Czajniki

Witaj w kategorii "Czajniki" – miejscu, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a aromatyczna herbata czy kawa stają się prawdziwym rytuałem. Nasza różnorodna kolekcja czajników to nie tylko praktyczne narzędzia do podgrzewania wody – to zaproszenie do stworzenia chwili relaksu i delektowania się ulubionym napojem.Oferujemy czajniki w różnych stylach, pojemnościach i kolorach, aby każdy mógł znaleźć idealny model do swojej kuchni.

 

 Nasze czajniki charakteryzują się nie tylko estetyką, ale także funkcjonalnością, umożliwiającą szybkie i efektywne gotowanie wody. Bezpieczeństwo, łatwość obsługi i elegancki design to cechy, które wyróżniają naszą kolekcję czajników.Odkryj naszą różnorodność i zainwestuj w czajniki, które sprawią, że każda filiżanka herbaty czy kawy stanie się wyjątkową chwilą relaksu. Niech kategoria "Czajniki" stanie się Twoim miejscem, gdzie spotykają się funkcjonalność i estetyka, tworząc idealne narzędzie do przygotowania ulubionego napoju.

Czajnik to praktyczne urządzenie, które przyda się z pewnością do wyposażenia domowej kuchni. Dzięki niemu będziemy mogli codziennie cieszyć się smakiem gorącej herbaty lub parzonej kawy. Dobrze dobrane urządzenie będzie idealnie współgrało z pozostałymi akcesoriami kuchennymi nadając kuchni spójnego, jednolitego wyglądu. Czajniczek posiada kilka ważnych elementów, na które warto zwrócić uwagę przy jego zakupie. Co to są za cechy? O tym przeczytasz w wątku: 'Jaki najlepszy czajnik?'. Czajnik jaki wybrać? Przy wyborze odpowiedniego czajniczka dla siebie, przede wszystkim zwróć uwagę na to, jaki rodzaj tego urządzenia jest dla Ciebie najkorzystniejszy. Dużo zależy od tego, czy posiadasz kuchenkę gazową, czy też indukcyjną - choć może to też nie mieć dla Ciebie szczególnego znaczenia, zwłaszcza jeśli jesteś skoncentrowany jedynie na zakupie urządzenia bezprzewodowego. Jednak zanim zrobisz już zakupy, powinieneś wiedzieć o cechach i właściwościach każdego z nich. Przede wszystkim, ja już wcześniej zostało tu wspomniane - każdy z nich działa w nieco inny sposób. Czajnik na gaz jest najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem, natomiast czajnik elektryczny działa już w oparciu o większy postęp technologiczny, co niezwykle ułatwia jego użytkowanie. w oparciu o większy postęp technologiczny, co niezwykle ułatwia jego użytkowanie. Czajnik na indukcję natomiast jest najnowocześniejszym tego typu wynalazkiem, gdyż jego materiał został przystosowany do użytku wraz z płytą indukcyjną.  

Czajnik - historia powstania:

 

