Wiosenne porządki

2023/04/11

Zima minęła, wiosna powoli nabiera rozpędu, a my z lubością wystawiamy twarze ku pierwszym promieniom słońca, zachłystując się wiosennym powietrzem. Po miesiącach hibernacji niemal odruchowo sięgamy po miotłę i mopa, by przegonić zimę z domowych zakamarków. Również zewnętrzna część domu i ogród potrzebują naszej uwagi oraz pomocy. Trzeba obejrzeć wszelkie elementy, które zimą narażone były na działanie mrozu i śniegu, a więc dach, taras, balkon, schody zewnętrzne, ogrodzenia, tynki i inne materiały elewacyjne. Oto plan wiosennego przeglądu domu na zewnątrz.

Zobacz akcesoria do ogródka>>>

Zacznij od spaceru. Przejdź się po swojej nieruchomości, aby ocenić jej stan. Po drodze zbierz opadłe gałęzie i usuń nasadzenia, które nie przetrwały. Sprawdź konstrukcje zewnętrzne pod kątem uszkodzeń i niezbędnych napraw, takich jak luźne deski ogrodzeniowe lub brakujące gonty. Przetestuj hydraulikę zewnętrzną i dokonaj inwentaryzacji sprzętu do trawników i ogrodów. Po tej wstępnej inspekcji czas na bardziej szczegółową ocenę stanu posesji.

Przegląd domu na wiosnę

1. Jak oczyścić dach?

Lornetką lub bystrym okiem zlustruj dach. Pęknięte lub brakujące gonty należy wymienić, a jeżeli zauważysz jakiekolwiek przesunięcie gontu, przemyśl, czy nie oznacza to konieczności instalacji nowych elementów mocujących. Poszukaj także nagromadzonych igieł sosnowych i innych zanieczyszczeń w rowkach załamań dachu.

2. Jak sprawdzić komin?

Jeśli masz murowany komin, sprawdź połączenia między cegłami lub kamieniami. Zbadaj, czy nie ma ubytków kamienia lub czy nie porosła ich roślinność, co może świadczyć o infiltracji wody. Wykwity, biały osad przypominający wapń to kolejna oznaka kłopotów. Zdarza się, że na powierzchni komina osadzają się zacieki. Jest to objaw nieprawidłowego procesu spalania paliwa. Tymi usterkami zajmij się natychmiast! Zaniedbanie ich może doprowadzić do trwałego uszkodzenia konstrukcji komina. Wszystkie drobne naprawy najlepiej wykonywać od razu lub szybko wezwać do nich fachowca

3. Jak ocenić stan rynien?

Wiosenne porządki w domu to także sprawdzenie rynien. Trzeba je skontrolować pod kątem zalegających w nich liści oraz innych zanieczyszczeń. Dlaczego wykonanie wiosennego przeglądu jest konieczne? Bowiem ważne jest, by woda opadowa była odprowadzana poza obszar dachu. Rynny po zimie mogą być niedrożne, a w związku z czym woda nie będzie miała ujścia, czego rezultatem będzie zawilgocenie ścian.

4. Jak sprawdzić elewację domu?

Obejrzyj uważnie elewację, zwłaszcza pod okapem i w pobliżu rynien. Plamy z wody zwykle wskazują, że rynny nie zatrzymują odpowiednio deszczu. Sprawdź, czy mrozy nie wyrządziły szkód w strefach przycokołowych i cokołowych, czy na ścianach i tynkach nie ma pęknięć, śladów złuszczania i zawilgocenia. Przyjrzyj się, czy nie doszło do rozwarstwienia poszczególnych elementów ocieplenia. Miejsca takie można zaszpachlować, ale jeśli przyczyną jest wilgoć, konieczne będzie osuszanie murów. W przypadku drewna sprawdź, czy nie ma uszkodzonych obszarów lub otworów, które otwierają drogę dla mrówek, dzięciołów i innych stworzeń. Jeśli Twoje zewnętrzne ściany są pokryte deskami, sprawdź także, czy wilgoć nie wniknęła do środka i nie zniszczyła powłoki drewna. Jeśli tak się stało, będziesz musiał wykonać szlifowanie i jeszcze raz pomalować elewację. Aby nowa powłoka była bardziej odporna na zanieczyszczenia, warto zastosować preparaty o odpowiednich, wyspecjalizowanych właściwościach (np. farby i tynki akrylowe, silikonowe, silikatowe). Na elewacji możesz także zauważyć zielony nalot. To znak obecności grzybów i pleśni. Pozbędziesz się ich z pomocą specjalnych preparatów. Najpierw oczyść zanieczyszczoną powierzchnię, a następnie zmyj ją pod ciśnieniem (pamiętaj, aby użyć rozproszonego strumienia wody, żeby nie uszkodzić elewacji). Kiedy podłoże wyschnie, nanieś preparat grzybo– i glonobójczy. Jeśli elewacja domu wymaga ponownego malowania, farbę będziesz mógł nałożyć po upływie około trzech dni od aplikacji środka zapobiegającego rozwojowi grzybów i glonów. Elewację domu warto co jakiś czas umyć wodą pod ciśnieniem, wymieszaną z lekkimi detergentami. Należy przy tym uważać, by nie uszkodzić powierzchni poprzez zbyt mocne tarcie. Tynki ze strukturą najlepiej czyścić przy pomocy urządzeń ciśnieniowych. Ściany powinno się odmalować co 5-10 lat.

