Nasze triki na szybkie sprzątanie domu

2023/03/29

Jak to robiono dawniej? Jak nasi prapra... radzili sobie bez takich cudów techniki, jak zmywarka i pralka? Ano, jakoś dali radę – z braku detergentów do sprzątania używali naturalnych składników, mopy klecili samodzielnie, a zamiast szmatek wykorzystywali gazety. 

Jako że historia kołem się toczy, a obecnie zaliczamy ocknięcie z fascynacji technologią i powrót do korzeni, sprawdźmy, co z babcinych patentów możemy wykorzystać podczas domowych porządków.

Zobacz akcesoria do sprzątania>>>

Domowe środki czystości w 5 minut

Po latach kultu chemii do naszego codziennego życia powróciły naturalne, ekologiczne metody na utrzymanie otoczenia w czystości. Coraz więcej osób wyrzuca z domu chemiczne proszki i pasty do czyszczenia, zastępując je swojską sodą, cytryną czy octem. Chociaż nie warto rezygnować ze wszystkich zdobyczy cywilizacji na rzecz sentymentalnego powrotu do czasów naszych babć, korzystając z ich kilku sprytnych patentów na czystość nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale przede wszystkim sprzątamy bardziej ekologicznie. Ponadto, większość domowych środków czystości przygotujemy w 5 minut, przez co zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, ale i czas.

Jakie składniki będą potrzebne, aby samemu zrobić ekologiczny środek czyszczący?

 • soda oczyszczona – najlepiej zaopatrzyć się w większe, kilogramowe opakowanie; soda oczyszczona zmiękcza wodę, ponadto doskonale czyści i nadaje się niemal do każdej powierzchni

 • cytryna – naturalny wybielacz, dobrze radzi sobie z tłuszczem czy kamieniem

 • ocet – można nim myć garnki, okna, zlew, prysznic itd.; dobrze odkamienia, dezynfekuje, a ponadto usuwa tłuszcz, pleśń, plamy i brzydkie zapachy

 • naturalne mydło – nadaje się do prania, mycia i sprzątania, szare mydło jest hipoalergiczne, więc może być stosowane przez alergików

 • sól kuchenna – doskonale odkaża, ściera i dezynfekuje, w połączeniu z cytryną czyści najlepiej

 • olejki eteryczne – w zależności od efektu, który chcemy uzyskać, należy użyć innego olejku; warto zaopatrzyć się w olejek z drzewa herbacianego, który działa antyseptycznie, bakteriobójczo

Skoncentrowany uniwersalny środek czyszczący

 • 3 krople mydła w płynie

 • ¼ szklanki sody oczyszczonej, nie sody oczyszczonej

 • 1 szklanka białego octu

 • ¼ szklanki wódki

 • 4 krople olejku z drzewa herbacianego

 • 8 kropli olejku eterycznego do zapachu (opcjonalnie)

Ocet doprowadzamy do wrzenia. Dodajemy sodę oczyszczoną i mieszamy do całkowitego rozpuszczenia. Następnie dodajemy mydło kastylijskie, olejek z drzewa herbacianego, wódkę i olejek eteryczny. Wstrząsamy, aby składniki połączyły się i przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Do użycia mieszamy jedną część środka czyszczącego z czterema częściami wody. Ta mieszanka jest świetna na blaty, zlewozmywaki i nie tylko.

Peeling pudrowy do łazienki

 • 1 szklanka boraksu

 • 1 szklanka sody oczyszczonej

 • ½ szklanki soli morskiej (jeśli używasz peelingu do wanien z włókna szklanego, pomiń sól, aby zapobiec zarysowaniom).

 • 6 kropli olejków eterycznych do zapachu, opcjonalnie

Mieszamy suche składniki. W razie potrzeby można dodać olejki eteryczne dla zapachu. Przechowujemy w pojemniku na puder. Nakładamy za pomocą gąbki. Dezynfekujemy gąbki po każdym użyciu, podgrzewając je w kuchence mikrofalowej przez dwie do trzech minut.

Mydło do prania

 • 2 szklanki płatków mydlanych

 • 1 szklanka sody oczyszczonej lub kryształków sody

 • 1 szklanka proszku boraksowego

 • 1 szklanka sody oczyszczonej, nie sody oczyszczonej  

Płatki mydlane są dostępne online, ale łatwo jest zrobić je samodzielnie. Po prostu zetrzyj kostkę mydła na tarce o dużych oczkach lub pokrój na kawałki i zetrzyj w robocie kuchennym. Dokładnie mieszamy wszystkie składniki. Umieść w plastikowym lub szklanym pojemniku z pokrywką. To mydło działa najlepiej z gorącą wodą. W przypadku pralek ładowanych od góry należy użyć od ½ do 1 filiżanki lub 2 filiżanek w przypadku bardzo zabrudzonej odzieży. W przypadku maszyn ładowanych od przodu i maszyn o wysokiej wydajności użyj 2 łyżek stołowych

Ekologiczny płyn do mycia naczyń 

 • sok z 3 cytryn

 • 100g soli drobnoziarnistej

 • 50ml octu

 • 300ml przegotowanej wody

Wyciskamy sok z 3 cytryn i filtrujemy przez sitko, gazę lub filtr do kawy tak, by nie było miąższu. Do cytryny dodajemy 100g soli drobnoziarnistej, 50 ml octu i zalewamy wszystko 300 ml przegotowanej wody. Następnie blendujemy i przelewamy do butelki po ostudzeniu.

Naturalny płyn do mycia szyb

 • 2 łyżeczki octu

 • 2 l ciepłej wody.

Po zmieszaniu produktów wlewamy miksturę do butelki ze spryskiwaczem.