czajnik historia powstania

Pierwszy czajnik w historii powstał już między 3500 a 2000 r. p.n.e. i był on wykonany z brązu o ozdobnych motywach. W późniejszych czasie XIX wieku, został wykonywany z żelaza, które stało się popularnym materiałem do produkcji takich urządzeń na globalnym rynku. W tym samym stuleciu, nastąpił kolejny przełom w zakresie produkcji tych produktów, bowiem firma ‘Carpenter Electrical’ z siedzibą w USA wynalazła czajnik elektryczny. To urządzenie natomiast potrzebowało prawie 12 minut, aby w pełni zagotować wodę. 101 lat później, firma ‘The Swan’ zmodyfikowała dostępny już na rynku czajnik elektryczny wyposażając go w metalową rurkę, co pozwalało na znaczne przyspieszenie całego procesu gotowania wody. Nieco innym nowszym modelem był urządzenie elektryczne zaprojektowane przez Arthura Lesile Large’a w roku 1922. Wymagał on jedynie podłączenia do gniazdka elektrycznego - w przeciwieństwie do innych modeli, które były uzależnione od elementu grzejnego kuchenki. Dzięki temu rozwiązaniu przygotowywanie herbaty, czy kawy było znacznie wygodniejsze. Przede wszystkim dlatego, że można było równocześnie sporządzać gorące napoje oraz przygotowywać obiad na kuchence, która stosunkowo nie była zatłoczona zbędnymi narzędziami do gotowania wody. Kolejnym przełomowym projektem w historii czajnika był czajniczek automatyczny stworzony przez brytyjską firmę Russel Hobbs - działającą na międzynarodowym rynku do tej pory. Miało to miejsce w roku 1955. To urządzenie został natomiast został wyprzedzony przez następny model - nazwany ‘K2’, który szczycił się bardziej eleganckim, smuklejszym designem. Wykonany model - nazwany ‘K2’, który szczycił się bardziej eleganckim, smuklejszym designem. Wykonany był z miedzi i posiadał zakrzywiony kształt, który wykończony był polerowanym chromem. Z kolei, ostatni ale nie mniej ważny - gwiżdżący czajnik to pomysł Harry’ego Bramsona, który skoncentrował się na dodaniu słyszalnego dźwięku gwizdka w momencie, w którym woda w środku osiągnie temperaturę wrzenia. Nie bez powodu, taki czajnik jest używany po dzień dzisiejszy.

 

czajnik jaki wybrać

Czajnik - rodzaje:

 

czajnik elektryczny -  jest rządzeniem podłączonym do sieci elektrycznej, które wytwarza własne ciepło do gotowania wody przy użyciu energii elektrycznej. Takie urządzenia gotują wodę szybciej, ale zajmują więcej miejsca. Będzie to dobry wybór, jeśli nie używasz go zbyt często lub nie masz zbyt wiele miejsca w kuchni. Jeśli używasz go codziennie, to będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. 

 

czajnik na gaz - będzie odpowiednim rozwiązaniem jeśli wolisz tradycyjny wygląd wyposażenia kuchennego oraz posiadasz kuchenkę gazową. Jest on zazwyczaj wyposażony w specjalny gwizdek, który w ten sposób od razu informuje o osiągnięciu temperatury wrzenia gotującej się wody. Co więcej, takie urządzenie posiada również spory uchwyt, dzięki czemu zapobiega ewentualnemu poparzeniu.

 

czajnik na indukcję -  jest zazwyczaj projektowany w różnych stylach, od nowoczesnego po ten bardziej tradycyjny. Jak sama nazwa wskazuje działa z wykorzystaniem płyty indukcyjnej - czego czajniczek na gaz nie jest w stanie zapewnić. Natomiast w przeciwieństwie do tego drugiego, może również być wykorzystywany w kuchence na gaz. Niezwykle ważnym jest, aby to urządzenie było wykonane ze stali nierdzewnej lub emaliowanego bądź nieemaliowanego żelaza. 

 

Materiały czajników

czajnik czarny

 

Materiał ma tutaj ogromne znaczenie na jego użytkowość, trwałość i solidność. Na przestrzeni wieków materiał ten był ograniczony do brązu oraz żelaza. Współcześnie natomiast najczęściej produkuje się czajnik ze stali nierdzewnej, plastiku, szkła, silikonu oraz ceramiki. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety, ale też i wady. Zatem wybierz urządzenie z takiego materiału, który najbardziej sprosta Twoim oczekiwaniom.  

 

czajnik ze stali nierdzewnej - ten materiał stał się najbardziej popularnym materiałem wśród producentów takich urządzeń. Powodem tego jest to, że jest to najbezpieczniejszy materiał i nie uwalnia żadnych chemikaliów ani metalicznego smaku. Są one stosunkowo tanie, w porównaniu do innych rodzajów zdrowych czajników, więc są one zazwyczaj ulubioną opcją.  