5. Jak zadbać o fundamenty?

Skontroluj stan fundamentów. Obejrzyj dokładnie wszystkie ściany w piwnicy zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Zwróć uwagę na to, czy gdzieś gromadzi się woda lub nie pojawił się zielony nalot. Również gdy nie posiadasz piwnicy, warto przyjrzeć się ścianom powyżej cokołu i zobaczyć, czy nie zaczęły podciągać wody. Jeśli tak, może to świadczyć o tym, że izolacja kwalifikuje się do remontu, a ściany czeka osuszanie.

6. Jak znaleźć przecieki?

Wiosna to dobry czas na sprawdzenie cieknących kranów, zatkanych odpływów i zapoconych rur. Zbadaj miejsca pod umywalkami w kuchni i łazience, aby upewnić się, że połączenia rur i węży są bezpieczne i szczelne. Szukaj plam po wodzie wokół zmywarki i sprawdź węże pralki pod kątem pęknięć, wybrzuszeń lub wilgoci.

7. Jak sprawdzić klimatyzatory? 

Tak jak przygotowywałeś swój piec do jesieni, teraz jest czas, aby upewnić się, że klimatyzatory są w dobrym stanie na nadchodzące cieplejsze miesiące. Wymień filtr, sprawdź połączenia węży pod kątem wycieków i upewnij się, że miski ociekowe są swobodnie odprowadzane.

8. Jak zająć się strychem?

Szukaj śladów skolonizowania owadów i innych zwierząt. Sprawdź również, czy nie pojawiła się na strychu pleśń, która przybiera postać szarych lub czarnych plam. Właściwa izolacja i dobra wentylacja powstrzymają rozwój pleśni na poddaszu, więc podejmij działania już teraz, aby zapobiec rozwojowi problemu w nadchodzących cieplejszych miesiącach.

9. Jak zadbać o balkony i tarasy?

Wiosenny przegląd balkonów i tarasów powinieneś rozpocząć od dokładnego posprzątania nawierzchni, co pozwoli odsłonić ewentualne ubytki lub zabrudzenia. Uszkodzeniom najczęściej ulegają płytki i fugi – powstać mogą pęknięcia i wybrzuszenia. Również materiał konstrukcyjny często ulega skruszeniu. Przy niewielkich pęknięciach płytek użyj specjalnego kleju epoksydowego lub silikonu, który możesz odpowiednio zabarwić. Przy większych uszkodzeniach konieczna będzie wymiana płytki. Jeżeli zaś doszło do skruszenia fugi lub na jej powierzchni pojawił się grzyb, usuń ją i ponownie zafuguj.

10. Jak zakonserwować deski na tarasie?

Właściciele drewnianych tarasów powinni poszukać wypaczonych, luźnych lub połamanych desek i dobrze oczyścić z liści zanieczyszczenia, które mogły nagromadzić się między deskami. Jeśli wykończenie drewnianego tarasu jest wyblakłe lub zużyte, teraz jest czas na jego oczyszczenie, bejcowanie i ponowne uszczelnienie. Jeśli masz taras kompozytowy, postępuj zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi pielęgnacji sezonowej.

11. Jak wyczyścić meble ogrodowe

Wynieś meble ogrodowe na zewnątrz i spłucz wodą z węża lub umyj łagodnym detergentem. W przypadku mebli metalowych sprawdź, czy nie ma śladów rdzy lub erozji farby; prosty środek za pomocą emalii w sprayu zapobiegnie dalszym uszkodzeniom spowodowanym słońcem, deszczem i wilgocią w nadchodzących miesiącach.