Naturalny płyn do mycia szyb 

 • 450 ml chłodnej wody

 • 50 ml wody utlenionej

 • olejek eteryczny

Mieszamy składniki i przelewamy płyn do butelki ze spryskiwaczem.

Naturalny proszek do prania 

 • szklanka płatków mydlanych

 • szklanka boraksu

 • ½ szklanki kwasku cytrynowego

 • 15 kropel olejku eterycznego

Mieszamy składniki i przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku. Do prania wystarczy dodać 2 łyżki domowego proszku.

Ekologiczny płyn do płukania

 • 200 ml ciepłej wody

 • 2 łyżeczki kwasku cytrynowego

 • 10 kropel olejku z drzewa herbacianego, który działa bakteriobójczo.

Jak oczyścić stajnię Augiasza - 12 prac Herkulesa.

Oprócz oczywistych „brudasów”, które jako pierwsze przyciągają naszą uwagę, gdy planujemy sprzątanie, grube pokłady kurzu zalegają również w innych zakamarkach naszych domów. Warto je poznać, by szybciej pozbyć się brudu.

Jak czyścić filtry próżniowe

Czysty filtr chroni odkurzacz przed utratą ssania i odgrywa ważną rolę w utrzymaniu czystości w domu. Zazwyczaj odkurzacze mają co najmniej jeden zmywalny filtr. Wyjmij filtr z odkurzacza i wynieś go na zewnątrz, aby uniknąć zabrudzenia domu. Uderz nim o twardą powierzchnię, aby usunąć kurz. Jeśli filtr można myć, wypłucz go letnią wodą i pozostaw do wyschnięcia na powietrzu na co najmniej 24 godziny przed ponownym włożeniem go do odkurzacza. Jeśli odkurzacz ma dodatkowe filtry, których nie można myć, stuknij nimi o odpowiednią powierzchnię, aby usunąć zanieczyszczenia, zanim ponownie włożysz je do odkurzacza. 

Jak czyścić kosze na śmieci

Regularne czyszczenie kosza na śmieci pomoże zapobiec utrzymywaniu się nieprzyjemnych zapachów w domu. Zacznij od zmieszania 1 szklanki wody z 1 szklanką płynnego koncentratu czyszczącego lub zmieszania 4 szklanek białego octu z ½ szklanki płynu do naczyń. Usuń wszelkie pozostawione kawałki śmieci lub jedzenia na dnie kosza, a następnie spryskaj wnętrze i zewnętrzną część kosza przygotowanym roztworem. Następnie użyj nylonowej szczotki, aby zeskrobać nagromadzony brud. Aby pozbyć się szczególnie uporczywych plam, dodaj więcej roztworu lub sody oczyszczonej i wody. Jeśli chcesz, możesz spryskać puszkę środkiem dezynfekującym i pozostawić na 5 minut. Następnie wypłucz kosz na śmieci, aż woda będzie czysta i pozwól mu wyschnąć na słońcu. Tak samo postępuj z pokrywą, jeżeli kosz ją posiada.

Jak czyścić piloty

Jako powierzchnia często dotykana, piloty zdalnego sterowania mogą szybko gromadzić brud i zanieczyszczenia. Wyjmij baterie, a następnie obróć pilota tak, aby przyciski były skierowane w stronę ziemi, i dobrze nim potrząśnij lub stuknij dłonią, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogły utknąć między klawiszami. Możesz usunąć dodatkowe zabrudzenia, przedmuchując pilota pojemnikiem z powietrzem, jeśli go posiadasz. Następnie użyj ręcznika papierowego, ściereczki lub jednorazowej szmatki zwilżonej roztworem, aby delikatnie wyczyścić zewnętrzną powłokę pilota. Oczyść trudno dostępne miejsca za pomocą bawełnianego wacika zwilżonego roztworem dezynfekującym i usuń pozostałe głęboko osadzone zanieczyszczenia za pomocą szczoteczki do zębów lub wykałaczki.

Jak czyścić otwory wentylacyjne

Regularnie czyszcząc kratki wentylacyjne, możesz poprawić jakość powietrza w swoim domu. Najpierw musisz wyłączyć system HVAC. Następnie zdejmij otwory wentylacyjne — niektóre trzeba usunąć śrubokrętem, a inne można po prostu zdjąć. Następnie chwyć odkurzacz i użyj węża, aby wyczyścić kanały. Użyj ściereczki do kurzu lub szmatki i usuń pozostały brud lub kurz z osłony otworu wentylacyjnego. Można to zrobić w worku na śmieci, aby cząsteczki nie unosiły się w powietrzu. Następnie wymieszaj trochę ciepłej wody i mydła w wiadrze lub w wannie i zanurz otwory wentylacyjne na maksymalnie 15 minut. Osusz o otwory wentylacyjne ręcznikiem przed ich ponownym założeniem. 

Jak wyczyścić pralkę

Podczas gdy większość pralek ładowanych od przodu oferuje funkcję samooczyszczania, w pralkach ładowanych od góry mogą gromadzić się minerały i pozostałości mydła z detergentów. Może to sprawić, że Twoje ubrania nie będą tak czyste, jak kiedyś. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby Twoja pralka działała jak najlepiej, a także sprawić, by pralka była czysta jak nowa w kilku prostych krokach. Napełnij pustą pralkę gorącą wodą o wartości dużego wsadu. Następnie dodaj kwartę wybielacza i wymieszaj z wodą, uruchamiając maszynę na 1 minutę. Otwórz drzwi pralki i pozostaw na godzinę. Następnie zamknij maszynę i pozwól jej wykonać pełny cykl. Teraz ponownie napełnij pralkę gorącą wodą i dodaj 1 litr białego octu. Uruchom maszynę na minutę, otwórz pokrywę i pozostaw mieszaninę na godzinę przed zakończeniem cyklu. Zmieszaj równe części roztworu octu i wody, spryskaj i wytrzyj obudowę i dozowniki.

