Toster czy opiekacz do kanapek - co wybrać?

2023/05/19

Toster czy opiekacz – co lepsze?

Toster i opiekacz do kanapek to popularne urządzenia elektryczne, które służą do podobnych celów, lecz istnieją między nimi znaczne różnice. Mimo że nazw toster i opiekacz często używamy wymiennie, w rzeczywistości urządzenia te łączy tylko to, że są służą do opiekania pieczywa. I na tym kończą się podobieństwa. Kluczowe parametry tych urządzeń znacząco się różnią.

Co - poza wyglądem – różni te urządzenia? W tym artykule przyjrzymy się bliżej głównym różnicom między opiekaczami do chleba a opiekaczami do kanapek i szczegółowo omówimy ich funkcje.

Czym się różni toster od opiekacza do kanapek?

1. Toster a opiekacz do kanapek – wszechstronność Toster to urządzenie do opiekania pojedynczych kromek chleba. Działa na zasadzie kuchenki elektrycznej: komora grzewcza tego urządzenia działa dzięki spiralom, które wytwarzają promieniowanie podczerwone. Dzięki temu płaskie kromki chleba są podgrzewane i suszone. W zależności od modelu tostery mogą jednocześnie upiec od 2 do 4 kromek chleba. Większość z tych urządzeń ma funkcję ustawiania różnych warunków temperaturowych. Ponadto toster może:

· rozmrozić chleb

· podgrzać bułkę na ruszcie zainstalowanym na górze urządzenia

· podpiec gotową już kanapkę za pomocą specjalnych metalowych klipsów

Pierwszy elektryczny toster do chleba został zaprojektowany przez Alana MacMastersa w Edynburgu w Szkocji w 1893 roku. Opiekacz do kanapek to kompaktowe urządzenie do przygotowywania zamkniętych gorących kanapek. Ponadto urządzenie może służyć to zrobiania naleśników, ptysi i gofrów. W tym celu poszczególne modele urządzeń są wyposażone w dodatkowe wymienne płytki. Opiekacz do kanapek składa się z dwóch płyt grzewczych, pomiędzy którymi zaciska się kanapkę. Konwencjonalne urządzenie przygotowuje jednocześnie od 2 do 4 kanapek. Jednak ze względu na swoje możliwości adaptacyjne może służyć również jako toster

Wniosek: opiekacz do kanapek jest wszechstronniejszy niż toster.

2. Toster a opiekacz do kanapek - konstrukcja i zużycie prądu

Toster to mały elektryczny gadżet, który wykorzystuje promieniowanie cieplne. Działa na tej samej zasadzie, co kuchenka elektryczna: spirale emitują promieniowanie podczerwone, które ogrzewa komorę grzewczą urządzenia. Dzięki temu płaskie kromki chleba, wkładane do urządzenia od góry, są przyrumienione i podsuszone. Tostery zwykle mają dźwignie (umieszczone z boku), które są wciskane w dół, aby opuścić chleb i włączyć elementy grzejne. Szereg przycisków, pokrętła lub dźwigni zwykle pomaga dostosować czas trwania cyklu opiekania i określić stopień zarumienienia. Toster to ekonomiczny sposób opiekania kromek chleba, które są wrzucane do jego szczelin. Zużywa on od 800 do 1500 watów. Tostery dzielą się na ręczne, półautomatyczne i automatyczne.

Opiekacz do kanapek kompresuje kromki chleba, jednocześnie zapiekając składniki wewnątrz kanapki. Działa poprzez zamianę energii elektrycznej na energię cieplną. Wygląda jak gofrownica. W niektórych opiekaczach do kanapek stosowane są płyty aluminiowe, w innych ceramiczne (nieprzywierające). Dwie płyty grzewcze, które zaciskają się na kanapce po jej włożeniu, to najbardziej wyróżniające cechy opiekacza do kanapek. Gotowość urządzenia do pracy sygnalizowany jest za pomocą kolorowych diod. Zielone światło wskazuje, że kanapka została umieszczona w opiekaczu do pieczenia, a czerwone światło oznacza, że ​​została opiekana. Tradycyjny opiekacz do kanapek ma pobór mocy od 700 do 1100 watów.

