Home office - jak pracować zdalnie?

Autor: SuperWnetrze.pl 2020/03/19

Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa wymusza na nas wiele ograniczeń, w tym przede wszystkim, konieczność pozostania w domu. To bardzo ważne, by w miarę możliwości znacząco zminimalizować wychodzenie z mieszkań, dlatego też powstała akcja #zostańwdomu, instytucje oświatowe zostały czasowo zamknięte, a większość pracodawców stara się umożliwić pracownikom pracę zdalną, czyli tak zwane home office. Jeżeli Ty również przenosisz swoją pracę z biura lub zakładu do swojego domu, to warto zadbać o miejsce, które tę pracę Ci umożliwi. Oczywiste jest, że praca zdalna może wydawać się kuszącą opcją, szczególnie, że pozornie masz wówczas więcej czasu na domowe obowiązki. Niemniej jednak, jeżeli odpowiednio się nie zorganizujesz, to praca zdalna w domu może okazać się mało efektywna. Przygotowaliśmy kilka porad jak efektywnie pracować w domu. Jeżeli ciekawi cię jak przygotować miejsce do pracy zdalnej, co przyda Ci się w takiej sytuacji i ułatwi Ci wykonywanie obowiązków w systemie home office, to zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

domowe biuro

Praca zdalna – jak przygotować odpowiednie miejsce do pracy z domu

Kluczowym aspektem pracy z domu jest wydzielenie odpowiedniej przestrzeni, która zapewni Ci komfortowe i spokojne miejsce pozwalające na swobodne zebranie myśli. Warto na wstępie zaznaczyć, że wiele osób kojarzy pracę w domu z pracą przy kuchennym stole lub stoliku kawowym w pokoju dziennym. Nie jest to najlepsze rozwiązanie. Oczywiście, jeżeli taka sytuacja jest jedynie chwilowa, dorywcza, na dwa lub trzy dni, to można spróbować wykorzystać salon jako home office. Jednakże w świetle ostatnich wydarzeń i biorąc pod uwagę rozwój epidemii koronawirusa w Polsce należy założyć, że praca zdalna może być zalecana przez dłuższy czas, nawet kilku tygodni. Jak w takiej sytuacji przygotować odpowiednie miejsce do pracy umożliwiające zdalne wykonywanie obowiązków? Przede wszystkim zadbaj, aby nie pracować w sypialni, szczególnie w łóżku z komputerem na kolanach. Chociaż taki obraz może wydawać się kuszący i komfortowy, to sypialnia powinna być zarezerwowana jedynie do odpoczynku, nie należy tego zmieniać, gdyż po pewnym czasie mogą się pojawić nawet problemy z zaśnięciem. W miarę możliwości spróbuj wydzielić w pokoju dziennym miejsce na małe biurko. Praca w domu będzie znacznie bardziej efektywna, gdy w jednym miejscu zbierzesz i zorganizujesz sobie potrzebne narzędzia i dokumenty, bez konieczności nieustannego przekładania ich z miejsca na miejsce. Dobre biurko do domu powinno być dostosowane do Twoich potrzeb. Jeżeli pracujesz wyłącznie przy komputerze możesz wybrać małe biurko, które bezproblemowo ustawisz w pokoju bez niepotrzebnego poczucia zgaracenia przestrzeni. Warto pamiętać, że biurko w domu to dość przydatny mebel, nie tylko w obecnej sytuacji, która wymusza na Tobie pracę zdalną, lecz pozwoli również w przyszłości na komfortowe korzystanie z laptopa oraz dokumentów.

praca w domu

Ważne dodatki pozwalające bezproblemowo pracować w domu – krzesło do biurka

Jeżeli wybrałeś już odpowiednie biurko domowe warto pamiętać o odpowiednim krześle do biurka. Fakt, że obowiązki zawodowe są aktualnie przeniesione do domu w formie pracy zdalnej nie oznacza, że czas na ich wykonanie znacząco się ograniczy, czasami jest wręcz przeciwnie, można spędzać przy biurku w domu kilka godzin. Dobranie odpowiedniego, wygodnego krzesła do biurka ma bardzo istotny wpływ na Twoje poczucie komfortu, lecz przede wszystkim na Twoje zdrowie. Jakie krzesło wybrać do biurka? Otóż, przede wszystkim krzesło biurowe powinno mieć możliwość regulacji wysokości siedziska oraz stopnia nachylenia oparcia, by dopasować je do Twoich indywidualnych potrzeb. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na kształt oparcia, by wspierało całą powierzchnię pleców. Dobrze wyprofilowane oparcie w krześle biurowym powinno swoim kształtem przypominać literę „S” - to umożliwi właściwe wsparcie kręgosłupa i pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnego bólu pleców. Ergonomiczne krzesło biurowe, które świetnie sprawdzi się podczas pracy w domu, może mieć również zagłówek oraz podłokietniki, również z możliwością regulacji. Jeżeli dobrze wybierzesz krzesło do biurka, to z pewnością stwierdzisz, że praca z home office może mieć swoje zalety i nie jest taka straszna, niż w przypadku, gdybyś musiał siedzieć przed komputerem na niewygodnym, zwykłym krześle.

