Wybierz najlepsze przyprawniki do kuchni

Autor: SuperWnetrze.pl 2021/10/07

Przyprawniki kuchenne - jakie wybrać? Podpowiadamy!

Każdy, kto lubi gotować, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że przyprawy muszą być zawsze pod ręką. Świetnym rozwiązaniem, które ułatwia przechowywanie przypraw i ziół są stojaki na przyprawy. Ułatwiają organizację kuchni, a dodatkowo mogą być stylową ozdobą tego wnętrza. Jak wybrać najlepszy przyprawnik?

Zasady przechowywania przypraw kuchennych

Dobrze zorganizowana kolekcja przypraw pozwala utrzymać porządek, ułatwia gotowanie i po prostu ładnie wygląda. Ponadto zastosowane rozwiązania i sposób przechowywana przypraw mogą mieć wpływ na ich jakość i termin przydatności do spożycia. Istnieje wiele możliwości, by zachować ich trwałość na długo, jednak najlepsza metoda powinna łączyć wygodę i funkcjonalność z estetyką. Co warto wiedzieć o przechowywaniu przypraw?

1. Trzymaj przyprawy z dala od źródeł ciepła i zimna, a także światła słonecznego i wilgoci.

Wiele osób przechowuje przyprawy na blacie lub pod płytą kuchenną, aby mieć do nich łatwy dostęp oraz ze względu na oszczędność miejsca w szafie. Jednak bliskość źródeł ciepła czy narażenie na promienie słońca pozbawi przyprawy smaku. Ponadto usytuowane obok kuchenki do gotowania narażone są na parę wodną unoszącą się w kuchni. Jeśli dostanie się ona do pojemników, może przyczyniać się do powstawania pleśni oraz gnicia przypraw. W związku z tym mogłoby się wydawać, że włożenie ziół i przypraw do lodówki będzie idealnym rozwiązaniem. W końcu lodówka i zamrażarka przedłużają trwałość wielu produktów spożywczych. Częsta zmiana temperatur może powodować ich szybkie psucie. Przyprawy należy przechowywać w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu.

2. Przechowuj przyprawy w zasięgu ręki.

Kusząca może być myśl o chowaniu przypraw na górnej lub dolnej półce szafek kuchennych, by zaoszczędzić miejscach. Ale ciągłe schylanie się lub wchodzenie na drabinkę to nie najlepszy pomysł. Pojemnik z przyprawami kuchennymi najlepiej ustawić w zasięgu wzroku i dłoni – to najbardziej praktyczne rozwiązanie.

3. Efektywnie wykorzystaj przestrzeń do przechowywania.

Jeśli jesteś osobą, która uwielbia przygotować domowe posiłki i posiadasz małą kuchnię, a ilość różnorodnych przypraw, które posiadasz, jest ogromna, wybierz stojak na przyprawy, który pozwoli ci wyraźnie zobaczyć, jakie masz przyprawy. Wyciągnij tę, której potrzebujesz, a następnie odłóż na miejsce, aby nie zagracać przestrzeni na blacie kuchennym. W ten sposób szybko znajdziesz odpowiednią bez konieczności gorączkowego przeglądania opakowań przypraw schowanych w kilku pojemnikach.


Dlaczego potrzebujesz przyprawników do kuchni?

Przyprawy są niezbędne podczas gotowania, by wzbogacić smak każdego posiłku. Jeśli trzymasz je w szafce kuchennej, prawdopodobnie zapomnisz o wielu z nich i po upływie daty ważności trafią do kosza. Stojak na przyprawy pozwala dobrze zorganizować przestrzeń w kuchni i ułatwia przechowywanie przypraw.

Istnieje wiele rodzajów przyprawników kuchennych, dlatego odpowiednio dobrane pozwolą zaoszczędzić miejsce nawet w maleńkim aneksie kuchennym. Niektóre z nich można przymocować do drzwi szafy, by mieć ulubione przyprawy zawsze pod ręką i zaoszczędzić miejsce. Również stojak obrotowy na przyprawy można dopasować do stylu i wielkości kuchni.


Jak wybrać odpowiedni stojak na przyprawy?

Zanim kupisz kolejny stojak na przyprawy, koniecznie rozważ następujące czynniki:


Gdzie go postawisz?
Powinien znajdować się nieopodal kuchenki i blatu roboczego, jednak jeśli będzie ustawiony zbyt blisko płyty kuchennej to ciepło podczas gotowania może wpływać niekorzystnie na niektóre przyprawy.


