Suszarki na pranie

Suszarka na pranie to element obowiązkowy w każdym mieszkaniu. Bez względu na to, jak często robi się pranie jest ona niezbędna - bez niej trudno byłoby wysuszyć mokre ubrania, czy też bieliznę. Odpowiednio dobrana suszarka zapewnia komfort i wygodę oraz przyspiesza proces robienia prania. Na rynku istnieje jednak wiele różnych modeli. Co warto o nich wiedzieć? O tym dowiesz się poniżej!

Jak wybrać najlepszą suszarkę i czym się kierować w trakcie zakupu?


Przed zakupem należy zastanowić się nad tym, jak często będziemy robili pranie, jak liczna jest nasza rodzina oraz ile posiadamy miejsca w mieszkaniu. Wielkość mieszkania to najistotniejszy element i zazwyczaj jako pierwszy brany pod uwagę podczas wyboru suszarki łazienkowej. Nie każdy ma możliwość swobodnego rozłożenia suszarki w pomieszczeniu, tak aby nie blokowała ona przejścia lub nie zasłaniała istotnych elementów. Warto mieć to na uwadze, ponieważ pranie może schnąć nawet do kilku godzin, a w określonych sytuacjach, gdy temperatury są niższe lub wilgotność powietrza wyższa, czas ten może się wydłużyć nawet do kilkunastu godzin. W przypadku większego mieszkania, gdzie do dyspozycji jest więcej pokoi, warto pomyśleć o wydzieleniu specjalnego pomieszczenia, które byłoby przeznaczone na pranie – wymaga to więcej przestrzeni, ale jest to praktyczne i wygodne rozwiązanie, które pomaga utrzymać porządek i zachować wysoką estetykę w mieszkaniu.


Drugim, ważnym elementem branym pod uwagę podczas wyboru suszarki jest wielkość rodziny. Im większa rodzina, tym więcej prania. W przypadku dużej ilości prania można zdecydować się na częstsze robienie prania, co pozwala lepiej rozgospodarować miejsce na suszarce, ale bywa to kłopotliwe i bardzo czasochłonne. Robienie prania raz w tygodniu to najrozsądniejsze rozwiązanie, ale w przypadku dużej rodziny, wymaga dobrania odpowiedniej suszarki, która pomieści wszystkie ubrania.


Z czego wykonane są suszarki na ubrania?


Podczas wyboru suszarki na ubrania warto również przyjrzeć się materiałowi, z którego została wykonana. To ważne, ponieważ suszarki cały czas mają kontakt z wilgotnymi ubraniami, w skutek czego metalowe poręcze mogą szybko rdzewieć, a następnie brudzić ubrania. Dobra suszarka na pranie powinna być wykonana z materiału nie podlegającemu korozji oraz odpornemu na działania słoneczne, jak np. aluminium lub wysokiej jakości tworzywo sztuczne. Przydatne i wygodne mogą się okazać również dodatkowe akcesoria, takie jak kółka, które ułatwiają przenoszenie suszarki, z jednego miejsca na drugie, zwłaszcza gdy jest ona przeciążona ubraniami nasiąkniętymi wodą, lub specjalne uchwyty na koszule, dzięki którym łatwiej rozwiesić eleganckie ubrania, dbając o to, aby nie zmięły się za bardzo.


Rozwieszanie prania na grzejnikach lub kaloryferach już od dawna jest passe – po pierwsze nie wygląda to estetycznie, a po drugie nie daje zbyt dużo możliwości na rozwieszenie większej ilości prania. Suszarki na pranie są wygodnym i praktycznym rozwiązaniem, stosowanym już w każdym gospodarstwie domowym. Najpopularniejsze są suszarki stojące, które można postawić nie tylko w mieszkaniu, ale i również na balkonie lub w ogrodzie, gdy jest ładna pogoda. W dodatku większość suszarek jest składana, dzięki czemu po złożeniu zajmują niewiele miejsca i można je schować np. za szafę.


Rodzaje suszarek łazienkowych


W odpowiedzi na zapotrzebowanie na nietypowe suszarki powstały jej różne odmiany. Poza tradycyjną, rozkładaną na boki suszarką skrzydłową znajdziemy również suszarkę pionową, sufitową, wannową, czy też balkonową. Poniżej znajdziesz charakterystykę każdej z nich:


Suszarka skrzydłowa – najbardziej znana i najczęściej wybierana suszarka do ubrań. To standardowe i tradycyjne rozwiązanie, gdzie ramiona suszarki rozkłada się na boki, tworząc powierzchnię ponad 20 metrów. Suszarka ta pomieści aż do 20 kg prania, jednak po rozłożeniu zajmuje sporo miejsca. Przydatna w przypadku dużej rodziny oraz dużego domu.


