Woda - dlaczego jest tak ważna i co warto o niej wiedzieć?

Autor: Ola Wieloch 2020/07/15

Woda to niezbędnik każdego człowieka. Jest naszym budulcem, otacza nas z każdej strony i stanowi podstawę nawodnienia naszego organizmu. Bez wody ani rusz! Oczywistym jest, że w naszym codziennym odżywianiu znajdują się też inne napoje jak chociażby soki czy herbata, ale należy pamiętać, że to czysta woda powinna być stawiana na pierwszym miejscu i jej powinniśmy pić najwięcej. Sprawny organizm, to dobrze nawodniony organizm - warto o tym pamiętać! A jakie informacje warto sobie przyswoić na temat wody, by jej picie weszło nam w nawyk? O wodzie słów kilka znajdziecie poniżej!

woda niegazowana do picia

Jakie wody mamy do wyboru?

Wody, które znajdziemy na sklepowych półkach występują w dwóch odmianach. Mamy do wyboru wody źródlane oraz wody mineralne. Czym się od siebie różnią? Różnią się zawartością minerałów, których oczywiście w wodzie mineralnej jest znacznie więcej. W wodzie mineralnej znajdziemy duże pokłady magnezu, wapnia, sodu czy chlorków, które pozytywnie wpływają na nasz organizm, uzupełniając go w niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki. Możemy je podzielić na wody nisko, średnio i wysokozmineralizowane, które w zależności od potrzeb organizmu powinniśmy wybierać. Dla osób, które pracują wysiłkowo, uprawiają dużo sportu i są bardzo aktywne, zdecydowanie najlepsze będą wody wysokozmineralizowane. Im więcej z siebie "wypacamy" w przeciągu dnia, tym większe jest nasze zapotrzebowanie na minerały i inne składniki odżywcze. Jeśli nasz tryb codziennego działania jest umiarkowany, wystarczą nam wtedy wody średniozmineralizowane. To, co wyróżnia jeszcze wody mineralne to charakterystyczny "posmak". Mówi się, że woda smaku jako-tako nie ma, ale czuć różnicę pomiędzy wodą mineralną, a źródlaną. Wody źródlane są bardziej delikatne i neutralne. Są one także bardziej miękkie, więc jeśli chcielibyśmy użyć takiej wody do parzenia kawy czy herbaty, nie zostawią one brzydkiego osadu w czajniku. Warto pić oba rodzaje wód na zmianę, by dostarczać organizmowi niezbędnych i cennych składników, występujących w jej odmianach.

woda z cytryną w dzbanku

Woda filtrowana - alternatywa dla wód sklepowych

Na wodę wydajemy całkiem niemałą kwotę w miesiącu. Nie ma się co temu dziwić, w końcu musimy jej spożywać sporo, by czuć się zaspokojonym. Nasz domowy budżet może nieco odciążyć woda z kranu, która po przefiltrowaniu jest jak najbardziej okej. Oczywiście tylko wtedy, jeśli w naszej miejscowości mamy potwierdzenie o jej zdatności do picia! Warto wtedy zaopatrzyć się w specjalny dzbanek z filtrem, do którego nalewamy naszą kranówkę. W przeciągu kilku chwil woda nadaje się już do picia! Dzbanek to bardzo fajne, praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie. Koszt takiego dzbanka wynosi ok. 50-70zł, a będzie nam służył przez bardzo długi czas. Musimy jedynie pamiętać o tym, by wymieniać co jakiś czas filtry. Finalnie i tak jest to bardziej oszczędny sposób niż kupowanie wielu zgrzewek wody. Zwłaszcza, jeśli mamy co najmniej kilku domowników. Zdrowo i oszczędnie? Tylko z filtrowaną wodą!

dystrybutor na wodę do picia

Ile wody należy pić dziennie?

Ilość spożywanej wody zależna jest od wielu czynników. Należy brać pod uwagę płeć, wagę, aktywność fizyczną, a także nasz wydatek kaloryczny. Zaczynając od płci, przyjmuje się, że kobiety powinny spożywać ok. 2 litrów, natomiast mężczyźni 2,5 litra wody dziennie. Pod pojęciem "woda" kryje się nie tylko jej czysta postać, lecz również wszystkie inne produkty, które ją zawierają (np. warzywa, owoce czy zaparzona herbata). W przypadku wagi, przelicznik spożycia wody dla osób dorosłych wynosi 30 ml na kilogram masy ciała. Ważąc więc 60kg, musimy wypić dziennie 1,8 litra wody. Na podobnej zasadzie możemy wyliczyć ilość niezbędnej do wypicia wody w stosunku do ilości spożywanych kalorii. Tutaj, na 1000 spożytych kalorii musimy wypić 1000 ml wody. Ważnym czynnikiem jest również aktywność fizyczna - im bardziej wzmożona, tym więcej wody powinniśmy wypić, by uzupełnić jej deficyt, który wypacamy w trakcie ćwiczeń. Jak widać, jest bardzo wiele sposobów na odmierzanie spożycia wody, wszystkie jednak zmierzają w konkretnym i dobrym kierunku, czyli do prawidłowego nawodnienia organizmu. Warto więc zwrócić na nie uwagę, jeśli chcemy o to zadbać!

Najlepsze szklanki na lemoniadę 300ml 2szt. Najlepsze szklanki na lemoniadę 300ml 2szt. Vialli Design

65.90 zł 59.90 zł

szklanka wody z cytryną

Jak zacząć regularnie pić wodę?

Nie dla wszystkich picie czystej wody to odruch bezwarunkowy. Dla wielu osób pamiętanie o wypiciu odpowiedniej ilości wody to ogromna trudność. A jeszcze gorzej, jeśli po prostu nam ona "nie smakuje" i wolimy sięgać po inne płyny. Jak przekonać się do wody i jak o niej pamiętać? Jednym ze sposobów jest zainstalowanie sobie w telefonie specjalnej aplikacji, która będzie po pierwsze wysyłać nam powiadomienia o tym, że musimy napić się wody, a po drugie da nam możliwość zaznaczania, ile szklanek wody już wypiliśmy. Takie zobrazowanie na pewno pozwoli nam latwiej i sprawniej przyswoić sobie nawyk picia wody. Można też robić dokładnie to samo w wersji nieelektronicznej, czyli zapisywać sobie "wodne dane" w notesie, który zawsze mamy ze sobą. A co pozwoli nam ją sprawniej "przełknąć"? Super dodatkiem do wody są cytrusy i mięta. Wkrojone plasterki cytryny lub limonki nadadzą jej orzeźwiającego smaku i dużo łatwiej będzie nam się ją piło. Dodatek mięty do cytrusów to jeszcze większy plus. Pijąc taki wariant wody jeszcze bardziej gasimy pragnienie. Rewelacja! Taką odświeżającą wodę warto zawsze mieć pod ręką, nawet jeśli nie ma nas w domu. Pomogą nam w tym butelki na wodę, a szczególnie te ze specjalnym, wydzielanym wkładem, do którego możemy wrzucić ulubione owoce. Butelka to świetna miarka spożycia wody. Znając jej pojemność, będziemy doskonale wiedzieć ile wody udało nam się wypić w przeciągu dnia. Wybierzcie dla siebie najprostszy sposób na pamiętanie o piciu wody i nawadniajcie organizm, bo to klucz do super samopoczucia!

orzeźwiająca woda do picia z cytryną i miętą

Poprzedni artykuł Następny artykuł