 

czajnik szklany - szkło jest generalnie zdrowym i bezpiecznym materiałem, ponieważ nie wydziela żadnych substancji chemicznych. Większość współczesnych szklanych czajniczków jest trwała, długowieczna, odporna na plamy i nie wydziela zapachu. Wiele z nich ma nawet wbudowane infuzory. Są one jednak droższe niż urządzenia plastikowe i łatwiej je uszkodzić.  

Natomiast to najbardziej stylowe i eleganckie imbryczki dostępne na rynku. Ponadto ich przezroczysty wygląd ułatwia kontrolowanie poziomu wody.  

 

czajnik plastikowy - z pewnością jest to najtańszy materiał używany przy produkcji czajniczków. Nie powinien być on jednak używany przez długi czas, gdyż stałe wystawianie go na oddziaływanie wysokiej temperatury, może sprawić, że jakiś jego element ulegnie roztopieniu, bądź też może on uwolnić inne substancje chemiczne. Jest to natomiast najtańszy rodzaj takich urządzeń, które zazwyczaj posiadają ciekawy, kolorowy design. 

 

Jaki najlepszy czajnik?


Jeśli zastanawiasz się jaki najlepszy czajnik wybrać do swojej kuchni, to podpowiadamy, abyś zwrócił uwagę na te kilka szczególnie istotnych elementów. Istotne jest to by rączka urządzenia się nie nagrzewała, co uchroni nas od bolesnych poparzeń. Najlepszym materiałem będzie tworzywo sztuczne, które nie przewodzi ciepła. Pamiętajcie o tym koniecznie zanim zdecydujecie się na konkretny model czajniczka. Sprawdźmy także czy wybrany przez nas czajniczek nadaje się na rodzaj kuchenki, który posiadamy. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia koniecznie jest zapoznanie się z materiałami, z jakich został wykonany – im bardziej trwałe, tym dłużej nam posłuży. W asortymencie naszego sklepu – Superwnetrze.pl znajdziesz szeroki wybór czajniczków elektrycznych i czajników gazowych od takich producentów jak Sencor, Cilio oraz Philco. Zdecyduj sam czy wolisz produkt którego atutem będzie pojemność lub wyjątkowy design? 

 


Jaki czajnik wybrać do swojej kuchni?


Urządzenia elektryczne szybko i sprawnie pozwolą nam na zagotowanie wody. Charakteryzują się nowoczesnym designem, lekkością i dużą pojemnością. Posiadają także szereg przydatnych funkcji oraz różnorodnych opcji. Jedną z najbardziej rozpoznawanych marek czajniczków elektrycznych jest Tefal, którego sprzęt agd jest ceniony od wielu lat i stanowi gwarancję doskonałej jakości. Równie dobre i praktyczne są urządzenia marki Sencor, których dużym atutem jest konkurencyjna, niska cena. Możemy więc za niewielkie pieniądze kupić urządzenie służące nam przez długi czas. Urządzenia gazowe, to klasyczne urządzenia znane od dziesięcioleci. Charakterystyczny dźwięk gwizdka oznajmiający wrzącą wodę zna chyba każdy. Są one cięższe i wykonane z innych materiałów niż urządzenia elektryczne, jednak mają w sobie tzw. duszę. Obecnie można znaleźć naprawdę ciekawe i nowoczesne wersje urządzeń gazowych, które świetnie wkomponują się przestrzeń domowej kuchni. Piękne czajniki gazowe posiada producent Cilio, warto więc zwrócić na nie uwagę przy wyborze czajnika do domu. My serdecznie polecamy urządzenie z serii Classico, który doskonale spełnia swoją rolę, a przy tym prezentuje się niebanalnie! Pozwoli na sprawne zagotowanie wody na herbatę i kawę!

 

Czajnik jak odkamienić?

