Moździerz - co to jest?

Autor: SuperWnetrze.pl 2022/01/17

Czym jest moździerz? Moździerz kuchenny to raczej dosyć mały, ale bardzo ciężki przedmiot, który swoim wyglądem przypomina miskę. Moździerz tworzy całość z masywnym i praktycznym tłuczkiem. Od wieków wykorzystywany jest w kuchni do precyzyjnego mielenia przypraw (np. soli, pieprzu, kolendry czy kardamonu), nasion oraz świeżych ziół, takich jak szczypiorek, mięta czy liście bazylii. Idealnie nadaje się również do mielenia orzechów, nawet tych oleistych, jak sezam. Wbrew pozorom, moździerz do tej pory posiada wielu swoich zwolenników, którzy bardzo cenią sobie efekty z jego użytkowania. Główną zaletą moździerzy to fakt, iż zmielone w nim przyprawy zachowują swój intensywny, wyjątkowy aromat na stosunkowo dłuższy czas, niż w przypadku korzystania z młynków tradycyjnych.

Do czego służy moździerz?

Do czego służy moździerz? Moździerz służy do mielenia, a także ścierania przypraw, nasion, czy też świeżych ziół. Za pośrednictwem moździerza, można stworzyć własną, naturalną i niepowtarzalną mieszankę kompozycji ziołowych do gotowania, marynat do mięs oraz słodkich dodatków do ciast (np. starta skórka z pomarańczy lub cytryny). W każdym z tych przypadków, moździerz sprawdzi się doskonale. Niektórzy używają moździerza również do produkcji ekologicznych kosmetyków na bazie wyciągów z ziół i kwiatów. Są to zazwyczaj maści i kremy.

Moździerz - jak używać?

Moździerz to naczynie z tłuczkiem do ręcznego rozdrabniania i ucierania różnorodnych substancji. Różne typy moździerzy są stosowane w różnych zastosowaniach, m.in. w wielu rozmaitych pracowniach i laboratoriach. Wyróżnia się: moździerze do ziół i przypraw, moździerze do tabletek (moździerze laboratoryjne) i moździerze do drinków.

Moździerz czy młynek?

Choć użytkowanie moździerza wymaga pewnej wprawy i siły to jednak efekt końcowy jaki daje - jest niezastąpiony. Starte lub zmielone przyprawy posiadają intensywny i wyjątkowy aromat, który zdecydowanie wyróżnia sporządzane potrawy. Łatwiejszymi w użytkowaniu są natomiast młynki elektryczne, które zmielą przyprawy podczas równoczesnego podawania posiłków. Niestety jednak młynki elektryczne nie oferują możliwości tworzenia indywidualnych kompozycji, dzięki mieszaniu ze sobą różnorodnych składników, tj. zioła, przyprawy, itd. Stąd też pod tym względem również moździerze posiadają zdecydowaną przewagę. Najmniej praktycznym pozostaje młynek tradycyjny, ponieważ po pierwsze, szybko się psuje, po drugie, jego użytkowanie pochłania stosunkowo dużo więcej czasu.


Moździerz kamienny - jak czyścić?

Moździerz kamienny jest niezwykle łatwy w zachowaniu odpowiedniej czystości. Wystarczy opukać pozostałości po przyprawach i ziołach, zwykłą, bieżącą wodą. Niestety nie nadaje się on do mycia w zmywarce ale jego ręczne mycie jest naprawdę bardzo wygodne i szybkie. Moździerz kamienny należy również umyć przed pierwszym użyciem.

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • Jak zrobić wielkanocne porządki? Jak zrobić wielkanocne porządki?

  Wielkanoc to czas świętowania i spędzania czasu z rodziną, każdy z nas chce na ten czas przygotować się jak najlepiej aby święta spędzić w czystym i świeżym otoczeniu, jednak przy natłoku codziennych obowiązków może być to trudne do wykononania. Przygotow

  2024/02/29 Czytaj dalej
 • Jak zrobić babkę wielkanocną? Jak zrobić babkę wielkanocną?

  Wielkanoc to nie tylko czas kolorowych jajek, zajączków i wiosennych dekoracji. To również chwila, w której spotykamy się w gronie rodziny i przyjaciół, aby celebrować nie tylko wiarę, ale także tradycję i wspólne wartości.

  2024/02/15 Czytaj dalej
 • Jak zorganizować walentynki w domu? Jak zorganizować walentynki w domu?

  Święto zakochanych to wyjątkowy dzień pełen miłości! Serduszka, róże i czerwień jest wszechobecna. W tej zimnej porsze roku, warto się dodatkowo dogrzać i wspólnie, z drugą połówką dać się porwać walentynkowemu szaleństwu. Właśnie – masz już pomysł na Wal

  2024/01/24 Czytaj dalej
 • Jak upiec najlepsze pączki, faworki i oponki - PRZEPISY Jak upiec najlepsze pączki, faworki i oponki - PRZEPISY

  Nie wiesz jaki wypiek będzie najlepszy na tłusty czwartek? Zainspiruj się naszym blogiem i spraw aby ten dział stał się wyjątkowy i pyszny!

  2024/01/23 Czytaj dalej
 • Proste i szybkie przepisy na desery w kokilkach Proste i szybkie przepisy na desery w kokilkach

  Masz ochote na coś słodkiego a nie wiesz co będzie szybkim i prostym sposobem na przygotowanie? Przedstawiamy ci artukuł z pięcioma przykładowymi prostymi przepisami na desery w kokilkach. Przygotujesz je w zaledwie pare minut a na pewno taki deser posmak

  2024/01/04 Czytaj dalej