Wniosek: toster jest ekonomiczniejszy niż opiekacz do kanapek.

3. Toster a opiekacz do kanapek - szybkość przygotowania

Toster to nasz sprzymierzeniec o poranku, gdy szykujemy się do szybkiego opuszczenia domu. Wkładamy kromki do tostera, wyciągamy po kilku minutach, smarujemy odrobiną masła i voila - gotowe. Przygotowanie sandwichy w opiekaczu do kanapek wymaga nieco więcej czasu i zaangażowania.

Wniosek: szybciej przygotujemy posiłek w tosterze niż w opiekaczu do kanapek.

4. Toster a opiekacz do kanapek - czyszczenie i konserwacja

Tostery są szczególnie przydatne, ponieważ nie wymagają czyszczenia. Po prostu od czasu do czasu trzeba wyjąć tackę i usunąć znajdujące się na niej okruchy. Opiekacz do kanapek należy czyścić po każdym użyciu. Czyszczenie jest na szczęście łatwe.

Wniosek: toster jest mniej wymagający w utrzymaniu niż w opiekaczu do kanapek.

5. Toster a opiekacz do kanapek - miejsce zajmowane przez urządzenie

Tostery wydają się wtapiać w środowisko kuchenne. Tradycyjny toster na 2 kromki chleba jest skromny i kompaktowy i z łatwością zmieści się na kuchennym blacie. Opiekacz do kanapek jest nieco większy i ma około dwukrotnie większą powierzchnię niż toster. Rzadko na stałe gości na kuchennym blacie, najczęściej jest chowany między kolejnymi użyciami, co sprawia, że ​​​​korzystanie z tostera zamiast sandwichera jest nieco bardziej wydajne.

Wniosek: toster zajmuje mniej miejsca niż opiekacz do kanapek.

Toster a opiekacz do kanapek - główne różnice

* Opiekacz do kanapek jest o wiele bardziej wszechstronny niż toster.

* Opiekacz do kanapek daje większe pole do popisu niż toster.

* W tosterze chleb wkładany jest od góry do szczelin, a następnie opiekany. Opiekacz do kanapek ściska kromki chleba, aby szybciej zapiec nadzienie.

* Toster jest bardziej ekonomiczny niż opiekacz do kanapek.

* Pobór mocy tostera wynosi od 800 do 1500 watów, a pobór mocy opiekacza do kanapek wynosi od 700 do 1100 watów.

Toster i opiekacz do kanapek - jak korzystać?

Jak korzystać z tostera?

Tostery są łatwe w użyciu, ponieważ nie wymagają żadnych profesjonalnych umiejętności ani doświadczenia do obsługi. Ich ustawienia można szybko dostosować w zależności od tego, jak wypieczony jest chleb, a wydobycie gotowego tosta z urządzenia jest proste.

Poniżej znajduje się krótkie wyjaśnienie czynności, których należy przestrzegać podczas korzystania z tosterów.

1. Przygotuj toster. Pierwszym krokiem przy korzystaniu z kompaktowych urządzeń nablatowych, takich jak tostery, powinno być zawsze ich wytarcie, zwłaszcza gdy są przechowywane przez długi czas. Włącz toster, gdy upewnisz się, że usunąłeś zarówno brud, jak i kurz z powierzchni.

2. Włóż kromki. W przeciwieństwie do opiekacza do kanapek, który wymaga umieszczenia kanapki na talerzach, tostery działają za pomocą szczelin, w które wkłada się pojedyncze kromki chleba.

3. Wybierz preferowane ustawienia: większość tosterów jest zwykle wyposażona w pokrętło regulacyjne z przodu, które pozwala wybrać preferowany poziom brązowienia. Przy pierwszym użyciu tostera zaleca się ustawienie średniego stopnia opiekania 2-3, aby zobaczyć, jak toster przyciemni tosty. Następnie możesz wybrać wyższe ustawienie, jeśli nie jesteś zadowolony z obecnego poziomu.

