Zaparzacze do kawy

Zaparzacze do kawy to doskonała alternatywa dla dobrze znanych nam wszystkim ekspresów. Nie zajmują dużo miejsca na kuchennym blacie, są proste i intuicyjne w obsłudze i pozwalają na kreację pysznej, aromatycznej kawy. Zaparzacz, zwany inaczej kawiarką lub kafeterką to sposób na przyrządzenie szybkiej, porannej kawy. Czym powinno cechować się takie urządzenie jak kawiarka i jakie mamy rodzaje zaparzaczy do kawy? Poznajcie odpowiedź poniżej!

Jaki zaparzacz do kawy najlepiej wybrać?


Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu nic tak nie pobudza, jak ten magiczny napój. Dobra kawa potrafi dodać ogromne ilości energii na cały dzień, dzięki czemu mamy więcej siły i motywacji do zmagania się z codziennymi zadaniami. Jednak nie każda kawa smakuje równie dobrze… Jak więc przygotować samodzielnie kawę w domu, aby smakiem przypominała tą klasyczną z włoskiej restauracji? Sposobów jest kilka i wcale nie potrzebujemy do tego drogiego ekspresu. Dobrym rozwiązaniem jest prosta w obsłudze zaparzaczka ciśnieniowa, często nazywana kawiarką, kefetierką, makinetką lub kupresem. Kawiarka do parzenia kawy nic innego, jak niewielkie, ale specjalistyczne urządzenie do parzenia kawy – pozwala ona w łatwy i szybki sposób zaparzyć ulubione espresso, na bazie którego można później przygotować dowolną kawę, np. cappuccino lub latte. Urządzenie to pochodzi z Włoch, a pomysłodawcą był Alfonso Bialetti, właściciel fabryki maszyn i części aluminiowych. Makinetka do kawy szybko zyskała na popularności i zawitała również w innych krajach europejskich – obecnie w Polsce jest to jedno z popularniejszych urządzeń do parzenia kawy w domowym zaciszu.


W jaki sposób działa zaparzacz do kawy?


Ciśnieniowy czajniczek do parzenia kawy zbudowany jest z trzech podstawowych części – z dwóch zbiorniczków oraz lejka ze sitkiem. Zbiorniczek dolny służy do nalewania wody, lejek z sitkiem do wsypywania zmielonej gruboziarnistej kawy, natomiast zbiorniczek górny to miejsce, do którego przelewa się już zaparzona i gotowa kawa. Pomiędzy dwoma zbiornikami znajduje się specjalna uszczelka, którą należy regularnie wymieniać raz do roku lub na dwa lata – w zależności od częstotliwości parzenia na co dzień kawy. Zastanawiasz się, jak działa kawiarka? Jak parzyć kawę w kawiarce? To proste - pod wpływem ciśnienia wrząca woda jest przepuszczana przez sitko z kawą i w parę minut górna komora kawiarki wypełnia się gotowym napojem.


Jaka kawiarka na kawę jest najlepsza?


W ofercie sklepie internetowego SuperWnetrze.pl znajdziesz szeroki asortyment kawiarek w zakresie cenowym od ok. 30 zł do ok. 600 zł. Czym się różnią i jaka kawiarka będzie najlepsza? Wszystko zależy od naszych potrzeb i codziennych przyzwyczajeń. Różnica w cenie wynika zazwyczaj z marki produktu, pojemności kawiarki oraz materiału, z którego została wykonana włoska kafetiera. Na kawiarce nie warto jednak oszczędzać – dobra inwestycja pozwoli korzystać z włoskiego zaparzacza do kawy przez długie lata, a także przełoży się to podczas codziennego użytku poprzez wydobywanie unikatowego i wyjątkowo aromatycznego smaku kawy. Najpopularniejsze są kawiarki aluminiowe, ale wysokim zainteresowaniem cieszą się również kawiarki ceramiczne oraz stalowe. Kawiarka stalowa, czy aluminiowa? Nie wiesz, na którą się zdecydować? Każda z nich ma swoje wady i zalety.


