Jak prać buty w pralce?

2023/05/09

Jak prać buty, żeby ich nie zniszczyć?

To, czy można prać buty w pralce, zależy od materiału, z którego są wykonane. Można to sprawdzić na etykiecie obuwia, ale ogólnie rzecz biorąc, najlepiej nie prać w pralce butów wykonanych z materiałów pochodzenia zwierzęcego, takich jak skóra lub zamsz. Woda może łatwo uszkodzić te materiały, dlatego najlepiej używać środków czyszczących przeznaczonych specjalnie do tych tkanin lub oddać buty do profesjonalnej pralni. Podobnie buty wykonane z delikatnych materiałów, takich jak satyna czy jedwab, lub te, które są zdobione, powinny być czyszczone ręcznie.

Zobacz specjalne woreczki do prania>>>

Tak naprawdę lista obuwia, którego należy czyścić tylko ręcznie jest długa i łatwiej wskazać te buty, które można bezpiecznie prać w pralce. Do tej grupy zalicza się sportowe obuwie na płaskiej podeszwie wykonane z materiałów tekstylnych, takich jak płótno, nylon, bawełna i poliester. Materiały te są trwałe i odporne na detergenty, więc buty sportowe można od czasu do czasu wyprać. Pamiętajcie jednak, że mimo wszystko buty to nie odzież i nie powinny co tydzień trafiać do pralki. Czyśćmy je tak tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Pranie butów w pralce: przewodnik krok po kroku

Oto prosty przewodnik, jak szybko i łatwo prać buty w pralce:

Krok 1: Przeczytaj etykietę

Zawsze najpierw przeczytaj etykietę dotyczącą pielęgnacji butów, aby sprawdzić, czy można je prać. Etykieta zasugeruje najlepszy sposób prania butów w zależności od rodzaju materiału, z którego są wykonane. Jeśli butów nie można dokładnie wyprać (w pralce lub ręcznie), można użyć starej szczoteczki do zębów i pasty zrobionej z sody oczyszczonej, octu i wody, aby usunąć oczywiste zabrudzenia z powierzchni. Możesz również użyć wilgotnej szmatki jako alternatywy dla prania.

Krok 2: Przygotuj buty

Aby przygotować buty do prania w pralce, zdejmij sznurowadła i usuń zabrudzenia z powierzchni – możesz użyć starej szczoteczki do zębów, aby dostać się do mniejszych miejsc, takich jak oczka, oraz większej szczotki ze sztywnym włosiem do powierzchni samego buta. W przypadku bardziej widocznych lub uporczywych zabrudzeń trzymaj buty pod bieżącą wodą, aby usunąć nadmiar zanieczyszczeń i plam. Poświęcenie czasu na przygotowanie butów w ten sposób pomoże pralce skutecznie i wydajnie wykonywać swoją pracę.

Krok 3. Wyciągnij sznurowadła

Aby sznurówki nie plątały się, ani nie owinęły wokół żadnych części w bębnie, pierz je w szczelnie zamkniętej siatkowej torbie na ubrania. W przypadku uporczywych zabrudzeń można również użyć detergentu do prania i miękkiej szczoteczki do ręcznego wyszorowania sznurowadeł.

Krok 4. Wyczyść wkładki ręcznie

Wkładki należy prać ręcznie, chyba że instrukcja pielęgnacji stanowi inaczej. Jeśli wkładek nie można prać w pralce, możesz je wyczyścić i odświeżyć za pomocą miękkiej szczoteczki i wody z mydłem. Drugim sposobem jest posypanie wkładek sodą oczyszczoną i zostawienie ich tak na kilka godzin. Następnie usuwamy sodę i suszymy wkładki.
Krok 5. Oczyść podeszwy

Silnie zabrudzone błotem podeszwy czyścimy, używając miękkiej szczotki lub wykałaczek. Pod żadnym pozorem nie należy wrzucać do pralki butów oblepionych błotem z piaskiem i kamykami na podeszwie. W ten sposób możemy uszkodzić urządzenie. Po usunięciu brudu możesz również usunąć ślady zadrapań, używając szmatki lub miękkiej szczotki do czyszczenia obuwia. Delikatnie wetrzyj środek czyszczący w zadrapania, a następnie wytrzyj wilgotną szmatką.

Krok 6. Włóż buty do siatkowego woreczka

Po wyczyszczeniu podeszew umieść buty w specjalnym, siatkowym woreczku do prania. Można też użyć małej poszewki. Włóż woreczek do pralki wraz z kilkoma starymi ręcznikami. Upewnij się, że ręczniki są stare — nowsze mogą wypłukiwać nadmiar barwnika, który może poplamić buty.

Krok 7. Wybierz program

Ustaw pralkę na delikatny cykl zimnej wody z opcją wolnego wirowania lub bez wirowania. Użyj detergentu w płynie lub kapsułek do prania, ponieważ detergent w proszku może utknąć w butach, jeśli nie rozpuści się prawidłowo.

