Noże kuchenne - jakie noże wybrać do kuchni?

Autor: Ola Wieloch 2019/03/07

Noże kuchenne to niezbędne narzędzia, bez których praca wykonywana w kuchni jest w zasadzie niemożliwa. Są po prostu potrzebne do wielu przeróżnych czynności. Dzięki nożom kuchennym możemy precyzyjnie pokroić, obrać, poszatkować itd. wszystkie produkty do przyrządzania jedzenia. Noże do kuchni możemy podzielić na kilka głównych grup, biorąc pod uwagę różne aspekty, a o najważniejszych i najbardziej istotnych w życiu domowej kuchni nożach postaramy się szepnąć parę słówek. Zostańcie z nami koniecznie!

Najlepsze noże do kuchni

Zastosowanie noży kuchennych

Noże kuchenne podzielić możemy między innymi ze względu na sposób ich wykorzystania. Mamy więc do swojej dyspozycji dedykowane noże do krojenia pieczywa, pozwalające na uzyskanie idealnych, równych kanapek, noże do obierania owoców oraz warzyw, noże do siekania czy też profesjonalne, mistrzowskie noże szefa kuchni. W sklepach znajdziemy również noże uniwersalne, czyli tak zwane noże do wszystkiego, noże do filetowania, noże do serów oraz solidne, mocne tasaki do siekania. Jest więc ich naprawdę wiele! Różnią się one od siebie przede wszystkim budową. Ostrza tych noży mają odmienną grubość, długość oraz kształt, dlatego ważne jest by umiejętnie z nich korzystać i nie zrobić sobie nimi krzywdy. Nóż do chleba niekoniecznie będzie najlepszy do obierania ziemniaków, a tasakiem może być ciężko z krojeniem pieczywa, ale to akurat oczywiste. Dobrze jest wyposażyć swoją kuchnię w kilka podstawowych typów noży dla komfortowego oraz sprawnego przyrządzania domowych przysmaków.

Profesjonalne noże do kuchni SuperWnetrze

Noże do chleba

Noże do chleba to noże charakteryzujące się bardzo długim ostrzem wyposażonym w specjalne, ostre ząbki przez co wyglądem przypomina nieco piłę. Dzięki ząbkom nóż bardzo precyzyjnie "wgryza" się w pieczywo i kroi je na równe części. Taki nóż nie zepsuje miękkiego środka chleba, więc bez problemu przygotujemy całą górę smacznych kanapek. Nóż do pieczywa powinien być zawsze dobrze naostrzony aby nie zniekształcić krojonego chleba. Najlepsze noże do chleba to zdecydowanie te mające ostrze ze stali nierdzewnej. Stal nierdzewna jest niezawodna i mamy pewność, że nóż ten posłuży nam na długie lata. Jeśli chcecie mieć zawsze rewelacyjnie pokrojone pieczywo zdecydowanie celujcie w stalowe noże. Należy się jednak liczyć z ich wysoką ceną. Naszym jednak zdaniem są one warte inwestycji. Nieco tańszą opcją są z kolei noże ceramiczne, które także są bardzo dobrym wariantem aczkolwiek nie aż tak dobrym jak noże ze stali. Niskobudżetowymi nożami są te z ostrzem z tworzywa, jednak nie są one najlepszej jakości i mogą szybko stracić swoje właściwości. Nasuwa się również pytanie czy będą w ogóle w stanie dobrze pokroić chleb.

Elegancki nóż do kuchni SuperWnetrze

Noże do obierania warzyw i owoców

Noże do warzyw i owoców to jedne z mniejszych wariantów noży kuchennych jakie mamy do dyspozycji. Cechują się stosunkowo krótkim ostrzem oraz często wygiętym kształtem, którego wygląd może nam przypominać ptasi dzióbek. Noże te powinny być lekkie i poręczne aby obieranie żywności szło nam gładko i równo. Dobry nóż do obierania pozwoli nam na efektywne pozbywanie się samej skórki, a nie cennego wnętrza warzyw i owoców. Nożem tego typu bez problemu obierzemy zarówno twardą machewkę czy ziemniaki jak i miękkie kiwi lub pomidory. W przypadku noży do obierania także mamy wybór pomiędzy nożami stalowymi, ceramicznymi i z tworzywa. Jednakże sam proces obierania nie jest sprawą najwyższej rangi, więc nie musimy wybierać najdroższych i najbardziej ekskluzywnych egzemplarzy do obrania pietruszki (chociaż oczywiście nikt, nikomu nie zabrania). Możecie więc śmiało pokusić o tańszy, aczkolwiek jakościowo dobry nóż.