zdalna praca z domu

Czas na światło – zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Podejmując się pracy zdalnej nie zawsze masz możliwość ustawienia biurka tuż przy oknie, dlatego też należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. To szczególnie istotna kwestia, ponieważ pozwala na zadbanie o Twój wzrok! Wybór dobrej lampki biurkowej nie jest trudny, a szeroki wybór różnych form oświetlenia na pewno pozwoli Ci na wybranie najlepszej opcji dla siebie. Pamiętaj, że poziom naturalnego oświetlenia pomieszczenia w którym pracujesz w domu zmienia się w ciągu dnia, dlatego też najlepszą opcją są lampki z możliwością regulacji. Dobra lampka do biurka powinna mieć możliwość regulacji w dwóch punktach – pierwszy, czyli zmiana wysokości i drugi, czyli zmiana kąta oświetlenia. Niestety, nie oszukujmy się, czasami zdarzy się tak, że praca zdalna mając dzieci w domu może czasami przeciągnąć się na godziny wieczorne… Naprawdę warto zaopatrzyć się w dobrą lampkę, która zapewni Ci dobre oświetlenie również wieczorem. A jeżeli nie będzie potrzeby, by zbyt często pracować przy sztucznym świetle, to zawsze taka lampka może pełnić również funkcję dekoracyjną.

home office czyli domowe biuro

Zapamiętaj!

Organizacja miejsca do pracy z domu nie jest trudna, chociaż może wymagać od Ciebie chwili uwagi oraz analizy Twoich potrzeb. Pamiętaj, że w obecnej sytuacji dużo bezpieczniejszą opcją są zakupy przez internet niż szukanie w sklepach stacjonarnych idealnego biurka czy krzesła… Mając możliwość pracy zdalnej naprawdę, nie warto siadać w piżamie na kanapie, bo Twoja efektywność oraz chęć do pracy będzie wtedy znacznie mniejsza niż w momencie jak faktycznie zorganizujesz się i przygotujesz się do wykonywania swoich obowiązków. Mamy nadzieję, że chociaż trochę podpowiedzieliśmy Ci jak łatwo i dobrze można stworzyć miejsce do pracy w domu!

bezpieczna praca zdalna

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • Szczotki do toalety WC plastikowe - jak wybrać najlepszą?? Szczotki do toalety WC plastikowe - jak wybrać najlepszą??

  Jakie są plusy z posiadania szczotki do toalety WC plastikowej? Jaki model wybrać by wpasować się w trendy tego roku. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i bądź na bieżąco w świecie designu!

  2021/04/16 Czytaj dalej
 • Jak wyczyścić szczotkę do toalety WC? Jak wyczyścić szczotkę do toalety WC?

  Ile razy w życiu czyściłeś swoją szczotkę do toalety WC? Przypuszczam, że nigdy, a ilość zarazków i bakterii jaka się na niej znajduje z pewnością Cię zaskoczy. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł na ten temat i zmień swoje codzienne nawyki.

  Autor: SuperWnetrze.pl 2021/04/09 Czytaj dalej
 • Wolnowar - czym jest i jak go stosować? Wolnowar - czym jest i jak go stosować?

  Czy słyszałeś kiedyś o urządzeniu takim jak wolnowar? Przypuszczamy, że prawdopodobnie nie a już z pewnością nie masz go w domu. Urządzenie bardzo ułatwia gotowanie i daje wiele możliwości, dlatego wato zapoznać się z jego działaniem, które opisaliśmy w a

  Autor: SuperWnetrze.pl 2021/03/29 Czytaj dalej
 • Jak używać i dbać o patelnie żeliwne? Jak używać i dbać o patelnie żeliwne?

  Kupiłeś nową patelnie żeliwną albo dostałeś ją w prezencie i nie wiesz jak jej używać? Nie chcesz zniszczyć jej powłoki przez nieumyślne czyszczenie? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł na temat żeliwnych patelni kuchennych. Jeżeli jeszcze jej nie posiadas

  Autor: SuperWnetrze.pl 2021/03/29 Czytaj dalej
 • Jaką patelnię grillową wybrać? Jaką patelnię grillową wybrać?

  Uwielbiasz gotować i tęsknisz za daniami prosto z grilla? Zastanawiasz się jaką patelnię grillowaną najlepiej wybrać do danych potraw? W poniższym artykule SuperWnetrze odpowie Ci na to pytanie! Przeczytaj go już teraz i poznaj te najlepsze!

  Autor: SuperWnetrze.pl 2021/02/17 Czytaj dalej