależności od typu wnętrza, jesteśmy w stanie dopasować lampę do jego przewodniej stylistyki i stworzyć piękną całość.

Nowoczesna lampa stojąca

Lampy kinkietowe

Kinkiety, podobnie jak lampy podłogowe posłużą doskonale do miejscowego oświetlenia. Najczęściej są one wykorzystywane w sypialni, jadalni czy przedpokoju, jednak tak naprawdę możemy je wykorzystać w każdej, domowej przestrzeni. Kinkiety dobrze jest dobrać do większych lamp np. lamp wiszących lub podłogowych, dzięki czemu stworzą razem świetny zestaw! Warto też zauważyć (choć być może nie jest to aspekt konieczny), że ładne kinkiety lepiej wyglądają w parach niż pojedynczo. Ustawione po przeciwległych stronach będą nadawać wnętrzu harmonii oraz uwydatniać jego walory.

Czarne lampy kinkietowe

Lampki stołowe

Lampki stołowe, zwane też lampkami biurkowymi idealnie sprawdzą się podczas wieczornego czytania książek czy też pracy przy komputerze. Pozwolą nam dobrze oświetlić niewielką przestrzeń, dzięki czemu podczas czynności wykonywanych przy biurku nie będą nas boleć oczy. Przy wyborze lampek stołowych, warto sprawdzić czy można regulować długość lampy i zmieniać kąt padania światła. Jest to istotna cecha, która zapewni odpowiednią ekspozycję światła, najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb. Jeśli lampka ma jednak być głównie po prostu ozdobą lub nie będzie nam towarzyszyć podczas wykonywania konkretnych zadań jak np. czytanie, możemy pokusić się o ciekawy design i wykonanie z niebanalnych materiałów. Wtedy, jej techniczne aspekty nie muszą zaprzątać nam głowy.

Lampki stołowe do salonu

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • Jak układać żywność w lodówce? Jak układać żywność w lodówce?

  W Polsce marnuje się ok. 5 mln ton, na świecie aż 1,3 mld ton wyprodukowanej żywności rocznie (dane ONZ). Wystarczyłoby uratować 1/4 tego, co marnujemy, aby wykarmić wszystkich głodujących na świecie. Co sekundę wyrzucamy 184 bochenki chleba!

  2023/01/31 Czytaj dalej
 • Jak oczyścić powietrze w domu? Jak oczyścić powietrze w domu?

  Mój dom – moja twierdza. To miejsce, w którym możemy odpocząć i schronić się przed tym, co na zewnątrz. Łatwo założyć, że zanieczyszczenie powietrza jest problemem tylko zewnętrznym, ale to samo powietrze zawierające ślady spalin samochodowych, pyłu...

  2023/01/26 Czytaj dalej
 • Jak usunąć kamień z czajnika? Jak usunąć kamień z czajnika?

  Czajnik to rodzaj garnka, zwykle metalowego, używanego do gotowania wody. Jako jeden z najstarszych i najczęściej używanych przedmiotów kuchennych towarzyszy nam od tysięcy lat. Od brązu i żelaza po porcelanę i szkło – na przestrzeni wieków czajnik....

  2023/01/16 Czytaj dalej
 • Najlepsze metody na sprawdzenie pogody Najlepsze metody na sprawdzenie pogody

  Jak często zdarzało Ci się sprawdzać pogodę w telefonie, która okazała być się błędna? Aktualnie w prawie każdym telefonie komórkowym możemy sprawdzić temperaturę. Niestety często okazuję się zwodnicza, a my jesteśmy ubrani nadwymiar lub za zimno. Termome

  2023/01/05 Czytaj dalej
 • Jaki budzik wybrać? Jaki budzik wybrać?

  Idea budzika pojawiła się już w starożytności. Według legendy, pierwszy budzik (zegar wodny wyposażony w gwizdek) stworzył Platon około 400 r.p.n.e. W średniowiecznych Chinach przełomem były zegary ogniowe. Za sprawą przepalanych nici dany ciężar upadał

  2022/11/30 Czytaj dalej