Noże kuchenne Global SuperWnetrze

Noże szefa kuchni

Mimo swej nazwy, noże szefa kuchni sprawdzą się także w domowej kuchni, więc zarówno profesjonalista jak i kucharz - amator sobie z nim poradzi bez problemu. Nóż szefa kuchni wyróżnia się profilowanym, szerokim ostrzem o fenomenalnej ostrości. Dzięki swojemu kształtowi świetnie nadaje się do siekania ziół, szatkowania warzyw czy po prostu krojenia produktów. Doskonale pomoże podzielić mięso na równe kawałki czy pokroić cebulą na drobną kostkę. Jest to nóż stosunkowo ciężki, ale pewnie trzyma się go w dłoni i sprawnie działa podczas wykonywania kuchennych czynności. Jeśli gotowanie jest Waszą pasją i nóż często dzierżycie w swych dłoniach, nóż szefa kuchni z pewnością Wam się przyda i ułatwi zdecydowanie pracę!

Najlepszy nóż do kuchni SuperWnetrze
 

Noże uniwersalne

Noże uniwersalne to noże o zazwyczaj o prostym, gładkim kształcie, które mogą mieć różną długość ostrza. Dzięki temu, że nie wyróżniają się niczym szczególnym, nie mają "super mocy", możemy ich używać do wielu czynności. Jeśli nie mamy pod ręką noża do obierania, bez problemu obierzemy nimi ziemniaki. Podobnie ma się rzecz w przypadku krojenia warzyw, owoców czy mięsa. Z braku laku nożem uniwersalnym też sobie poradzimy uzyskując zadowalający efekt. Zdecydowanie warto mieć w swojej kuchni co najmniej kilka noży tego typu. Nigdy nie wiemy kiedy będziemy na już potrzebować coś przyrządzić w kuchni, a pozostałe noże nie będą w "dyspozycji". Możecie uzbroić się na przykład w 2 porządne, noże uniwersalne ze stali nierdzewnej i 1 lub 2 noże ceramiczne. Taki komplet pozwoli Wam na komfortowe gotowanie!

Nóż uniwersalny 12cm Victorinox brązowy Nóż uniwersalny 12cm Victorinox brązowy Victorinox

129.65 zł 125.24 zł

Nóż uniwersalny 12cm Victorinox brązowy Nóż uniwersalny 12cm Victorinox brązowy Victorinox

121.41 zł 117.28 zł

Nowoczesne noże kuchenne SuperWnetrze 

Pozostałe noże do kuchni

Oprócz wyżej wymienionych, standardowych noży do kuchni możecie zaopatrzyć się na przykład w noże do serów. Noże te charakteryzują się ciekawą formą, ponieważ w ostrzu często znajdują się po prostu dziury! Łatwo więc przyjdzie nam zapamiętać, że taki nóż dedykowany jest do krojenia sera. Wyróżnia je także rozgałęziony czubek, pozwalający na złapanie kawałka sera w sidła. Dla miłośników serów jest to must-have! Kolejnym wariantem, są noże do trybowania. Cechują się stosunkowo długim, zwężającym się ostrzem i pomagają one oddzielić mięso od kości. Jeśli więc często przyrządzacie np. kurczaka, będą dla Was świetnym rozwiązaniem! Ciekawym dodatkiem do klasycznego zestawu noży może być nóż do pizzy. Najczęściej spotkamy go w okrągłej, obracającej się formie ostrza z wygodną rączką. Dzięki niemu, pizzę pokroimy na równe, smaczne trójkąty. Jak widzicie, rodzajów noży jest szeroka gama. Pozwala nam to na kuchenne szaleństwa i precyzyjnie przyrządzanie domowych potraw!

Najlepsze noże do kuchni

Poprzedni artykuł Następny artykuł