Moździerz - co to jest?

Autor: SuperWnetrze.pl 2022/01/17

Czym jest moździerz? Moździerz kuchenny to raczej dosyć mały, ale bardzo ciężki przedmiot, który swoim wyglądem przypomina miskę. Moździerz tworzy całość z masywnym i praktycznym tłuczkiem. Od wieków wykorzystywany jest w kuchni do precyzyjnego mielenia przypraw (np. soli, pieprzu, kolendry czy kardamonu), nasion oraz świeżych ziół, takich jak szczypiorek, mięta czy liście bazylii. Idealnie nadaje się również do mielenia orzechów, nawet tych oleistych, jak sezam. Wbrew pozorom, moździerz do tej pory posiada wielu swoich zwolenników, którzy bardzo cenią sobie efekty z jego użytkowania. Główną zaletą moździerzy to fakt, iż zmielone w nim przyprawy zachowują swój intensywny, wyjątkowy aromat na stosunkowo dłuższy czas, niż w przypadku korzystania z młynków tradycyjnych.

Do czego służy moździerz?

Do czego służy moździerz? Moździerz służy do mielenia, a także ścierania przypraw, nasion, czy też świeżych ziół. Za pośrednictwem moździerza, można stworzyć własną, naturalną i niepowtarzalną mieszankę kompozycji ziołowych do gotowania, marynat do mięs oraz słodkich dodatków do ciast (np. starta skórka z pomarańczy lub cytryny). W każdym z tych przypadków, moździerz sprawdzi się doskonale. Niektórzy używają moździerza również do produkcji ekologicznych kosmetyków na bazie wyciągów z ziół i kwiatów. Są to zazwyczaj maści i kremy.

Moździerz - jak używać?

Moździerz to naczynie z tłuczkiem do ręcznego rozdrabniania i ucierania różnorodnych substancji. Różne typy moździerzy są stosowane w różnych zastosowaniach, m.in. w wielu rozmaitych pracowniach i laboratoriach. Wyróżnia się: moździerze do ziół i przypraw, moździerze do tabletek (moździerze laboratoryjne) i moździerze do drinków.

Moździerz czy młynek?

Choć użytkowanie moździerza wymaga pewnej wprawy i siły to jednak efekt końcowy jaki daje - jest niezastąpiony. Starte lub zmielone przyprawy posiadają intensywny i wyjątkowy aromat, który zdecydowanie wyróżnia sporządzane potrawy. Łatwiejszymi w użytkowaniu są natomiast młynki elektryczne, które zmielą przyprawy podczas równoczesnego podawania posiłków. Niestety jednak młynki elektryczne nie oferują możliwości tworzenia indywidualnych kompozycji, dzięki mieszaniu ze sobą różnorodnych składników, tj. zioła, przyprawy, itd. Stąd też pod tym względem również moździerze posiadają zdecydowaną przewagę. Najmniej praktycznym pozostaje młynek tradycyjny, ponieważ po pierwsze, szybko się psuje, po drugie, jego użytkowanie pochłania stosunkowo dużo więcej czasu.


Moździerz kamienny - jak czyścić?

Moździerz kamienny jest niezwykle łatwy w zachowaniu odpowiedniej czystości. Wystarczy opukać pozostałości po przyprawach i ziołach, zwykłą, bieżącą wodą. Niestety nie nadaje się on do mycia w zmywarce ale jego ręczne mycie jest naprawdę bardzo wygodne i szybkie. Moździerz kamienny należy również umyć przed pierwszym użyciem.

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • Marka Mepal Marka Mepal

  Mepal - holenderska marka specjalizująca się w wyposażeniu do przechowywania żywności. Co sprawia, że należy do światowej czołówki i cieszy się ogromnym zainteresowaniem klientów? Dowiedz się, czytając ten artykuł.

  2022/04/26 Czytaj dalej
 • Jaką Suszarkę Ogrodową Kupić? Jaką Suszarkę Ogrodową Kupić?

  Na etapie wyboru odpowiedniej suszarki do prania ogrodowej, wiele osób zastanawia się na co szczególnie zwrócić swoją uwagę. W tym treściwym artykule, postaramy się rozwinąć ten wątek, tak abyś mógł zaczerpnąć z niego praktyczne wskazówki dla siebie.

  2022/04/13 Czytaj dalej
 • Co to jest kubek termiczny? Co to jest kubek termiczny?

  Co to jest kubek termiczny i czym różni się od standardowego termosu? Dlaczego kubek termiczny nie trzyma ciepła? Na te pytania oraz więcej odpowiadamy w tym artykule. Przeczytaj po więcej!

  Autor: SuperWnetrze.pl 2022/03/08 Czytaj dalej
 • Akcesoria do prania Akcesoria do prania

  Poszukujesz skutecznych akcesoriów, które przyspieszą proces Twojego prania, a nawet suszenia i prasowania? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj ten artykuł! Piszemy między innymi o: siatkach na pranie, koszach na pranie, suszarkach i więcej!

  Autor: SuperWnetrze.pl 2022/02/01 Czytaj dalej
 • Prezenty Walentynkowe Prezenty Walentynkowe

  Chciałbyś podarować jej wyjątkowy prezent, który wywoła szczery uśmiech na twarzy? Czego zatem poszukujesz? W SuperWnetrze.pl znajdziesz przede wszystkim praktyczne prezenty, które z pewnością posłużą na długie lata. Przeczytaj po więcej.

  Autor: SuperWnetrze.pl 2022/01/28 Czytaj dalej