Suszarka na pranie pionowa – bardzo często wybierany model, szczególnie przydatna w przypadku małych mieszkań. Suszarka stojąca jest wąska, ale wysoka - posiada zazwyczaj do 4 pięter, dając do 50 metrów użytkowych. Nie zajmuje zbyt wiele miejsca w pomieszczeniu, a mieści nawet do 50 kg ubrań. Niektóre modele posiadają dodatkową możliwość regulacji wysokości, dzięki czemu można powiesić na nich również prześcieradła lub ręczniki. Tego typu suszarka sprawdzi się również w przypadku suszenia koszul lub długich spodni – wystarczy rozłożyć najwyższe piętro, chowając niższe, tworząc w ten sposób przestrzeń dla dłuższych ubrań. Warto zwrócić uwagę na to, czy suszarka posiada dodatkową podstawkę na ściekającą z ubrań wodę. Nie każdy model jest w nią wyposażony, a jest to bardzo przydatne i zapobiega dostaniu się wilgoci np. do parkietu.


Suszarka sufitowa – montowana szczególnie w małych mieszkaniach, gdzie ciężko znaleźć miejsce na postawienie tradycyjnej suszarki. Suszarka sufitowa zazwyczaj jest wieszana w łazience nad wanną lub na balkonie. Montaż jest bardzo prosty – wystarczy wkręcić specjalne elementy montażowe do sufitu oraz prętów opuszczanych za pomocą sznurków i gotowe. Zajmuje naprawdę niewiele miejsca, jednak jej olbrzymią wadą jest trwałość – sznurki lubią się splątywać, a czasem nawet pękać pod wpływem ciężaru prania.


Suszarka na pranie ścienna – model bardzo podobny do suszarki sufitowej, jednak w tym wypadku suszarka montowana jest do ściany. To wygodne i proste rozwiązanie, które zajmuje niewiele miejsca. Niektóre modele są rozkładane, dzięki czemu podczas nieużywania są prawie niezauważalne.


Suszarka wannowa – to rozwiązanie dla małych rodzin lub jako uzupełnienie do standardowej suszarki. Suszarka wannowa rozkładana jest nad wanną, gdzie jeden koniec oparty jest na ścianie, a drugi do krawędzi wanny. Wyjmowana tylko w razie potrzeby. Nie zaleca się suszenia cięższych rzeczy niż w sumie 10 kg – może to spowodować osunięcie się suszarki do wanny. Sprawdzi się w formie suszarki do bielizny lub innych delikatnych rzeczy.


Suszarka na pranie balkonowa – to rozwiązanie bardzo często i chętnie wybierane przez osoby posiadające balkon. Pranie na świeżym powietrzu wysycha szybciej i pachnie przyjemniej. Na rynku występuje wiele rożnych rodzajów suszarek balkonowych. Są modele, które można zamontować na stałe do poręczy, ale występują również suszarki zakładane dorywczo, w zależności od potrzeby. Najczęściej są jednak wybierane tradycyjne suszarki skrzydełkowe, które w przypadku np. deszczu łatwo zdjąć z balkonu i przenieść z powrotem do pokoju. Na balkonie często montuje się suszarki kaloryferowe, które można zawiesić zarówno od wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony poręczy, co jest bardzo wygodne bo nie musi zabierać miejsca i przestrzeni balkonowej.


Suszarka na pranie za okno – rozwiązanie dla osób, które nie posiadają balkonu. Zakładana na ramę okna lub parapetu.


Suszarka na pranie ogrodowa – wyglądem przypomina duży parasol ogrodowy, jednak zamiast tkaniny posiada specjalne rozkładane ramiona, służące do wieszania prania. W większości przypadków występuje możliwość regulowania wysokości wysięgnika, dzięki czemu można dopasować suszarkę do własnych oczekiwań. Jest bardzo pojemna, jednak użyteczna jedynie w słoneczne dni – w przypadku deszczu nie sprawdzi się.


Polecane suszarki łazienkowe na pranie


Asortyment suszarek do prania w superwnetrze.pl jest tak zróżnicowany i szeroki, aby każdy mógł znaleźć dla siebie odpowiednie rozwiązanie. To zarówno pionowe, jak i poziome suszarki na pranie, ale i również modele w różnym przedziale finansowym. Poszczególne rodzaje suszarek pochodzą od różnych producentów, takich jak Meliconi lub Brabantia, cieszących się na rynku ogromnym uznaniem i dobrą renomą wśród kupujących. Warto jednak zwrócić uwagę na bestsellery. Największym zainteresowaniem cieszą się suszarki łazienkowe Brabantia. Jest to niewielkiego rozmiaru suszarka rozciągana, którą można zamontować na ścianie, maksymalnie zwiększając przestrzeń w łazience. Po rozłożeniu suszarki otrzymujemy 5 linek o łącznej długości do 22 metrów, co pozwala na rozwieszenie naprawdę sporej ilości prania. Drugą najchętniej wybieraną suszarką w superwnetrze.pl jest model Lock Bath włoskiej firmy Meliconi. To typowa suszarka wannowa, do rozłożenia w razie potrzeby. Po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, dzięki czemu łatwo ją schować. Bardzo często wybierana jest również suszarka Linn Brabantia, tzw. wieszak na ubrania. To stojąca, pionowa suszarka, służąca głównie do zawieszenia ubrań na wieszaku. Zajmuje niewiele miejsca i prezentuje się wyjątkowo estetycznie. W ofercie superwnetrze.pl znajdziesz też wiele innych suszarek. Tak szeroka oferta sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie – bez względu na oczekiwania lub dostępny budżet.