Jak czyścić gąbki

Nie jest tajemnicą, że gąbki mogą zgromadzić z czasem okazałe kolekcje paskudnych zarazków. Powinieneś co tydzień dobrze je czyścić i wymieniać co 2-3 tygodnie. Oto 3 sposoby na wyczyszczenie gąbek:

1. Wymieszaj ¾ szklanki wybielacza z 1 szklanką wody. Namocz gąbkę przez 5 minut, a następnie spłucz.

2. Namocz gąbkę w pełnym occie na 5 minut, a następnie spłucz.

3. Zmocz gąbkę i podgrzej ją w kuchence mikrofalowej przez 30 sekund do 1 minuty. Zachowaj ostrożność podczas wyjmowania, ponieważ gąbka może być gorąca.

Jak czyścić klawiaturę

 1. Odłącz laptopa lub klawiaturę i upewnij się, że są całkowicie wyłączone.

 2. Odwróć laptopa lub klawiaturę do góry nogami nad koszem na śmieci i „poklep go po plecach”J, aby wytrząsnąć brud i zanieczyszczenia.

 3. Użyj pojemnika ze sprężonym powietrzem, kierując go pod kątem 75 stopni we wszystkie 4 strony klawiszy.

 4. Poszukaj okruchów i kurzu między klawiszami i usuń je krótkimi podmuchami powietrza.

 5. Wytrzyj klawisze, przyciski, elementy konstrukcyjne i powierzchnię klawiatury ściereczką dezynfekującą lub szmatką lekko zwilżoną alkoholem.

 6. Zdejmij klawisze (jeśli model klawiatury na to pozwala) za pomocą płaskiego śrubokręta lub noża do masła. Następnie usuń kurz lub brud za pomocą bawełnianego wacika lub wykałaczki albo namocz klawisze w wodzie z mydłem lub przetrzyj je chusteczką dezynfekującą. Pozostaw klawisze do wyschnięcia przed ponownym włożeniem ich do klawiatury.

 7. Jeżeli nie można wyjąć klawiszy, złóż na pół mały kawałek taśmy lepką stroną do góry. Następnie wsuń taśmę pod klawisze, przesuwając ją tam iz powrotem, aby zebrać kurz.

Jak wyprać zasłony

Metody czyszczenia zależą od tkaniny. Sprawdź etykiety t przeczytaj uważnie instrukcję, aby ustalić, czy możesz je wyprać, czy należy je czyścić chemicznie.

1. Zasłony z tkanin dekoracyjnych

Aksamitne draperie można odświeżyć bez ich prania lub czyszczenia chemicznego; wystarczy od czasu do czasu przeczesać je irchową ściereczką zamoczoną w gorącej wodzie i dokładnie wykręconą. Jeśli jedwabne zasłony wymagają prania ręcznego, zrób to w letniej lub chłodnej wodzie i użyj łagodnego płynu do mycia naczyń. Pierz delikatnie i nigdy nie wykręcaj.

2. Zasłony z tkaniny odzieżowej

Pierz najwyżej dwie zasłony jednocześnie - w zimnej wodzie na delikatnym cyklu. Osusz na najniższej temperaturze. Wyjmij z suszarki i natychmiast powiesić, aby zapobiec pognieceniu.

3. Prześwitujące lub koronkowe zasłony

Te delikatne tkaniny najlepiej prać ręcznie lub w siatkowej torbie, aby zapobiec zaczepianiu. Niezależnie od wybranej metod, użyj zimnej wody i łagodnego detergentu. Jeśli pierzesz ręcznie, zanurzaj po jednej zasłonie w zlewie lub umywalce i mocz w wodzie z mydłem przez 10 minut. Wykręć delikatnie, wyciągnij zasłonę, ponownie napełnij umywalkę i wypłucz kotarę, aż wszystkie pozostałości mydła znikną.

Aby przywrócić czysty wygląd białym zasłonom, zanurz świeżo wypraną zasłonę w zlewie z zimną wodą z jedną filiżanką rozpuszczonej soli lub proszku do pieczenia. Po 10 minutach moczenia delikatnie wyciśnij wodę z firanki, ale nie spłukuj. Zawieś zasłonę na drążku prysznicowym lub sznurku do suszenia przed ponownym zawieszeniem, aby obciekła.

Rutynowe czyszczenie zasłon odkurzaczem

Pamiętaj o regularnym odkurzaniu zasłon i zasłon za pomocą miękkiej szczotki do odkurzacza lub miękkiej miotły z długim trzonkiem z włókien syntetycznych (są one znacznie lepsze w zbieraniu kurzu niż włókna naturalne).

Jeśli używasz odkurzacza, ustaw go na mniejsze ssanie, aby nie wciągać tkaniny do ssawki. Możesz umieścić sztywny kawałek plastikowego ekranu między dyszą a tkaniną, aby temu zapobiec,

lub zamocować starą nylonową pończochę nad dyszą za pomocą gumki.

Jeśli możesz stosunkowo łatwo zdjąć zasłony i zasłony i powiesić je ponownie, od czasu do czasu wietrz je na zewnątrz na sznurku lub włóż do suszarki do ubrań ustawionej na program bez ogrzewania lub delikatny.