12. Jak zadbać o chodniki i podjazdy?

Mroźna zima, obfitująca w opady śniegu, mogła przyczynić się do zdeformowania powierzchni podjazdów i chodników. Dlatego gdy wykonujemy wiosenne porządki w ogrodzie i wokół domu, przyjrzyjmy się okolicom studzienek i przykryciom zaworów instalacji zewnętrznych i sprawdźmy czy nie doszło do wymycia podbudowy i zapadania się powierzchni.

13. Jak przygotować grilla do sezonu?

Jeżeli masz grill gazowy sprawdź, czy dysze palnika nie są zatkane i zablokowane, a także upewnij się, że węże gazowe i połączenia są sprawne i bezpieczne. Właściciele grilli węglowych powinni upewnić się, że grill jest wolny od popiołu i pozostałości tłuszczu. Dobrym nawykiem jest czyszczenie go przez cały sezon grillowania, a nie tylko wiosną.

14. Jak umyć okna?

Otwórz dom na wiosnę, porządnie myjąc okna – od wewnątrz i zewnątrz. Wyczyść również rolety okienne – zdejmij je i wyczyść łagodnym detergentem. Połóż je na suchej powierzchni (np. na podjeździe), aby wyschły na powietrzu przed ponownym założeniem.

Jak myć okna?>>> 

15. Jak sprawdzić zakamarki?

Wiosna to dobry czas na uporządkowanie często zaniedbanych części domu. Warto odkurzyć poręcze krzeseł, ramy okienne, blaty szafek wiszących i wentylatory sufitowe; wyprać lub wyczyścić na sucho draperie z tkaniny, oczyścić za pomocą wilgotnej szmatki żaluzje drewniane i winylowe; odkurzyć meble tapicerowane i materace. Dobrze jest również oczyścić na mokro dywany.

16. Co jeszcze warto skontrolować?

Instalacje elektryczne, grzewcze, wodno-kanalizacyjne czy gazowe wymagają także systematycznych przeglądów – przez fachowców z uprawnieniami. Warto także zrobić przegląd pieca centralnego ogrzewania, który był zimą mocno eksploatowany, kominka oraz całej wentylacji. Wiosenny przegląd domu to dobry czas, by wezwać kominiarza. Obejrzyj też ogrodzenie. Niektóre elementy trzeba będzie może odmalować lub zaimpregnować. Konieczne jest także naoliwienie bramy.

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • Jak przygotować przyjęcie w ogrodzie ? Jak przygotować przyjęcie w ogrodzie ?

  Nie wiesz jak przygotować przyjęcie w ogrodzie aby twoi goście byli zachwyceni? Sprawdź nasze rady i spraw aby twoje przyjęcie było zapamiętane na długo!

  2024/04/10 Czytaj dalej
 • Jakie prace ogrodowe wykonywać w kwietniu? Jakie prace ogrodowe wykonywać w kwietniu?

  Nie wiesz jakie prace ogrodowe wykonywać na wiosne? Czy to odpowiedni czas na przygowanie ogrodu ? W naszym blogu dowiesz się jakie prace najlepiej wykonać na wiosne oraz podpowiemy jak prawidłowo dbać o ogród jak i o swój azyl zwany balkonem lub tarasem

  2024/04/03 Czytaj dalej
 • Jak urządzić balkon na wiosnę ? Jak urządzić balkon na wiosnę ?

  Nie wiesz jak urządzić swój balkon na wiosne? Zajrzyj do naszego bloga gdzie znajdziesz przydatne tipy jak nawet z małej przestrzeni stworzyć swój azyl i oaze spokoju na zbliżającą się wiosne!

  2024/03/27 Czytaj dalej
 • Jak smażyć zdrowo na patelni? Jak smażyć zdrowo na patelni?

  nie wiesz jak smażyć zdrowo na patelni? przeczytaj nasz blog i spraw aby twoje potrawy smakowały jeszcze lepiej!

  2024/03/22 Czytaj dalej
 • Jak zrobić porządek w lodówce? Jak zrobić porządek w lodówce?

  Porządek w lodówce nie tylko wpływa na estetykę, ale przede wszystkim na świeżość i bezpieczeństwo przechowywanych produktów spożywczych. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą ci zorganizować przestrzeń w lodówce i uczynić ją bardziej funkcjonaln

  2024/03/13 Czytaj dalej