Saturator - co to jest?

Autor: SuperWnetrze.pl 2021/12/08

Saturator jest to urządzenie służące do nasycania wody dwutlenkiem węgla, a potoczniej mówiąc - gazem. Wykorzystywany jest do urozmaicania smaku wody pitnej w domowych warunkach. Woda sodowa uzyskana z saturatora jest najczęściej używana w czystej postaci do picia, może być również szerzej wykorzystywana w kuchni. Nadaje się do wyrobu gofrów, naleśników i faworków. Ponadto świetnie sprawdza się w napojach z dodatkiem alkoholu. Syropy oferowane przez producentów automatów z wodą sodową pozwalają również na uzyskanie soków gazowanych, a nawet coli, fanty i sprite'a.

Saturator - dlaczego warto kupić?

Jeśli jesteś miłośnikiem wszelkiego rodzaju napojów gazowanych, to posiadając taki saturator w swoim wyposażeniu, z pewnością zaoszczędzisz sobie mnóstwo czasu, energii, a także i pieniędzy! Co więcej, takie rozwiązanie to również zdecydowanie korzystniejsza alternatywa, w przypadku chęci zatroszczenia się o środowisko. Przyczyną takiego zjawiska jest sam fakt tego, iż zamiast częstych zakupów wody gazowanej w plastikowych butelkach, z pomocą saturatora ograniczasz się jedynie do jednej butelki wielorazowego użytku - najczęściej szklanej. Mało tego, takie działanie skutkuje również sporym zaoszczędzeniem Twoich pieniędzy, gdyż nie potrzebujesz wydawać ich każdorazowo na kolejne zgrzewki nowych butelek. Do przyrządzenia napoju gazowanego w swoim domu, potrzebujesz bowiem jedynie saturatora oraz wody pitnej, która równie dobrze może pochodzić z Twojego kranu. Z kolei, jeden nabój do saturatora jest naprawdę wydajny i starcza nawet na przygotowanie 60-80 litrów wody gazowanej! Dzięki temu zaoszczędzasz również swój czas i energię, których nie musisz poświęcać na dodatkowe wyjścia do sklepu oraz dźwiganie ciężkich zgrzewek wody.

Saturator do wody jak działa?

Saturator do wody składa się z butli ze sprężonym dwutlenkiem węgla, mechanizmu do saturacji oraz butelki na wodę, która przeważnie wykonana jest z solidnego szkła. W celu przygotowania takiej wody z bąbelkami, należy wyposażyć butlę w specjalne naboje zawierające właśnie dwutlenek węgla. Na ile wystarcza nabój do saturatora? Nabój do saturatora wystarcza na przygotowanie nawet 60-80 litrów wody!

 

Jak zrobić wodę gazowaną?

Wodę gazowaną możesz zrobić w swoim domu, w naprawdę prosty sposób. Wystarczy, że posiadasz specjalny saturator, który błyskawicznie Ci to umożliwi! Pierwszą czynnością, którą powinieneś wykonać jest zamontowanie butli z nabojem w tyle urządzenia. Jeśli już Ci się to udało, w następnej kolejności napełnij swoją szklaną butelkę wodą pitną. Może być to woda z kranu lub też z dzbanka filtrującego. Gotową do zastosowania butelkę, umieść w urządzeniu. Teraz naciśnij odpowiedni przycisk, który spowoduje pracę urządzenia. Jeśli lubisz smakowe napoje gazowane, możesz dodać do w ten sposób przygotowanej wody, odpowiedni syrop, który nada jej Twojego ulubionego smaku.

 

Współczesny saturator, a saturator z czasów PRL

Współczesne saturatory zdecydowanie różnią się od tych saturatorów z czasów PRL. Przede wszystkim, to co można od razu zauważyć to znacząca zmiana w ich rozmiarze. Saturatory z czasów PRL’u posiadały bowiem formę sporego wózka na dwóch kołach, który wyposażony był w butlę ze sprężonym gazem oraz wąż. Ten ostatni służył do kontroli ilości wody. Takie saturatory najczęściej można było spotkać na ulicy, gdzie dokonywało się bezpośredniego zakupu wody sodowej. W przeciwieństwie do niego, współczesny saturator to kompaktowe, innowacyjne urządzenie, które najczęściej przetrzymuje się na kuchennym blacie w swoim domu, czy też biurze. Łatwość w obsłudze takiego saturatora oraz jego szeroka dostępność na rynku, sprawia, że ludzie sięgają po niego, a następnie wygodnie użytkują ze swojego domu.

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • Dyfuzor zapachowy Cocodor Dyfuzor zapachowy Cocodor

  Czytanie ciekawych książek, oglądanie pasjonujących filmów czy spędzanie czasu z zaproszonymi gośćmi - można sobie umilić dyfuzorami zapachowymi o wyjątkowych nutach aromatycznych. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej!

  Autor: SuperWnetrze.pl 2022/01/24 Czytaj dalej
 • Moździerz - co to jest? Moździerz - co to jest?

  Moździerz służy do rozdrabniania i ucierania przypraw, nasion i świeżych ziół. Dzięki moździerzowi można stworzyć własne, naturalne i niepowtarzalne kompozycje ziołowe do gotowania, marynaty do mięs oraz słodkie dodatki do ciast. Czytaj więcej.

  2022/01/17 Czytaj dalej
 • Co na dzień babci i dziadka? Co na dzień babci i dziadka?

  Dzień babci i dziadka to wyjątkowy czas, w którym mamy okazję wyrazić im swoją wdzięczność, szacunek oraz miłość. I choć można zrobić to na wiele sposobów, to jednak najpopularniejszym wciąż pozostaje ciepły gest. Czytaj więcej.

  Autor: SuperWnetrze.pl 2022/01/11 Czytaj dalej
 • Zdrowe odżywianie - potrzebne informacje Zdrowe odżywianie - potrzebne informacje

  Zdrowa dieta pomaga chronić przed niedożywieniem we wszystkich jego formach, a także przed chorobami niezakaźnymi (NCD), w tym takimi jak cukrzyca, choroby serca, udar i nowotwory. Zobacz ten artykuł, aby przeczytać więcej.

  Autor: SuperWnetrze.pl 2022/01/10 Czytaj dalej
 • Termos obiadowy - co warto wiedzieć? Termos obiadowy - co warto wiedzieć?

  Wszystko co musisz wiedzieć o termosach obiadowych. Zastanawiasz się gdzie zabierać termos obiadowy lub może co w nim przechowywać? Rozważasz kupno termosu dla swojego dziecka? Oto wszystko co powinieneś wiedzieć na ten temat. Zobacz ten artykuł.

  Autor: SuperWnetrze.pl 2021/12/16 Czytaj dalej