Kawiarki aluminiowe - największy hit wśród zaparzaczy do kawy


Kawiarki aluminiowe to najpopularniejszy model, z resztą nie ma co się dziwić – są powszechnie dostępne i stosunkowo tanie. Wyróżniają się klasycznym kanciastym kształtem, pięknie prezentują się na stole, a zaparzona w nich kawa smakuje wybornie. Sporo osób jest przeciwko kawiarkom aluminiowym - twierdzą, że aluminium jest niebezpieczne. Jednak nie ma czym się martwić, ponieważ dzisiejsze kawiarki są wykonywane z bezpiecznego dla zdrowia, zbadanego i certyfikowanego aluminium. Należy tylko pamiętać o tym, aby nie czyścić ich chemią gospodarczą, bo to może wpłynąć na wydzielanie niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia związków. Kolejną zaletą kafetierek aluminiowych jest to, że są lekkie i szybko się nagrzewają, dzięki czemu codzienne używanie ich jest wygodniejsze, bo zaparzana kawa powstaje szybciej. Niestety, materiał jakim jest aluminium, nie należy do najtrwalszych. Z biegiem czasu mogą powstać na nim odgniecenia i odbarwienia, co przestaje wyglądać estetycznie. Tego typu kawiarki nie są również przystosowane do coraz to popularniejszych kuchenek indukcyjnych, dlatego powstały tzw. kawiarki hybrydowe, które łączą w sobie aluminium i stal nierdzewną. W takich kafetierach górny zbiornik jest wykonany z aluminium, natomiast dolny ze stali, dzięki czemu można z nich korzystać na kuchniach indykacyjnych, nie zmieniając smaku kawy.


Kawiarki stalowe - kawiarki ze stali nierdzewnej do zaparzania kawy


Kawiarki stalowe to drugi najpopularniejszy model kafetierek - wykonane są one ze stali nierdzewnej i przyjmują na ogół okrągłe kształty o gładkiej strukturze. Są one trwalsze od aluminiowych i odporniejsze na intensywne użytkowanie. Przede wszystkim nie odbarwiają się i nie odkształcają, przez co będą służyły przez długie lata. Kawiarki ceramiczne to najmniej popularny model, głównie z powodu swojej trwałości – łatwo je rozbić. Jednak to co ich wyróżnia to zdecydowanie wygląd – przypominają ceramiczne czajniczki na herbatę i pięknie prezentują się na stole. Zazwyczaj ceramika jest wykorzystana do produkcji górnej części kawiarki, natomiast dolna część wykonana jest z aluminium lub ze stali. Dzięki temu można zaparzyć kawę na kuchence, a następnie postawić czajniczek na stole. Można również zdecydować się na wprowadzenie odrobiny nowoczesności do swojego mieszkania, kupując kawiarkę elektryczną. Jest to uniwersalne rozwiązanie, pozwalające zaparzyć ulubioną kawę bez potrzeby uruchamiania kuchenki – przydatne szczególnie w biurze lub w innych miejscach, gdzie nie mamy dostępu do kuchni.


Jaką pojemność kawiarki wybrać?


Dokonując wyboru kawiarki warto zastanowić się nad jej rozmiarem – jak dużą mamy rodzinę i ile osób będzie z nami piło kawę. Jest to o tyle istotne, że do dolnej części kawiarki należy wlać określoną ilość wody, oraz nasypać minimalnie wymaganą ilość kawy. W innym wypadku zawór bezpieczeństwa nie będzie spełniał swojej funkcji, a powstała kawa nie straci swój wyjątkowy aromat.


Markowe kawiarki w dobrej cenie


Na rynku występuje wiele różnych rodzajów kawiarek – możemy znaleźć modele zarówno typowo marketowe lub pochodzące od znanych na całym świecie producentów. Jakiej firmy kawiarkę kupić? Która będzie najlepsza? W ofercie sklepu SuperWnetrze.pl można znaleźć kawiarki wielu różnych producentów, takie jak np. Cilio, Zest For Life, Brandami, Bodum, Gat, Zassenhaus i wiele innych firm. Największym zainteresowaniem cieszą się tradycyjne aluminiowe kawiarki Cilio oraz stalowe kawiarki Kela. Kawiarki w SuperWnetrze.pl to wyselekcjonowane modele najwyższej jakości, dostosowane na każdą kieszeń. Nie zwlekaj i wybierz którąś z nich dla siebie!