Czyszczenie chemiczne zasłon

Nawet jeśli zasłony okienne są wykonane z tkaniny, którą można prać, podszewki i szwy mogą się skurczyć w praniu. Jeżeli masz wątpliwości, zdecyduj się na czyszczenie chemiczne, zwłaszcza jeżeli masz zasłony z wszytymi zakładkami, frędzlami lub innymi wyszukanymi ozdobami, które mogą nie wytrzymać prania.

Co robić, a czego nie robić podczas czyszczenia zasłon

zmierz zasłony przed praniem na wypadek, gdybyś musiał je rozciągnąć z powrotem do pierwotnego kształtu. Pamiętaj, aby usunąć haczyki i wszelkie ciężarki oraz poluzować taśmy, aby leżały płasko.

przed czyszczeniem zasłon odkurz je, przepuszczając je przez suszarkę ustawioną na cykl bez ogrzewania. Lub potrząśnij nimi, połóż na łóżku i odkurz za pomocą nasadki ze szczotką do odkurzacza.

staraj się suszyć zasłony na dwóch równoległych liniach, aby mokre powierzchnie się nie dotykały. 

prasuj na mokro wzdłuż pionowej długości po stronie, która nie jest widoczna. Jeśli części tkaniny już wyschły, zwilż ponownie całą zasłonę, aby uniknąć śladów wody.

delikatnie rozciągnij szwy podczas prasowania, aby uniknąć marszczenia, a następnie rozłóż zasłony na czystej powierzchni, takiej jak łóżko, i naciągnij je do odpowiedniego rozmiaru.

gdy zasłony są suche, włóż haczyki i obciążniki i naciągnij taśmę na odpowiednią szerokość.

nigdy nie używaj wybielacza, gorącej wody ani chemikaliów, które nie są przeznaczone specjalnie do prania zasłon w domu.

nie przeciążaj pralki i pamiętaj, że zasłony stają się znacznie cięższe, gdy są mokre

w przypadku prania ręcznego nie wykręcaj tkaniny, lecz delikatnie nią wstrząśnij.

Jak wyczyścić grzejnik od wewnątrz i zewnątrz

Grzejniki powinny być częścią cotygodniowego sprzątania, aby uchronić dom przed kurzem i brudem. Dzięki temu zmniejszymy ilość alergenów w pomieszczeniach i zwiększymy wydajność kaloryferów.

1. Wyłącz ogrzewanie

Przede wszystkim wyłącz ogrzewanie i pozwól grzejnikowi ostygnąć. Oprócz tego, że jest to bezpieczniejsze, zapobiegnie to gromadzeniu się większej ilości kurzu podczas czyszczenia grzejnika.

2. Odkurz grzejnik od wewnątrz

Użyj odkurzacza, aby usunąć jak najwięcej kurzu z chłodnicy i wokół niej. Dostanie się do żeberek chłodnicy może być trudne, ale tutaj przydadzą się mniejsze rury próżniowe. Spróbuj zassać kurz z tyłu, nie zapominając o tym, co znajduje się pod grzejnikiem i gdzie styka się ze ścianą.

Warto znać ten trik z Instagrama

Ten trik z Instagrama na szybkie oczyszczenie grzejnika od wewnątrz podbija sieć. Wystarczy, że wymieszamy odrobinę proszku do prania z letnią (ale nie gorącą) wodą i miksturę przelejemy przez grzejnik. Pod kaloryferem koniecznie postawmy pojemnik lub miskę, do którego spłynie brudna woda.

3. Użyj szmatki

Po usunięciu całego kurzu umieść ręcznik pod grzejnikiem i użyj szczoteczki do czyszczenia, aby usunąć pozostały brud uwięziony w środku. Możesz użyć specjalistycznej szczotki do czyszczenia chłodnicy lub stworzyć własną, owijając kawałek drewna ściereczką z mikrofibry. Po prostu włóż go do chłodnicy, aby usunąć wszelkie ukryte zabrudzenia. Aby pozbyć się mniejszych kawałków, które zaczepiły się o mocowania kaloryfera, skutecznym sposobem na ich usunięcie jest użycie suszarki ustawionej na zimną temperaturę.

4. Spłucz wodą

Następnie napełnij wiadro ciepłą wodą z mydłem. Użyj miękkiej gąbki, aby wytrzeć powierzchnię zewnętrzną (coś zbyt ściernego może porysować powierzchnię grzejnika). Upewnij się, że ściereczka jest mokra, ale nie ocieka, i porządnie ją wyczyść. W przypadku trudnych do usunięcia plam pozostaw roztwór w sprayu na kilka minut, a następnie po prostu wytrzyj szmatką. W mgnieniu oka będziesz mieć olśniewający grzejnik! Nie zapomnij go później wysuszyć, uważając, aby nie przegapić żadnych rogów ani złączy.

5. Nie zapomnij o listwach przypodłogowych

Po wyczyszczeniu grzejnika nie zapomnij o listwach przypodłogowych. Przetrzyj je gąbką z mydłem, uważając, aby nie uszkodzić lakieru.

Powłoka kurzu i sierści zwierząt mogą zmatowić nawet najbardziej efektowną lampę. Jak zatem czyścić abażury, by ich nie uszkodzić? Niezależnie od tego, czy abażur jest to z tkaniny, papieru, rattanu czy szkła mamy wskazówki, dzięki którym będą one wyglądały jak nowe. Aby zachować ich jakość i zapobiec uszkodzeniom wszystkie abażury powinny być odkurzane ściereczką z mikrofibry lub miotełką z piór przynajmniej raz w tygodniu. Bez względu na rodzaj abażuru, który czyścisz, zdejmij go przed czyszczeniem! Woda i środki czyszczące mogą uszkodzić wykończenie lampy i zawsze istnieje ryzyko porażenia prądem. Zanim przystąpisz do czyszczenia abażuru, sprawdź, czy jest on zszyty, czy klejony w szwach. Jeśli są zszyte, możesz zacząć, ale czyszczenie abażurów wykonanych z kleju poprzez zanurzenie ich w wodzie może je zniszczyć. 

