Jaką lampę wybrać nad stół? - poznaj nasze Lampy!

Autor: Witomił Mendel 2020/03/16

Jaką lampę wybrać nad stół? Pytanie to towarzyszy nam już na początku projektowania wymarzonego salonu czy jadalni. Odpowiedź nie jest prosta i zależy od wielu czynników, ale poniżej znajdziecie krótki przewodnik jak dobrać najlepsze, najbardziej funkcjonalne i pasujące do waszego wnętrza oświetlenie wiszące nad stołem.

Lampa wisząca Modern Orchid

Kółko czy prostokąt

Wybór oświetlenia nad stół powinniśmy zacząć od samego stołu. Nie jest to tak oczywiste jak brzmi. Kształty blatów znacząco wpływają na przestrzeń i to jak funkcjonujecie w codziennym rytmie dnia. Zupełnie czego innego będziemy szukać nad okrągły stół dla czterech osób i prostokątny dla dwunastu. Omówmy dwa najpopularniejsze rodzaje stołów jadalnianych.

Lampa nad stół Boom Step into Design

Przy okrągłym stole

Bardzo popularny obecnie wariant rozwiązania jadalni, szczególnie w mniejszych pomieszczeniach to stół okrągły. Doskonale sprawdza się tu oświetlenie bardziej punktowe, pojedyncze jak na przykład lampa wisząca BOOM. Dzięki ciepłej barwie i doskonałemu rozproszeniu światła, produkt jest idealny, by zastosować go szczególnie z mniejszymi blatami. Przy większej średnicy stołu można pokusić się o zakup bardziej rozłożystego i dekoracyjnego oświetlenia. Odpowiednią propozycją może tu być lampa CHIC BOTANIC. Dostępność kilku wersji lampy pozwala na dobranie odpowiedniej średnicy i wykończenia. Alternatywną propozycją są lampy z serii FROZEN GARDEN. Ascetyczne w odbiorze zewnętrznym, urzekają i zaskakują wewnętrzną stroną, pełną białych, przestrzennych ornamentów kwiatowych. Siadając do stołu odkrywamy zupełnie nowy wymiar subtelnej dekoracji, co sprawia, że produkt ten tak doskonale sprawdza się w aranżacji jadalni działając w dwóch różnych płaszczyznach . Przy większych lampach należy jednak uważnie dobierać wysokość montażu, by nie nabawić się kilku niepotrzebnych guzów, ale na ten temat piszemy niżej.

Lampa wisząca Chic Botanic Step Into Design

Prostokąty i kwadraty

Kiedy naszą jadalnię wypełnia stół prostokątny, wypada aby każdy z uczestników biesiady miał tyle samo światła. Dlatego przy takim kształcie stołu polecamy rozwiązanie z kilkoma źródłami, lub lampy podłużne wiszące nad niemal całą długością mebla. Do pierwszego rozwiązania pasuje lampa MODERN ORCHID, która występuje w dwóch rozmiarach i posiada minimum sześć źródeł światła w stylowych kloszach. Jeśli zdecydujemy się na doświetlenie całej długości stołu polecamy minimalistyczną lampę BOOGIE, która dzięki przesłonie rozpraszającej ciepłe światło LED doskonale wywiąże się z tego zadania. Alternatywą powyższych rozwiązań może być wybranie waszej ulubionej lampy i powielenie jej tak by oświetliła całą długość stołu, lecz wtedy pamiętajcie, że najlepiej sprawdza się równomierne doświetlenie powierzchni blatu, zatem należy podzielić ją na przykład na 3 równe części i wieszać lampy w 1/3 i 2/3 stołu.

Lampa wisząca nad stół Boogie Step into Design

Rozwiązanie dla niezdecydowanych

Jeśli dziś jeszcze nie wiesz jaki stół stanie w twojej jadalni, lub lubisz zmiany i to co jest dziś nie musi stać tam jutro, proponujemy rozwiązanie pośrednie. Lampy CIRCLE mogą być zastosowane w różnych rozmiarach (od 40 do nawet 120 cm), zarówno w wersji pojedynczej dla stołów okrągłych lub niewielkich kwadratowych, jak i w układach kilku lamp umożliwiających doświetlenie nieskończenie długich blatów. Tylko możliwości przestrzeni i twoja wyobraźnia są tu granicami.