4. Rozpocznij opiekanie. W większości tosterów musisz pociągnąć dźwignię w dół, aby rozpocząć proces opiekania. Idealnie tosty powinny być gotowe w ciągu około 2-3 minut, w zależności od preferowanych ustawień przyrumienienia. Jeśli Twój toster jest wyposażony w minutnik, otrzymasz powiadomienie, gdy tost będzie gotowy.

5. Usuń plastry i wytrzyj toster. Po zakończeniu opiekania ostrożnie wyjmij kromki z otworów, uważając, aby się nie poparzyć. Nigdy nie należy usuwać tostów za pomocą metalowych przedmiotów, ponieważ grozi to porażeniem prądem. Poczekaj, aż toster ostygnie, a następnie wytrzyj go suchą szmatką przed schowaniem.

Jak korzystać z opiekaczy do kanapek?

Opiekacze do kanapek są jednymi z najłatwiejszych w użyciu urządzeń kuchennych, dzięki którym można tworzyć wyszukane dania za pomocą jednego prostego urządzenia.

1. Przygotuj kanapkę . Aby zaoszczędzić energię i czas, najlepiej jest przygotować składniki kanapki przed włączeniem opiekacza. Dlatego zacznij od przygotowania składników i po zakończeniu przejdź do następnego kroku.

2. Przygotuj opiekacz do kanapek. Kolejnym ważnym (ale najczęściej zapominanym) krokiem jest przygotowanie opiekacza poprzez odkurzenie powierzchni i wytarcie talerzy miękką, czystą ściereczką.

3. Podłącz urządzenie i nagrzej je. Po wytarciu i oczyszczeniu powierzchni opiekacza następnym krokiem jest podłączenie go do prądu i pozostawienie do nagrzania. Większość nowoczesnych opiekaczy do kanapek jest wyposażona w lampki kontrolne, które informują, gdy temperatura wewnętrzna jest wystarczająco wysoka, więc miej to na oku!

4. Naoliw powierzchnię. Jeśli nie posmarowałeś masłem górnej i dolnej części kanapki, natłuść powierzchnię opiekacza. Nałóż niewielką ilość oleju na dolną i górną płytę.

5. Włóż kanapkę. Włóż kanapkę do dobrze nasmarowanego opiekacza i zamknij urządzenie. Upewnij się, że kanapki dobrze pasują i że opiekacz do kanapek jest szczelnie zamknięty.

6. Poczekaj, aż wskaźnik się włączy . Jeśli opiekacz do kanapek jest wyposażony w lampkę kontrolną, należy zaczekać, aż się ona włączy, sygnalizując, że kanapka jest gotowa. Jeżeli opiekacz nie posiada diod kontrolnych, sprawdź po 3-5 minutach, czy sandwicz jest już gotowy.

7. Wyciągnij kanapkę i wyczyść urządzenie. Gdy zaświeci się lampka kontrolna, należy natychmiast wyjąć kanapkę, aby uniknąć przypalenia powierzchni urządzenia (i zepsucia kanapki). Użyj szpatułki lub drewnianej łyżki, aby wyjąć kanapkę, zanim opiekacz ostygnie. Przed schowaniem dobrze wyczyść urządzenie wilgotną ściereczką.

Toster a opiekacz do kanapek - zalety i wady

Zalety tostera:

· szybkie przyrumienienie kromek chleba

· szeroki wybór modeli, który pozwala na zakup urządzenia zgodnie z dostępnym budżetem

· wygodny i prosty w użyciu

· bezpieczeństwo w eksploatacji, które zapewnia ochrona elementów grzejnych

· dodatkowe funkcje: podgrzewanie bułek, rozmrażanie chleba, wypalanie wzorów na powierzchni tostów

· kompaktowe wymiary, które ułatwiają korzystanie z tostera nawet w kuchni o małej powierzchni

· nie wymaga częstego czyszczenia

Wady tostera:

· sezonowość - toster jest używany głównie zimą i jesienią

· ryzyko poparzenia podczas wyjmowania grzanek; dotyczy to modeli ręcznych i półautomatycznych