Jak czyścić abażur z tkaniny

1. Napełnij zlew wystarczającą ilością ciepłej wody, aby zanurzyć w niej klosz lampy i dodaj trochę mydła do naczyń.

2. Jeśli klosz lampy żółknie, dodaj kilka łyżeczek sody oczyszczonej.

3. Pozwól mu nasiąknąć przez 10 minut.

4. Delikatnie użyj miękkiej gąbki do czyszczenia i przetrzyj wodą z mydłem. W przypadku mocnych tkanin możesz użyć szczoteczki do zębów i sody oczyszczonej do usuwania uporczywych plam.

5. Dokładnie opłucz klosz lampy, aby usunąć pozostałości i brud, i pozostaw do wyschnięcia. 

Do klejonych abażurów i delikatnych tkanin, takich jak jedwab i len, najlepiej użyć wilgotnej szmatki i mydła. Zacznij od odkurzenia klosza lampy lub użycia sprężonego powietrza do usunięcia brudu i kurzu. Zanurz kostkę mydła w filiżance wody i potrząśnij nią, aby stworzyć wodę mydlaną. Zanurz ściereczkę z mikrofibry w środku czyszczącym i delikatnie przetrzyj wewnętrzną i zewnętrzną część klosza lampy. Pamiętaj — unikaj zbytniego zamoczenia. Zetrzyj pozostałości mydła czystą, wilgotną ściereczką i pozostaw klosz do wyschnięcia. 

Jak czyścić abażury z papieru lub pergaminu

Usuwanie plam z papierowych abażurów może być trudne, ponieważ papier, pergamin i inne nietkaninowe abażury nie wytrzymują dobrze czyszczenia na mokro. Zbyt często czyszczenie plamy na papierze może pozostawić wyraźnie jaśniejszy obszar po czyszczeniu, więc przygotuj się na wyczyszczenie całego odcienia, jeśli zdecydujesz się użyć metody czyszczenia na mokro w przypadku plam. 

Pomijając plamy, czyszczenie abażuru wykonanego z papieru jest łatwe, jeśli co tydzień delikatnie odkurzysz go suchą ściereczką z mikrofibry lub wałkiem do kłaczków. Wyczyść wewnątrz i na zewnątrz, zaczynając od góry do dołu. Jeśli twoje abażury są wykonane z grubszego, bardziej wytrzymałego papieru, możesz użyć na nich nasadki ze szczotką do odkurzacza; uważaj na ozdoby, takie jak wstążki i koraliki. 

Jeśli szew kleju na papierowych abażurach lub abażurach z tkaniny rozpadnie się, nadal możesz je uratować: 

1. Wlej kilka kropli białego kleju szkolnego na talerz. 

2. Zwilż mały pędzelek lub róg szmatki i zanurz go w kleju – pamiętaj, że odrobina kleju wystarczy. 

3. Nałóż cienką warstwę kleju o szerokości wzdłuż krawędzi lub podążaj za linią kleju, jeśli jest widoczna. 

4. Nałóż na siebie krawędzie, aby utworzyć szew. Aby uzyskać dodatkowy nacisk, możesz użyć spinaczy do papieru lub podobnych elementów mocujących na górze i na dole szwu. 

Jak czyścić metalowe abażury

Metalowa lampa jest jak każdy dodatek w domu; musi być regularnie czyszczony, aby wyglądał jak najlepiej. Jeśli nie zostanie pokryta powłoką ochronną, metalowa lampa z czasem zmatowieje pod wpływem powietrza. Czyszczenie, polerowanie i ochrona lampy jest łatwe, gdy wypracujesz rutynę.

Niezależnie od tego, czy Twoja metalowa lampa jest wykonana z mosiądzu, stali, niklu, brązu czy miedzi, wstępne czyszczenie przebiega podobnie. 

1. Przetrzyj metalowe części lampy ciepłą wodą z mydłem i miękką ściereczką. 

Jeśli robi się to konsekwentnie, co najmniej raz na sześć miesięcy, pomaga to zapobiegać gromadzeniu się brudu i zanieczyszczeń w pomieszczeniach, które gromadzą się i powodują większe problemy. 

2. W przypadku bardzo zabrudzonych lamp delikatnie przetrzyj je bardzo cienką wełną stalową, aby usunąć nagromadzony osad, używając szczoteczki do zębów o średnim włosiu, aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

3. Użyj środka do polerowania metalu, aby poradzić sobie z głęboko zmatowiałymi lampami. Płynne pasty do polerowania mosiądzu i miedzi zostały opracowane specjalnie z myślą o unikalnych właściwościach każdego metalu. Postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta, co zwykle obejmuje pokrycie metalu pastą, pozostawienie do wyschnięcia, a następnie pocieranie i polerowanie czystą, miękką ściereczką. Jeśli zauważysz nagromadzenie pasty w jakichkolwiek szczelinach, spłucz ciepłą wodą, a następnie dokładnie wysusz.

Jak czyścić szklane lampy

Istnieje wiele metod czyszczenia szklanej lampy wiszącej, w zależności od tego, jak brudna jest oprawa lub ile masz czasu. Do głębokiego czyszczenia użyj płynu do naczyń i wody lub zrób pastę z sody oczyszczonej i octu. Do szybkiego, lekkiego czyszczenia można użyć naturalnego środka czyszczącego i ręcznika papierowego lub wody i ściereczki do polerowania.

