Lampy wiszące punktowe - jaki model wybrać?

Autor: SuperWnetrze.pl 2021/04/08

Oświetlenie punktowe, które najwcześniej zaistniało w naszych domowych łazienkach, dziś jest chętnie montowane we wszystkich wnętrzach, bez względu na ich przeznaczenie czy metraż. Ogromna popularność, którą szybko zdobyły lampy wiszące punktowe, wynika przede wszystkim z faktu, iż punktowe źródła światła są bardzo uniwersalne, zazwyczaj energooszczędne oraz oferują wielką swobodę w montażu, a więc pozwalają bardzo precyzyjnie dostosowywać natężenie i kierunek padania światła do konkretnych potrzeb. Kiedy warto skusić się na lampy punktowe i jaki model tego rodzaju oświetlenia sufitowego wybrać?

Dlaczego warto zdecydować się na lampy wiszące punktowe?

Lampy wiszące punktowe to bardzo urozmaicona grupa produktów, dzięki czemu oczka, plafony, reflektory czy halogeny z łatwością można sfunkcjonalizować. Pojedyncze lampy punktowe, w których zamontowane jest jedno źródło światła, jak np. bardzo uniwersalny i minimalistyczny w formie pojedynczy plafon PIXAR, można montować na dziesiątki różnych sposobów, tak by równomiernie oświetlały wnętrze lub dzieliły je na strefy, tworzyły w zestawie oświetlenie główne lub jedynie je uzupełniały. Tego typu punktowe lampy sufitowe doskonale sprawdzą się w łazience, przedpokoju, garderobie czy jako oświetlenie w kuchni. Nic także nie stoi na przeszkodzie, by zamontowane w równych odstępach tworzyły oświetlenie główne w salonie czy pokoju dziennym. Oczka, lampy wiszące czteropunktowe, trzypunktowe czy dwupunktowe dodatkowo zwykle także montowane są na ruchomych przegubach, co umożliwia regulację ułożenia poszczególnych kloszy. Możliwość kontrolowania kierunku świecenia każdego ze źródeł światła tworzącego plafon oznacza ogromną swobodę w tworzeniu dodatkowych efektów świetlnych, które pozwolą tworzyć przyjazną atmosferę we wnętrzu oraz wygodnie dostosowywać ilość światła docierającego do oświetlanych przez plafon stref. Lampy wiszące punktowe doskonale potrafią się sprawdzić zarówno w roli oświetlenia głównego, jak i dodatkowego. Są także niezastąpione, gdy chcemy doświetlić część przestrzeni, np. blat roboczy w kuchni, stół w jadalni albo lustro w łazience, wyeksponować jakiś obiekt, np. galerię obrazów zdobiących ścianę w salonie, wydzielić w pomieszczeniu odrębne strefy czy zbudować wyjątkowy klimat we wnętrzu poprzez wykorzystanie różnorodnych efektów rozproszenia światła. Dodatkowym atutem różnorodności tego rodzaju lamp sufitowych jest również to, że mogą one zawisnąć we wnętrzach o niemal każdej stylistyce. Chociaż wiele lamp punktowych przybiera bardzo współczesne, zgeometryzowane i ascetyczne formy, idealne do nowocześnie zaaranżowanych wnętrz, w kolekcjach dobrych marek nie brakuje także plafonów inspirowanych innymi estetykami. Dzięki temu lampy punktowe bez przeszkód mogą rozświetlać i zdobić zarówno swojską rustykalną kuchnię, jak i surowy loft, klasycznie urządzony wytworny salon czy pokój młodzieżowy, w którym dominuje styl skandynawski. 

Lampy wiszące dwupunktowe – kiedy będą dobrym wyborem?

Lampy wiszące dwupunktowe możesz przede wszystkim wykorzystać, gdy chcesz napełnić konkretną strefę we wnętrzu dodatkową porcją światła lub wyeksponować urodę poszczególnych elementów wystroju w pomieszczeniu. Dwupunktowe lampy sprawdzą się także w roli oświetlenia głównego, ale tylko w przypadku niewielkich przestrzeni. Mogą na przykład zastąpić klasyczny żyrandol w przedpokoju czy w pokoju dziecięcym o małym metrażu. Decydując się na lampy wiszące dwupunktowe, warto rozważyć modele z regulacją ułożenia reflektora, aby umożliwić sobie kontrolę nad snopem światła i w razie potrzeby zmieniać kierunek świecenia lampy. Taką funkcjonalność oferuje np. zbudowany z dwóch kloszy plafon sufitowy Rolos marki Lampex. Ta stonowana stylistycznie i neutralna kolorystycznie dwupunktowa lampa sufitowa może oświetlać wnętrza o każdym przeznaczeniu, a także pełnić funkcję oświetlenia dodatkowego w kąciku czytelniczym, w okolicy toaletki w sypialni czy lustra w przedpokoju. Ze względu na swój stylowy wygląd, bardzo staranne wykonanie oraz użycie estetycznie prezentujących się materiałów dwupunktowy plafon Rolos możesz zamontować również w reprezentacyjnych pomieszczeniach, np. pokoju gościnnym czy salonie. 

Gdzie sprawdzą się lampy wiszące trzypunktowe?

Trzypunktowe lampy sufitowe świetnie nadają się na oświetlenie główne w pomieszczeniach o średnim metrażu. Trzypunktowe reflektorki i halogeny warto także wykorzystywać do doświetlania poszczególnych, newralgicznych stref, takich jak miejsce przygotowania czy spożywania posiłku, miejsce nauki czy pracy. Lampy wiszące trzypunktowe z regulacją kąta padania światła, jak np. minimalistyczny potrójny plafon Ring3 zaprojektowany przez Sollux Lighting, doskonale sprawdzą się też do wyeksponowania ścianki z kolekcją rodzinnych zdjęć, gabloty z oryginalnymi bibelotami czy po prostu do wydzielenia funkcjonalnych stref w pokoju dziennym. Decydując się na lampy punktowe, pamiętaj, że oprawy do wilgotnych pomieszczeń, np. łazienki powinny mieć odpowiednio wysoki stopień szczelności, tj. minimum klasę ochrony IP21, a w miejscach ułożonych najbliżej źródeł wody nawet IP44, IP45, IP67.

Kiedy warto postawić na lampy wiszące czteropunktowe?

Czteropunktowe lampy sufitowe przeznaczone są do rozświetlania największych i najciemniejszych pomieszczeń. Jeśli więc urządzasz obszerny salon albo w Twoim mieszkaniu dominują wysokie stropy, lampy wiszące czteropunktowe będą strzałem w dziesiątkę. Przy wyborze plafonu punktowego pamiętaj zawsze, by ilość źródeł światła, jaką on dysponuje, była dostosowana do wielkości pomieszczenia, jego wysokości, rozmieszczenia okien oraz Twoich indywidualnych potrzeb. W przypadku miejsc, w których będziesz pracował oraz tych, gdzie natężenie światła musi być duże, bo w ich obrębie będziesz potrzebował dużej precyzji widzenia, np. przy kuchennym blacie czy przed lustrem, warto rozważyć plafony z większą ilością kloszy, np. lampy wiszące trzypunktowe lub czteropunktowe bądź zamontować więcej plafonów podwójnych. Również w przypadku czteropunktowych plafonów warto rozważyć wybór tych modeli, które posiadają regulację, jak plafon LED Oculare od Sollux Lighting w neutralnym i modny czarnym kolorze.

Poprzedni artykuł Następny artykuł