Moździerz - co to jest?

Autor: SuperWnetrze.pl 2022/01/17

Czym jest moździerz? Moździerz kuchenny to raczej dosyć mały, ale bardzo ciężki przedmiot, który swoim wyglądem przypomina miskę. Moździerz tworzy całość z masywnym i praktycznym tłuczkiem. Od wieków wykorzystywany jest w kuchni do precyzyjnego mielenia przypraw (np. soli, pieprzu, kolendry czy kardamonu), nasion oraz świeżych ziół, takich jak szczypiorek, mięta czy liście bazylii. Idealnie nadaje się również do mielenia orzechów, nawet tych oleistych, jak sezam. Wbrew pozorom, moździerz do tej pory posiada wielu swoich zwolenników, którzy bardzo cenią sobie efekty z jego użytkowania. Główną zaletą moździerzy to fakt, iż zmielone w nim przyprawy zachowują swój intensywny, wyjątkowy aromat na stosunkowo dłuższy czas, niż w przypadku korzystania z młynków tradycyjnych.

Do czego służy moździerz?

Do czego służy moździerz? Moździerz służy do mielenia, a także ścierania przypraw, nasion, czy też świeżych ziół. Za pośrednictwem moździerza, można stworzyć własną, naturalną i niepowtarzalną mieszankę kompozycji ziołowych do gotowania, marynat do mięs oraz słodkich dodatków do ciast (np. starta skórka z pomarańczy lub cytryny). W każdym z tych przypadków, moździerz sprawdzi się doskonale. Niektórzy używają moździerza również do produkcji ekologicznych kosmetyków na bazie wyciągów z ziół i kwiatów. Są to zazwyczaj maści i kremy.

Moździerz - jak używać?

Moździerz to naczynie z tłuczkiem do ręcznego rozdrabniania i ucierania różnorodnych substancji. Różne typy moździerzy są stosowane w różnych zastosowaniach, m.in. w wielu rozmaitych pracowniach i laboratoriach. Wyróżnia się: moździerze do ziół i przypraw, moździerze do tabletek (moździerze laboratoryjne) i moździerze do drinków.

Moździerz czy młynek?

Choć użytkowanie moździerza wymaga pewnej wprawy i siły to jednak efekt końcowy jaki daje - jest niezastąpiony. Starte lub zmielone przyprawy posiadają intensywny i wyjątkowy aromat, który zdecydowanie wyróżnia sporządzane potrawy. Łatwiejszymi w użytkowaniu są natomiast młynki elektryczne, które zmielą przyprawy podczas równoczesnego podawania posiłków. Niestety jednak młynki elektryczne nie oferują możliwości tworzenia indywidualnych kompozycji, dzięki mieszaniu ze sobą różnorodnych składników, tj. zioła, przyprawy, itd. Stąd też pod tym względem również moździerze posiadają zdecydowaną przewagę. Najmniej praktycznym pozostaje młynek tradycyjny, ponieważ po pierwsze, szybko się psuje, po drugie, jego użytkowanie pochłania stosunkowo dużo więcej czasu.


Moździerz kamienny - jak czyścić?

Moździerz kamienny jest niezwykle łatwy w zachowaniu odpowiedniej czystości. Wystarczy opukać pozostałości po przyprawach i ziołach, zwykłą, bieżącą wodą. Niestety nie nadaje się on do mycia w zmywarce ale jego ręczne mycie jest naprawdę bardzo wygodne i szybkie. Moździerz kamienny należy również umyć przed pierwszym użyciem.

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • Jak usunąć kamień z czajnika? Jak usunąć kamień z czajnika?

  Czajnik to rodzaj garnka, zwykle metalowego, używanego do gotowania wody. Jako jeden z najstarszych i najczęściej używanych przedmiotów kuchennych towarzyszy nam od tysięcy lat. Od brązu i żelaza po porcelanę i szkło – na przestrzeni wieków czajnik....

  2023/01/16 Czytaj dalej
 • Najlepsze metody na sprawdzenie pogody Najlepsze metody na sprawdzenie pogody

  Jak często zdarzało Ci się sprawdzać pogodę w telefonie, która okazała być się błędna? Aktualnie w prawie każdym telefonie komórkowym możemy sprawdzić temperaturę. Niestety często okazuję się zwodnicza, a my jesteśmy ubrani nadwymiar lub za zimno. Termome

  2023/01/05 Czytaj dalej
 • Jaki budzik wybrać? Jaki budzik wybrać?

  Idea budzika pojawiła się już w starożytności. Według legendy, pierwszy budzik (zegar wodny wyposażony w gwizdek) stworzył Platon około 400 r.p.n.e. W średniowiecznych Chinach przełomem były zegary ogniowe. Za sprawą przepalanych nici dany ciężar upadał

  2022/11/30 Czytaj dalej
 • Jakie dekoracje świąteczne wybrać? Jakie dekoracje świąteczne wybrać?

  Święta Bożego Narodzenia to dla każdego wyjątkowy czas. W kuchni unosi się zapach pierników, dzieci piszą listy do Świętego Mikołaja, a na ulicach klimat tworzą kolorowe lampiony.

  2022/11/04 Czytaj dalej
 • Jaki lunchbox wybrać? Jaki lunchbox wybrać?

  Nasz bezpieczny zachodni świat w ciągu ostatnich dwóch lat radykalnie się zmienił – pandemia, wojna, szalejąca inflacja wymusiły modyfikację naszych codziennych rutyn i szukanie nowych rozwiązań. Praca w biurze ustąpiła miejsca pracy zdalnej...

  2022/10/26 Czytaj dalej