Podczas czyszczenia szklanej lampy należy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim nie rozpylaj zbyt dużo środka czyszczącego. Mniej znaczy zazwyczaj więcej, gdy zależy Ci na lśniącym szkle bez smug. Jeśli nie masz gazety ani ściereczki z mikrofibry, zamiast tego wypróbuj suchy filtr do kawy, aby wytrzeć środek czyszczący. Należy również uważać na elementy elektryczne lampy podczas czyszczenia wokół żarówki. Na koniec, dobrą zasadą jest NIE używanie octu na metalowej części lampy wiszącej w urządzeniu, ponieważ ocet może zniszczyć niektóre metalowe wykończenia.

1. Płyn do mycia naczyń i woda

Jeśli szklana lampa wisząca jest szczególnie brudna i chcesz ją dokładnie wyczyścić, najlepiej zdjąć szklany klosz. Użycie odrobiny płynu do mycia naczyń i wody pomoże pozbyć się nagromadzonego brudu, a nawet tłuszczu.

- wyłącz światło i poczekaj, aż żarówka całkowicie ostygnie

- użyj śrubokręta, aby ostrożnie zdjąć szklany klosz (lub inne narzędzia, których wymaga dana oprawa oświetleniowa)

- umyj szklany klosz płynem do naczyń i wodą. Możesz namoczyć szkło w misce z wodą z mydłem, jeśli jest szczególnie brudne. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy mydło do naczyń jest bezpieczne dla szkła

- wytrzyj szybę miękką, niestrzępiącą się ściereczką

- użyj ściereczki z mikrofibry do wyczyszczenia zawieszki przymocowanej do sufitu

2. Woda i ściereczka do polerowania szkła

Jeśli masz pod ręką ściereczkę do polerowania szkła, ta metoda jest bardzo prosta, ponieważ potrzebujesz tylko wody! To świetna sztuczka do szybkiego pozbycia się smug, jednak może nie być najlepszą metodą, jeśli na szkle jest dużo nagromadzonego kurzu.

- wyjmij żarówkę

- zwilż szmatkę czystą wodą i użyj jej do wytarcia szklanego klosza

- natychmiast wytrzyj mokre szkło ściereczką do polerowania, aż będzie suche i pozbawione smug

- użyj tej samej mokrej szmatki, aby wytrzeć wszystkie zabrudzone części zawieszki, a następnie wytrzyj ją ściereczką do polerowania

3. Woda i ocet

Woda i ocet to jeden z najbardziej oszczędnych i łatwych sposobów czyszczenia szkła. Prawie każdy ma już te składniki pod ręką i może szybko przygotować miksturę, aby w mgnieniu oka wyczyścić szklane lampy.

- zrób mieszankę 50/50 destylowanego białego octu i wody w butelce z rozpylaczem - spryskaj lampę roztworem i wytrzyj gazetą lub niestrzępiącą się ściereczką, aż będzie sucha i pozbawiona smug

- użyj suchej szmatki, aby zetrzeć kurz lub brud z zawieszki (NIE używaj octu do metalowych, ponieważ może to spowodować uszkodzenie metalu)

- wytrzyj żarówkę suchą ściereczką z mikrofibry

4. Pasta z octu i sody oczyszczonej do smarowania

Mocno zabrudzoną lampę można potraktować bardziej intensywnym czyszczeniem. Jest to szczególnie problem w przypadku oprawy oświetleniowej w kuchni, w pobliżu piekarnika lub kuchenki. Dobrą wiadomością jest to, że ocet i soda oczyszczona to łatwy i naturalny sposób na pozbycie się nagromadzonego tłuszczu i brudu.

- wymieszaj sodę oczyszczoną i ocet, aby utworzyć pastę w proporcjach około 1/4 szklanki sody oczyszczonej i 5 łyżek octu

- nałóż pastę na szklany klosz i pozostaw na około 10 minut

- zetrzyj pastę wilgotną, miękką ściereczką

- wytrzyj lampę ściereczką z mikrofibry lub gazetą

5. Alkohol, woda i ocet

Używanie alkoholu do czyszczenia szkła jest świetną metodą, ponieważ szybko odparowuje. To dobry, szybki sposób na to, aby szkło lampy było czyste, lśniące i pozbawione smug.

- wymieszaj 1 szklankę alkoholu, 1 szklankę wody i 1 łyżkę białego octu destylowanego w szklanej butelce ze spryskiwaczem 

- spryskaj szybę i wytrzyj czarno-białą gazetą

- za pomocą suchej ściereczki z mikrofibry wyczyść zawieszkę przymocowaną do sufitu

Jak wyczyścić dywan domowymi sposobami

Dywany nadają przestrzeni kolor i przytulność przestrzeni, ale wchłaniają plamy bardziej niż cokolwiek innego w domu. A ponieważ jesz, pijesz i chodzisz po nich, ciągle są czymś poplamione. Zatrzymują również alergeny i mogą pogorszyć astmę. Pozostawienie cząstek kurzu i ziemi na włóknach dywanu powoduje, że wyglądają one na matowe i zatrzymują zapachy, co ostatecznie prowadzi zużycie podłoża i włókien dywanu. Głębokie czyszczenie dywanu usuwa cięższe zabrudzenia, przywraca sprężystość włókien i rozjaśnia kolory.

Warto wiedzieć, jak często czyścić dywan

Niezależnie od tego, czy masz wykładzinę, czy dywan regularne odkurzanie co najmniej raz w tygodniu jest koniecznością – częściej, jeśli masz zwierzęta lub dzieci. Rozlania i plamy należy usuwać tak szybko, jak to możliwe. Zastanów się nad wynajęciem profesjonalnej firmy czyszczącej dywany lub samodzielnym gruntownym czyszczeniem co najmniej dwa razy w roku.