Lampy wiszące do jadalni Circle Step into Design

Jak wysoko?

Jak pisaliśmy wcześniej zależy to od rozmiaru lampy i stołu. Standardową wysokością będzie około 70-90 cm nad stołem, ale trzymajmy się kilku zasad. Lampy w jadalni lub nad stołem w salonie powinny nie powodować efektu olśnienia, czy drażnić wzroku przebywających w pomieszczeniu osób stojących. Na grafice powyżej przedstawiono schemat doboru takiego oświetlenia. Źródło światła jest na linii wzroku, ale nie świeci w oczy stojącego w pomieszczeniu, lampa świeci za to w kierunku blatu. Takie rozwiązanie pozwala doświetlić przestrzeń stołu nie powodując dyskomfortu u osób które stoją, czy podają posiłki. Należy też zwrócić uwagę na szerokość lampy. Podając posiłki, czy sprzątając po nich, pochylamy się nad blatem. Podobnie wstając od stołu możemy zawadzić głową o lampę, dlatego modele bardziej rozłożyste, czy po prostu większe należy wieszać w górnym przedziale podanych wartości, by uniknąć niepotrzebnych uszkodzeń zarówno ciała jak i waszej wybranej lampy.

Jak wysoko powinna być zawieszona lampa nad stołem

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • Nowe garnki - czy materiał ma znaczenie? Nowe garnki - czy materiał ma znaczenie?

  Zestaw garnków to zdecydowanie prezent na który czekasz od dawna. Spraw sobie go sam! Zestaw garnków i rondelków przyda się w każdej kuchni. Przeczytaj artykuł i dowiedz się trochę więcej o garnkach.

  Autor: SuperWnetrze.pl 2021/06/20 Czytaj dalej
 • Idealna butelka na wodę na wakacyjne wędrówki Idealna butelka na wodę na wakacyjne wędrówki

  Wakacje tuż tuż, a co za tym idzie również słoneczne dni. Nie zapomnij o odpowiednim nawadnianiu. Przydatna będzie odpowiednia butelka na wodę. Zabierzesz ją ze sobą na każdą wędrówkę, a twój organizm nigdy nie będzie osłabiony.

  Autor: SuperWnetrze.pl 2021/06/10 Czytaj dalej
 • Fotel - jaki warto kupić do swojego domu? Fotel - jaki warto kupić do swojego domu?

  Jaki fotel kupić do domu? Najlepsze modele od renomowanych producentów znajdziesz na stronie internetowej SuperWnetrze. W artykule zawarliśmy różne rodzaje, najczęściej wybieranych foteli z naszego katalogu. Zapoznaj się z nimi i zakup najlepszy fotel do

  Autor: SuperWnetrze.pl 2021/06/10 Czytaj dalej
 • Jak odnowić starą szafkę nocną? Jak odnowić starą szafkę nocną?

  Posiadasz w swoim domu szafkę nocną, do której masz duży sentyment, ale jej wygląd nie jest już tak elegancki jak kilka lat temu? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się jak odnowić swoją szafkę nocną.

  Autor: SuperWnetrze.pl 2021/05/25 Czytaj dalej
 • Gdzie umieścić suszarkę do naczyń? Gdzie umieścić suszarkę do naczyń?

  Suszarka do naczyń to bardzo nie docenione akcesorium kuchenne. Mało kto przywiązuje uwagę do jej kształtu lub materiału z jakiego została wykonana. Elementy te są istotne dla długiej żywotności suszarki do naczyń. Gdzie ją umieścić po zakupie? Na to pyta

  Autor: SuperWnetrze.pl 2021/05/22 Czytaj dalej