Ilość używanych przypraw
W zależności od ilości przypraw stosowanych do gotowania możesz wybrać jednopoziomowy lub wielopoziomowy stojak na przyprawy. Dobrym pomysłem jest również wybór kilku mniejszych, które można zlokalizować w różnych miejscach w kuchni.


Wygoda używania przypraw
Zawieszony na ścianie przyprawnik może wymagać przestrzeni, by wyjąć przyprawy. Być może lepszym rozwiązaniem będzie zakup obrotowego stojaka na przyprawy, który ułatwi dostęp do przypraw dzięki możliwości obrotu?


Z jakiego materiału wykonany jest stojak na przyprawy?
Możemy wybrać przyprawniki drewniane, stalowe, plastikowe czy chromowane. Zwróć uwagę, który z nich pasuje do stylu i kolorystyki Twojej kuchni, aby służył Ci jak najdłużej.


Jaki rodzaj stojaka odpowiada potrzebom twojej rodziny?
Przy jego wyborze koniecznie trzeba wziąć pod uwagę styl urządzenia kuchni. Wśród najpopularniejszych rodzajów stojaków dostępnych w sprzedaży wyróżnić można:

Półki na przyprawy w szafach i szufladach Magnetyczne lub naścienne stojaki na przyprawy Stojaki na przyprawy wolnostojące Przyprawniki obrotowe


Przyprawniki kuchenne Gald – idealnym rozwiązaniem dla wymagających

Stojaki na przyprawy marki Gald wykonane są z polskiego drewna bukowego, które zostało wzmocnione poprzez specjalny proces parzenia i pokryte trzema warstwami ekologicznego lakieru. Wyposażone są w metalowe nakrętki z certyfikowanego tworzywa ABS, na których wygrawerowano nazwy przypraw i ziół. Powstają z naturalnych materiałów. Marka Gald proponuje stojaki Flipper dostępne w 4 kolorach: białym, brązowym, venge i naturalne drewno z wieloma wariantami półek na przyprawy oraz stojaki obrotowe, również w 4 wariantach kolorystycznych.

Przyprawniki na stół to wspaniałe gadżety do organizacji kuchni oraz pomysł na prezent dla osoby, która uwielbia gotowanie. Organizer na przyprawy to doskonałe rozwiązanie, które pozwoli Ci zebrać i przechowywać ulubione przyprawy i zioła w jednym miejscu.

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • Jak układać żywność w lodówce? Jak układać żywność w lodówce?

  W Polsce marnuje się ok. 5 mln ton, na świecie aż 1,3 mld ton wyprodukowanej żywności rocznie (dane ONZ). Wystarczyłoby uratować 1/4 tego, co marnujemy, aby wykarmić wszystkich głodujących na świecie. Co sekundę wyrzucamy 184 bochenki chleba!

  2023/01/31 Czytaj dalej
 • Jak oczyścić powietrze w domu? Jak oczyścić powietrze w domu?

  Mój dom – moja twierdza. To miejsce, w którym możemy odpocząć i schronić się przed tym, co na zewnątrz. Łatwo założyć, że zanieczyszczenie powietrza jest problemem tylko zewnętrznym, ale to samo powietrze zawierające ślady spalin samochodowych, pyłu...

  2023/01/26 Czytaj dalej
 • Jak usunąć kamień z czajnika? Jak usunąć kamień z czajnika?

  Czajnik to rodzaj garnka, zwykle metalowego, używanego do gotowania wody. Jako jeden z najstarszych i najczęściej używanych przedmiotów kuchennych towarzyszy nam od tysięcy lat. Od brązu i żelaza po porcelanę i szkło – na przestrzeni wieków czajnik....

  2023/01/16 Czytaj dalej
 • Najlepsze metody na sprawdzenie pogody Najlepsze metody na sprawdzenie pogody

  Jak często zdarzało Ci się sprawdzać pogodę w telefonie, która okazała być się błędna? Aktualnie w prawie każdym telefonie komórkowym możemy sprawdzić temperaturę. Niestety często okazuję się zwodnicza, a my jesteśmy ubrani nadwymiar lub za zimno. Termome

  2023/01/05 Czytaj dalej
 • Jaki budzik wybrać? Jaki budzik wybrać?

  Idea budzika pojawiła się już w starożytności. Według legendy, pierwszy budzik (zegar wodny wyposażony w gwizdek) stworzył Platon około 400 r.p.n.e. W średniowiecznych Chinach przełomem były zegary ogniowe. Za sprawą przepalanych nici dany ciężar upadał

  2022/11/30 Czytaj dalej