Czyszczenie dywanów

Rutynowe czyszczenie dywanów

Używanie odkurzacza z silnym ssaniem — i to często — to najlepszy sposób na czyszczenie dywanów. Jeśli jednak nie masz odkurzacza, istnieją inne sposoby czyszczenia dywanów, takie jak staromodna miotła lub zamiatarka do dywanów.

- aby jak najdokładniej odkurzyć dywan, poświęć trochę czasu na usunięcie mebli i innych przedmiotów z dywanu

- ustaw odkurzacz na odpowiednią wysokość dla rodzaju dywanu, aby uzyskać najsilniejsze ssanie.

- odkurzaj powoli i kilkakrotnie przejedź przez obszary o dużym natężeniu ruchu

- użyj wałka do kłaczków, aby szybko usunąć okruchy.

- przejedź gumową ściągaczkę po dywanie, aby zebrać sierść zwierząt.

- odśwież i rozjaśnij dywan co miesiąc obficie posypując go sodą oczyszczoną. Pozostaw na co najmniej godzinę, aby wchłonął tłuste plamy i zapachy, a następnie odkurz.

Głębokie czyszczenie ręczne

- wymieszaj szampon do dywanów (przetestowany kolor) z ciepłą wodą; następnie dodaj mieszaninę do butelki z rozpylaczem

- rozpyl płyn czyszczący na dywanie

- wyszczotkuj szczotką do dywanów

- osusz dywan

- spryskaj ponownie tylko ciepłą wodą

- ponownie wytrzyj dywan.

Tak, jest to czasochłonne, ale bardziej opłacalne niż zakup lub wynajem maszyny do czyszczenia dywanów.

Usuwanie sierści zwierząt z dywanu

Usuwanie sierści zwierząt domowych może być koszmarem, ale istnieje sztuczka, która pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu:

- posyp dywan sodą oczyszczoną

- następnie odkurz dokładnie dywan

Usuwanie plamy po zwierzętach z dywanu

Wyglądają źle i jeszcze gorzej pachną, ale plamy po wypadkach zwierzaka są dość łatwe do usunięcia. 

- użyj papierowego ręcznika, aby usunąć jak najwięcej moczu

- wymieszaj w równych proporcjach biały ocet i ciepłą wodę w butelce z rozpylaczem

- spryskaj zabrudzony obszar, aby pozbyć się zapachu

- ponownie osusz miejsce ręcznikiem papierowym

Usuwanie krwi z dywanu:

- przygotuj roztwór z dwóch części nadtlenku wodoru i jednej części płyny do naczyń

- zwilż szmatkę miksturą i  przetrzyj nim plamę. 

- można również usunąć krew, mieszając zimną wodę z białym octem, moczyć plamę przez kilka minut, a następnie użyć ręcznika papierowego lub ściereczki z mikrofibry, aby ją osuszyć

Usuwanie plam z czerwonego wina:

- aby usunąć plamę z czerwonego wina, wytrzyj jak najwięcej – jak najszybciej

- następnie posyp plamę solą lub proszkiem do pieczenia (obficie), pozostawiając kilka minut

- usuń proszek odkurzaniem

Usuwanie farby z dywanu

- farby na bazie wod: użyj ręcznika papierowego, aby osuszyć mokrą farbę; następnie zeskrob pozostałość tępym nożem lub żyletką. Jeśli na dywanie nadal jest farba, zwilż ściereczkę z mikrofibry alkoholem i wklep ją w plamę. Jeśli to nie zadziała, spróbuj zastosować rozcieńczalnik do farb.

- farby olejne: w przypadku świeżych plam spróbuj najpierw usunąć nadmiar farby. Do usunięcia zaschniętej farby użyj szmatki zwilżonej rozcieńczalnikiem do farb i ewentualnie roztworem mydła do naczyń i ciepłej wody w proporcji 1:1. 

Patenty na wiosenne porządki

Zebraliśmy kilka najlepszych wskazówek dotyczących wiosennych porządków, dzięki którym możesz uporządkować i gruntownie posprzątać swój dom, aby lśnił przez cały rok.

1. Użyj gazety do czyszczenia brudnych okien i luster

Wymieszaj ¼ szklanki białego octu, 2 szklanki wody i 2 łyżeczki mydła w płynie w butelce z rozpylaczem. Rozpyl mieszaninę na szybę i przetrzyj ją gazetą, aby uzyskać szybę lub lustro bez smug. Atrament działa jak łagodny materiał ścierny i pozwala na wykorzystanie starych gazet

2. Usuń plamy na zlewozmywaku i kranach za pomocą cytryny

Tej wiosny spraw, aby krany były czyste i błyszczące, pocierając plamy pozostawione przez krople wodyą połówką cytryny. Kwas cytrynowy pomaga usunąć ślady po twardej wodzie. 

3. Umyj zlewozmywaki ze stali nierdzewnej sodą oczyszczoną

Wystarczy zwilżyć zlew i kran, posypać sodą oczyszczoną i wyszorować gąbką. Przy dużym zabrudzeniu – dodaj sól do sody oczyszczonej.

4. Wyczyść kuchenkę mikrofalową, podgrzewając sok z cytryny i skórki w wodzie

Wyciśnij sok z cytryny do 1/2 szklanki wody i wrzuć skórki do mikstury. Wstaw do kuchenki mikrofalowej na trzy minuty i pozostaw na pięć minut bez otwierania drzwi. Uwięziona para rozpuści brud, dzięki czemu można łatwiej  będzie wyczyścić kuchenkę mikrofalową.