Zalety opiekacza do kanapek:

· szybkie przygotowanie gorących kanapek

· dodatkowe funkcje: za pomocą opiekacza do kanapek można zrobić gofry, steki rybne i mięsne, jajecznicę i kilka innych potraw

· zabezpieczenie przed przegrzaniem

· świetne dla początkujących

· są przenośne i kompaktowe, można je zabierać na wycieczki i kempingi

Wady opiekacza do kanapek:

· kiepska jakość materiału, z którego wykonane są niedrogie urządzenia

· niewystarczająca długość przewodu

· problem z zamknięciem opiekacza, gdy kanapka jest przepełniona składnikami

· wymaga czyszczenia po każdym użyciu

H2 Toster czy opiekacz - co lepsze?

Zatem, co jest lepsze - toster czy opiekacz do kanapek?

Decydując się na zakup tych urządzeń, warto wziąć pod uwagę następujące kryteria:

* potrzeby rodziny - jeśli wolicie lekkie kontynentalne śniadania, czyli sok pomarańczowy, kawa i przyrumienione grzanki z marmoladą, wybierz toster; jeżeli nie wyjdziecie rano z domu bez treściwego posiłku, wybierzcie opiekacz, w którym szybko zrobisz ciepłe kanapki z roztopioną mozzarellą, pesto i pomidorem albo szynką i serem żółtym

* obecność innego sprzętu - jeśli macie piekarnik, lepiej kupić toster

* przestrzeń - jeśli w kuchni nie ma wystarczającej ilości miejsca, optymalnie jest wybrać toster.

Podsumowanie:

Toster i opiekacz do kanapek to pomocne urządzenia elektryczne, które uzupełnią każdą kuchnię. Chociaż są pod pewnymi względami podobne, służą różnym celom i mają różne cechy. Opiekacz do kanapek jest bardziej uniwersalny, co pozwala urozmaicić nasze śniadania i komponować przeróżne kanapki bez ryzyka uszkodzenia urządzenia. Z drugiej strony toster – mimo ograniczonego zastosowania – ułatwia szybkie przygotowanie posiłku o poranku, gdy liczy się każda minuta. 

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • Jak przygotować przyjęcie w ogrodzie ? Jak przygotować przyjęcie w ogrodzie ?

  Nie wiesz jak przygotować przyjęcie w ogrodzie aby twoi goście byli zachwyceni? Sprawdź nasze rady i spraw aby twoje przyjęcie było zapamiętane na długo!

  2024/04/10 Czytaj dalej
 • Jakie prace ogrodowe wykonywać w kwietniu? Jakie prace ogrodowe wykonywać w kwietniu?

  Nie wiesz jakie prace ogrodowe wykonywać na wiosne? Czy to odpowiedni czas na przygowanie ogrodu ? W naszym blogu dowiesz się jakie prace najlepiej wykonać na wiosne oraz podpowiemy jak prawidłowo dbać o ogród jak i o swój azyl zwany balkonem lub tarasem

  2024/04/03 Czytaj dalej
 • Jak urządzić balkon na wiosnę ? Jak urządzić balkon na wiosnę ?

  Nie wiesz jak urządzić swój balkon na wiosne? Zajrzyj do naszego bloga gdzie znajdziesz przydatne tipy jak nawet z małej przestrzeni stworzyć swój azyl i oaze spokoju na zbliżającą się wiosne!

  2024/03/27 Czytaj dalej
 • Jak smażyć zdrowo na patelni? Jak smażyć zdrowo na patelni?

  nie wiesz jak smażyć zdrowo na patelni? przeczytaj nasz blog i spraw aby twoje potrawy smakowały jeszcze lepiej!

  2024/03/22 Czytaj dalej
 • Jak zrobić porządek w lodówce? Jak zrobić porządek w lodówce?

  Porządek w lodówce nie tylko wpływa na estetykę, ale przede wszystkim na świeżość i bezpieczeństwo przechowywanych produktów spożywczych. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą ci zorganizować przestrzeń w lodówce i uczynić ją bardziej funkcjonaln

  2024/03/13 Czytaj dalej