 

Czajnik można odkamienić w kilku prostych krokach, które przedstawiamy poniżej:

 

czajnik jak odkamienić

 

1. Zachowaj ostrożność 

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Przed przystąpieniem do odkamieniania należy najpierw odłączyć urządzenie elektryczne od zasilania lub wyłączyć element grzejny w przypadku modelu z płytą kuchenną. Gdy czajnik będzie chłodny w dotyku, wyrzuć resztki płynu, zdejmij pokrywkę i wypłucz wnętrze pod zimną wodą.

 

2. Usuń zabrudzenia i tłuszcz 

 

Aby usunąć zewnętrzne zabrudzenia lub tłuszcz, delikatnie przetrzyj boki i podstawę czajniczka za pomocą miękkiej gąbki nasączonej wodą z mydłem do naczyń. Ponieważ urządzenia z miedzi i stali szlachetnej łatwo się rysują, do usuwania przywartych pozostałości używaj wyłącznie nieściernych gąbek lub ściereczek. Unikaj szczotek drucianych lub zmywaków, które mogą uszkodzić lub odbarwić czajnik. Osusz czajnik za pomocą miękkiej ściereczki. Jeśli masz do czynienia z czajnikiem elektrycznym, zachowaj ostrożność, aby nie narażać elementów elektrycznych lub gniazdka na działanie wody. Nigdy nie zanurzaj czajnika elektrycznego w wodzie. Jeśli Twój czajnik elektryczny jest wyposażony we wbudowany filtr wody, nie zapominaj o czyszczeniu zanieczyszczeń z samego filtra. Wyjmij filtr zgodnie z instrukcją producenta, a następnie opłucz go pod gorącą wodą. Delikatnie wytrzyj filtr miękką ściereczką przed wysuszeniem i wciśnięciem go z powrotem na miejsce.

 

3. Zagotuj w czajniku roztwór z octem 

 

Napełnij urządzenie do połowy roztworem z równych części zimnej wody i białego octu, naturalnego środka usuwającego kamień. Alternatywą może być kwasek cytrynowy, który również niszczy kamień. Wystarczy napełnić czajnczek sokiem ze świeżej cytryny lub limonki i zalać go taką ilością zimnej wody, aby sięgał do połowy wysokości naczynia. Włącz kuchenkę pod czajnikiem lub podłącz urządzenie elektryczne i doprowadź roztwór do wrzenia. Gdy woda się zagotuje, wyłącz ogrzewanie, czy to palnik, czy zasilanie elektryczne. (Jeśli Twój czajnik elektryczny ma funkcję automatycznego wyłączania, pozwól mu wyłączyć się samodzielnie). Pozostaw roztwór octu i wody (lub cytrusów) w urządzeniu na 30 minut do godziny.

 

czajnik jak odkamienić

4. Wylej roztwór i wypłucz czajnik 

 

Po zakończeniu etapu odkamieniania możesz teraz wylać roztwór octu i wody (lub cytrusów). Gdy urządzenie będzie puste, zdejmij pokrywkę i wypłucz jego wnętrze pod zimną wodą. Pozostały kamień można zetrzeć czystą, wilgotną ściereczką. Ponieważ kwas octowy zawarty w occie jest wystarczająco silny, aby rozpuścić kamień, energiczne szorowanie nie jest ani potrzebne, ani zalecane.

 

5. Zagotuj w nim wodę

 

Mimo, że udało Ci się skutecznie odkamienić urządzenie, nie oznacza to, że jest on gotowy do zagotowania wody na Twój kolejny napój. Aby zapobiec przedostawaniu się posmaku octu do przyszłych filiżanek herbaty, napełnij urządzenie do połowy zimną wodą. Włącz kuchenkę lub podłącz czajniczek elektryczny i zagotuj wodę w czajniku, aby ją zdezodoryzować. Gdy zapach zniknie, wylej wodę i wysusz urządzenie przed kolejnym użyciem.