5. Użyj białego octu do wyczyszczenia prysznica

Szukasz bardziej naturalnych sposobów na wyczyszczenie łazienki? Ocet rozpuszcza osady mineralne, które z czasem gromadzą się w słuchawkach prysznicowych, powodując zmniejszenie ciśnienia i przepływu wody. Napełnij plastikową torebkę białym octem, włóż do niej słuchawkę prysznicową, zabezpiecz gumką recepturką i pozostaw na noc, aby pozbyć się osadu. 

6. Wyczyść grill cebulą

Sezon grillowy nadciąga, bądź gotowy – Ty i Twój grill. Najpierw podgrzej i spryskaj kratki odrobiną białego octu, aby rozpuścić pozostałości. Następnie mocno je za pomocą połowy cebuli. Kwas z cebuli usunie z grilla wszelkie resztki.

9. Użyj filtrów do kawy do wyczyszczenia ekranu komputera 

Na ekranie telewizora lub monitora komputera widać odciski palców, smugi i kurz? Włókno w filtrach do kawy jest na tyle delikatne, że można nimi przetrzeć nawet delikatne ekrany tv. Tylko nie naciskaj zbyt mocno!

10. Rozpakuj i ułóż ubrania wiosenno-letnie w pionie

Czy w szufladach Twojej komody panuje bałagan? Zamiast układać złożone ubrania na płasko, układaj je pionowo, aby mieć do nich łatwy dostęp. Możesz układać ubrania w pudełkach po butach, aby zachować porządek w szufladach.

w urządzenia ze stali nierdzewnej i wytrzyj, aby odsłonić ich pierwotny połysk.

11. Użyj ściągaczki do okien, aby zeskrobać sierść zwierząt domowych z dywanu lub chodnika

Gumowa krawędź ściągaczki jest doskonałym narzędziem do chwytania i usuwania sierści zwierząt domowych z dywanu. Mocno chwyć i upewnij się, że usuwasz nadmiar włosów. Zakończ, uruchamiając odkurzacz, aby wyłapać włosy wciąż pozostałe na powierzchni.

12. Chroń podłogi, umieszczając czyste ręczniki pod meblami podczas ich przestawiania

Chcesz odświeżyć swój dom, przestawiając meble? Przesuwaj ciężkie elementy, takie jak kanapy i stoły, łatwo i bez uszkodzeń, umieszczając złożone, czyste ręczniki pod każdym końcem mebli.

13. Użyj pasków na rzepy, aby utrzymać organizery szuflad na miejscu

Przymocuj paski chwytne do jednego końca szuflady, a drugi do organizerów szuflad. Dzięki temu organizatory pozostają na swoim miejscu.

14. Owiń miotłę ręcznikiem, aby wyczyścić trudno dostępne miejsca

Pajęczyny i kurz mogą gromadzić się w rogach pokoju i na wentylatorach sufitowych. Wytrzyj je, mocując ręcznik na włosianym końcu miotły za pomocą dużej gumki. Kurz i pajęczyny przyklejają się do tkaniny.

20. Wykorzystaj stare skarpetki jako rękawice do odkurzania

Bawełna jest świetnym materiałem do zatrzymywania cząsteczek kurzu. Spróbuj użyć (czystych) skarpetek jako rękawic przeciwpyłowych, a będziesz mieć większą kontrolę nad tym, gdzie trafia kurz.

21. By umyć drewnianą podłogę w ekologiczny sposób, wystarczy do wrzątku dodać 4 łyżki startego szarego mydła.

22. By umyć panele lub płytki, do wrzątku dodajemy szklankę octu oraz ulubione olejki eteryczne

Zobacz nasz poprzedni artykuł na temat sprzątania>>>

Jak myć okna? >>>

 

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • Przepis na babkę wielkanocną Przepis na babkę wielkanocną

  Wielkanoc to nie tylko czas kolorowych jajek, zajączków i wiosennych dekoracji. To również chwila, w której spotykamy się w gronie rodziny i przyjaciół, aby celebrować nie tylko wiarę, ale także tradycję i wspólne wartości.

  2024/02/15 Czytaj dalej
 • Jak zorganizować walentynki w domu? Jak zorganizować walentynki w domu?

  Święto zakochanych to wyjątkowy dzień pełen miłości! Serduszka, róże i czerwień jest wszechobecna. W tej zimnej porsze roku, warto się dodatkowo dogrzać i wspólnie, z drugą połówką dać się porwać walentynkowemu szaleństwu. Właśnie – masz już pomysł na Wal

  2024/01/24 Czytaj dalej
 • Jak upiec najlepsze pączki, faworki i oponki - PRZEPISY Jak upiec najlepsze pączki, faworki i oponki - PRZEPISY

  Nie wiesz jaki wypiek będzie najlepszy na tłusty czwartek? Zainspiruj się naszym blogiem i spraw aby ten dział stał się wyjątkowy i pyszny!

  2024/01/23 Czytaj dalej
 • Proste i szybkie przepisy na desery w kokilkach Proste i szybkie przepisy na desery w kokilkach

  Masz ochote na coś słodkiego a nie wiesz co będzie szybkim i prostym sposobem na przygotowanie? Przedstawiamy ci artukuł z pięcioma przykładowymi prostymi przepisami na desery w kokilkach. Przygotujesz je w zaledwie pare minut a na pewno taki deser posmak

  2024/01/04 Czytaj dalej
 • Jak prawidłowo parzyć herbatę? Jak prawidłowo parzyć herbatę?

  Odkrywanie sztuki parzenia herbaty to podróż w świat aromatycznych doznań i relaksu. Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem, czy doświadczonym miłośnikiem herbaty, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w pełni cieszyć się smakiem i aromatem ulubionych

  2023/12/04 Czytaj dalej