Krok 8. Wysusz buty

Po zakończeniu cyklu prania wyjmij buty i sznurówki z siatkowych worków na ubrania i pozostaw je do wyschnięcia. Możesz wypchać buty czystymi szmatami lub ręcznikami papierowymi, które wchłoną nadmiar wilgoci i pomogą zachować ich kształt po wyschnięciu. Nie suszymy butów w suszarce. Wysokie temperatury w suszarce bębnowej mogą spowodować stopienie się części kleju, przez co buty będą podatne na pękanie. Aby odpowiednio wysuszyć buty, znajdź dobrze wentylowane, słoneczne miejsce i zostaw je tam do wyschnięcia (w przypadku białych butów lepsze jest zacienione miejsce).

Czy pranie butów może zepsuć pralkę?

Jest mało prawdopodobne, aby buty uszkodziły pralkę, jeśli są prane w siatkowej torbie na ubrania lub poszewce na poduszkę w zimnym, delikatnym cyklu. Pomaga to zapobiec ich gwałtownemu przewracaniu się przez bęben i powodowaniu uszkodzeń.

Czy buty kurczą się podczas prania w pralce?

Buty mogą się skurczyć w pralce, jeśli są prane w cyklu gorącej wody. Podczas prania butów zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi pielęgnacji. Ogólnie rzecz biorąc, buty należy prać w zimnym, delikatnym cyklu, aby zapobiec kurczeniu się i uszkodzeniom. Po wypraniu susz buty na powietrzu przez noc. Wystawienie butów na działanie wysokiej temperatury w suszarce może spowodować ich skurczenie i uszkodzenie.

Czego NIE robić podczas prania butów w pralce?

Chociaż czyszczenie butów w pralce może wydawać się proste, jest kilka rzeczy, których należy unikać podczas tego procesu. Oto krótkie podsumowanie najważniejszych rzeczy, których należy unikać:

-nigdy nie pierz w pralce materiałów takich jak skóra czy zamsz

-nie używaj cykli ciepłej lub gorącej wody – gorąca woda może wypaczyć buty, uszkodzić materiał i spowodować wypłukiwanie kolorów

-nie używaj detergentu w proszku, ponieważ może on nie rozpuścić się prawidłowo i utknąć w butach

-nie wkładaj butów do pralki bez uprzedniego wyjęcia sznurowadeł i wkładek; wkładki należy prać ręcznie, a sznurówki prać ręcznie lub przechowywać w pralce w oddzielnym worku na pranie lub poszewce na poduszkę

-nie wkładaj butów do suszarki, która może rozkleić buty i wypaczyć ich kształt

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • Jak zrobić wielkanocne porządki? Jak zrobić wielkanocne porządki?

  Wielkanoc to czas świętowania i spędzania czasu z rodziną, każdy z nas chce na ten czas przygotować się jak najlepiej aby święta spędzić w czystym i świeżym otoczeniu, jednak przy natłoku codziennych obowiązków może być to trudne do wykononania. Przygotow

  2024/02/29 Czytaj dalej
 • Jak zrobić babkę wielkanocną? Jak zrobić babkę wielkanocną?

  Wielkanoc to nie tylko czas kolorowych jajek, zajączków i wiosennych dekoracji. To również chwila, w której spotykamy się w gronie rodziny i przyjaciół, aby celebrować nie tylko wiarę, ale także tradycję i wspólne wartości.

  2024/02/15 Czytaj dalej
 • Jak zorganizować walentynki w domu? Jak zorganizować walentynki w domu?

  Święto zakochanych to wyjątkowy dzień pełen miłości! Serduszka, róże i czerwień jest wszechobecna. W tej zimnej porsze roku, warto się dodatkowo dogrzać i wspólnie, z drugą połówką dać się porwać walentynkowemu szaleństwu. Właśnie – masz już pomysł na Wal

  2024/01/24 Czytaj dalej
 • Jak upiec najlepsze pączki, faworki i oponki - PRZEPISY Jak upiec najlepsze pączki, faworki i oponki - PRZEPISY

  Nie wiesz jaki wypiek będzie najlepszy na tłusty czwartek? Zainspiruj się naszym blogiem i spraw aby ten dział stał się wyjątkowy i pyszny!

  2024/01/23 Czytaj dalej
 • Proste i szybkie przepisy na desery w kokilkach Proste i szybkie przepisy na desery w kokilkach

  Masz ochote na coś słodkiego a nie wiesz co będzie szybkim i prostym sposobem na przygotowanie? Przedstawiamy ci artukuł z pięcioma przykładowymi prostymi przepisami na desery w kokilkach. Przygotujesz je w zaledwie pare minut a na pewno taki deser posmak

  2024/01/04 Czytaj dalej