Jak wyczyścić drewniany chlebak?

Autor: Superwnetrze.pl 2021/01/18

Najważniejszą sprawą w kuchni jest utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny. Polega to przede wszystkim na częstym i regularnym sprzątaniu i dbaniu o przedmioty codziennego użytku. W kuchni łatwo o rozwój bakterii, pleśni i innych drobnoustrojów, dlatego tak istotne jest dokładne czyszczenie narzędzi, urządzeń i innych elementów wyposażenia. W pomieszczeniu znajdują się przedmioty wykonane z różnych materiałów i każdy z nich wymaga innego traktowania oraz używania do niego przeznaczonych detergentów. Szczególną uwagę należy poświęcić przedmiotom wykonanym z drewna, zwłaszcza tych, które mają bezpośredni kontakt z żywnością. Do przechowywania pieczywa często używa się drewnianych chlebaków, są one przystępne cenowo, odporne na uszkodzenia, a dodatkowo ładnie prezentują się na kuchennym blacie. Jak wyczyścić chlebak drewniany aby mógł spełniać swoją rolę jak najdłużej?

chlebak z drewnianą pokrywą

Jak wyczyścić chlebak drewniany?

Chlebak z drewna wygląda bardzo estetycznie i pasuje do każdej aranżacji kuchennej. Idealnym przykładem jest pojemnik na chleb drewniany marki Fl1 z kolekcji Woody. Jego obły kształt w połączeniu z rączką wykonaną ze stali nierdzewnej sprawia, że klasyka idzie w parze z nowoczesnością. Dodatkowym atutem chlebaka jest to, że po otwarciu jego podstawa z powodzeniem może posłużyć jako deska do krojenia. Należy pamiętać jednak, że po każdym jej użyciu trzeba przetrzeć ją lekko zwilżoną ściereczką, do której dodać można kilka kropel cytryny i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Włókna bambusowe, co prawda ograniczają wchłanianie wilgoci i bezpieczne są w kontakcie z żywnością, jednak nie oznacza to, że można zapomnieć o regularnym czyszczeniu pojemnika. Dbanie o chlebak z drewna nie polega tylko na usuwaniu z niego okruchów po pieczywie.

chlebak z drewna

Pojemnik na chleb drewniany - o czym warto pamiętać?

Dbanie o chlebaki drewniane nie wymaga wielkiego nakładu sił, jednak warto trzymać się kilku sposobów, które przedłużą żywotność pojemnika. W drewnianym pojemniku na chleb często panuje wilgoć, nawet w tym wykonanym z bambusa, owszem jej wchłanianie jest dużo mniejsze, ale jednak jest. Dlatego pojemnik na chleb drewniany codziennie trzeba pozostawić na chwilę otwarty. Regularne wietrzenie zapobiegnie rozwojowi pleśni i mnożeniu się drobnoustrojów. Częstą czynnością powinno być także przecieranie go lekko wilgotną szmatką bez użycia detergentów. Od czasu do czasu warto całość przetrzeć papierowym ręcznikiem lekko nasączonym octem, nie od dziś wiadomo, że posiada on właściwości antybakteryjne oraz pozwala zneutralizować zapachy. Po tej czynności, chlebak z drewna najlepiej na całą noc pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Należy pamiętać także, że w chlebaku drewnianym przechowywać można jedynie suche pieczywo. Gotowe kanapki pozostawione w pojemniku sprawią, że bakterie będą mnożyć się niezwykle szybko, co sprawi, że nie będą one przydatne do spożycia. Powyższe czynności powinny pozwolić na to, aby cieszyć się funkcjonalnością chlebaka przez dłuższy czas.

pojemnik na chleb

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • Nowe garnki - czy materiał ma znaczenie? Nowe garnki - czy materiał ma znaczenie?

  Zestaw garnków to zdecydowanie prezent na który czekasz od dawna. Spraw sobie go sam! Zestaw garnków i rondelków przyda się w każdej kuchni. Przeczytaj artykuł i dowiedz się trochę więcej o garnkach.

  Autor: SuperWnetrze.pl 2021/06/20 Czytaj dalej
 • Idealna butelka na wodę na wakacyjne wędrówki Idealna butelka na wodę na wakacyjne wędrówki

  Wakacje tuż tuż, a co za tym idzie również słoneczne dni. Nie zapomnij o odpowiednim nawadnianiu. Przydatna będzie odpowiednia butelka na wodę. Zabierzesz ją ze sobą na każdą wędrówkę, a twój organizm nigdy nie będzie osłabiony.

  Autor: SuperWnetrze.pl 2021/06/10 Czytaj dalej
 • Fotel - jaki warto kupić do swojego domu? Fotel - jaki warto kupić do swojego domu?

  Jaki fotel kupić do domu? Najlepsze modele od renomowanych producentów znajdziesz na stronie internetowej SuperWnetrze. W artykule zawarliśmy różne rodzaje, najczęściej wybieranych foteli z naszego katalogu. Zapoznaj się z nimi i zakup najlepszy fotel do

  Autor: SuperWnetrze.pl 2021/06/10 Czytaj dalej
 • Jak odnowić starą szafkę nocną? Jak odnowić starą szafkę nocną?

  Posiadasz w swoim domu szafkę nocną, do której masz duży sentyment, ale jej wygląd nie jest już tak elegancki jak kilka lat temu? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się jak odnowić swoją szafkę nocną.

  Autor: SuperWnetrze.pl 2021/05/25 Czytaj dalej
 • Gdzie umieścić suszarkę do naczyń? Gdzie umieścić suszarkę do naczyń?

  Suszarka do naczyń to bardzo nie docenione akcesorium kuchenne. Mało kto przywiązuje uwagę do jej kształtu lub materiału z jakiego została wykonana. Elementy te są istotne dla długiej żywotności suszarki do naczyń. Gdzie ją umieścić po zakupie? Na to pyta

  Autor: SuperWnetrze.pl 2021/05/22 Czytaj dalej