Czajniki gazowe i elektryczne - kuchenne niezbędniki

Autor: Ola Wieloch 2018/11/08

Czajniki są urządzeniami, bez których nie może się obejść żadna domowa kuchnia. Gorącą wodę możemy wykorzystać do zaparzenia herbaty, kawy oraz podczas wielu innych czynności, warto więc wyposażyć kuchnię w solidny czajnik. Do wyboru mamy dwa rodzaje czajników: czajniki elektryczne i czajniki gazowe. O ich najważniejszych parametrach, budowie i wykonaniu dowiecie się w dalszej części, dlatego zapraszamy do najnowszej lektury!

Czajniki gazowe vintage

Pojemność czajników

Przy zakupie domowego czajnika musimy zwrócić uwagę na jego najważniejsze parametry. Przede wszystkim będzie to pojemność czajnika, którą powinniśmy dobrać wedle naszego zapotrzebowania. W sklepach znajdziemy czajniki o pojemności od 0,4 litra do nawet 3-4 litrów. Jeśli z reguły gotujemy wodę dla 1 lub 2 osób warto rozważyć zakup mniejszej wersji czajnika. Z kolei przy większej liczbie osób doskonale sprawdzą się czajniki powyżej 1-1,5 litra, czyli te najbardziej popularne i szeroko dostępne. Dobrze dobrana objętość czajnika będzie sprzyjała oszczędności energii i ułatwi nam przyrządzanie gorących napojów.

Nowoczesny czajnik elektryczny

Z czego wykonane są czajniki?

Kolejnym, istotnym aspektem jest materiał, z którego został wykonany czajnik. Znaleźć możemy czajniki stalowe, ceramiczne, z tworzywa sztucznego, pokryte emalią, a co ciekawe - nawet szklane. Czajniki emaliowane będą cechować się trwałością i wytrzymałością na działanie wysokich temperatur. Emalia zapewnia także odporność na rdzewienie czajnika, a przy tym jest bezpieczna i nie zagraża zdrowiu. Czajniki stalowe nagrzewają się szybko, dzięki czemu są bardzo funkcjonalne i sprawnie zagotują dla nas wodę. Minusem tego typu czajników są zabrudzenia, które z czasem mogą na nim powstawać. Aby takich zabrudzeń się pozbyć będziemy musieli się nieco napracować. Zaletą jest jednak niski koszt. W przypadku stalowych czajników na gaz, ceny zaczynają się już od około 30 złotych. Czajniki z tworzywa sztucznego to najtańsza opcja. Występują one w wielu pojemnościach i posiadają szeroki zakres mocy. Ich zaletą jest lekkość - taki czajnik nawet pełny nie będzie nas obciążał, a wodę do kubeczków nalejemy bez problemu. Minusem najtańszych czajników z tworzywa może być wyczuwalny, plastikowy posmak wody, dlatego jeśli zdecydujemy się na zakup tego typu czajnika, warto sięgnąć po droższe egzemplarze. Czajniki ceramiczne wyróżnia ciekawy design. Swoją formą przypominają klasyczny, dobrze znany imbryk. Są one wariantem znacznie droższym niż np. czajniki plastikowe, a ich zakres cenowy to od 100zł wzwyż. Decydując się na czajnik ceramiczny pamiętajmy, że materiał ten jest mało odporny na uszkodzenia, dlatego należy zachować ostrożność podczas jego użytkowania. Czajniki szklane to designerska i nowoczesna propozycja. Widok gotującej się wody będzie stanowił ciekawy dodatek w kuchni. Często szklane czajniki posiadają także podświetlenie co jeszcze bardziej uwydatni ten wizualny efekt. Wadą tego rodzaju czajników jest to, że może zajść potrzeba ich częstego odkamieniania, ponieważ osad z kamienia w przezroczystym dzbanku będzie mocno widoczny.

Czajnik elektryczny z gotującą się wodą, szklany

Czajniki elektryczne

Czajniki elektryczne są obecnie tak samo popularne jak klasyczne czajniki gazowe. Różnią się od nich jednak między innymi czasem gotowania wody. Jest on 2-3 krotnie mniejszy niż w gazowych czajnikach. Dużym ich plusem jest także automatyczny wyłącznik - w momencie zagotowania wody czajnik się wyłącza, co zapewnia nam bezpieczeństwo. Ponadto większość modeli posiada filtr antyosadowy oraz dobrze widoczny wskaźnik poziomu wody, dzięki czemu zyskują praktyczności. Czajniki elektryczne występują pod wieloma ciekawymi formami i są wykonane z różnych materiałów. Poszukując dobrego czajnika elektrycznego z pewnością otrzymujemy duży wybór zarówno pod względem wykonania urządzenia jak i kolorystyki czy pojemności. W zależności od tak zwanej półki cenowej mogą być także wyposażone w inne, przydatne funkcje jak chociażby możliwość ustawienia odpowiedniej temperatury, utrzymywanie tego samego zakresu temperatury, a nawet wybranie godziny, o której woda powinna się zagotować. Minusem korzystania z czajników elektrycznych jest większe zużycie energii niż w przypadku czajników gazowych. Jeśli zdecydujemy się na zakup czajnika elektrycznego sprawdźmy jaką dysponuje mocą oraz jaki typ grzałki posiada. Czajnik o większej mocy zdecydowanie szybciej przygotuje dla nas wodę. Będzie jednak więcej kosztować. Najczęściej spotykane są czajniki elektryczne o mocy od 1500 do 2000W. Z kolei grzałki w czajnikach mogą występować pod dwoma postaciami, jako spiralne lub płytowe. Grzałka spiralna widzimy na spodzie czajnika i aby nie uległa zniszczeniu, powinna zostać zakryta wodą podczas gotowania. Grzałka płytowa znajduje na spodzie czajnika i jest zakryta. Pozwala ona na to by nie nalewać dużej ilości wody. Cechuje ją większa żywotność oraz wyższa cena.

Designerski czajnik elektryczny

Czajniki gazowe

Czajniki gazowe to tak zwana klasyka. Goszczą w polskich domach od wielu dekad, ale nie oznacza to wcale, że są one przestrzałe i nie należy ich kupować. Obecnie są coraz bardziej unowocześniane, a ich tradycyjna forma opleciona doskonale współgra ze współczesnym designem. Nawiązując do designu warto podkreślić, że producenci prześcigają się w pomysłach na odświeżenie klasycznego czajnika gazowego. Mogą być one pokryte emalią (o której pisaliśmy nieco wcześniej) i zdobione przeróżnymi motywami. Sam kształt czajników jest także podrasowany, dzięki czemu prezentują się bardzo oldschool'owo. Czajniki gazowe tak jak i czajniki elektryczne posiadają opcję przekazywania informacji o zagotowanej wodzie, czyli gwizdek. Jego donośny dźwięk z pewnością nie pozwoli nam zapomnieć o wrzątku bulgotającym w czajniku. W przypadku czajników używanych stricte na kuchenkę gazową, koszt zużycia energii będzie mniejszy niż w przypadku czajników elektrycznych. Jeśli jednak posiadamy kuchenkę inną niż gazowa, będziemy musieli poszukać odpowiedniego typu czajnika, którego spód nada się do użytkowania na chociażby kuchenkach indukcyjnych. Idzie za tym oczywiście cena czajnika i o ile klasyczny czajnik gazowy majątku nie kosztuje, o tyle za czajnik na inny rodzaj kuchenki może być dużo droższy. Minusem czajników gazowych jest czas oczekiwania na gotującą się wodę. Jest on wyraźnie dłuższy niż w czajnikach elektrycznych, ale jeśli czas nie gra roli, to oczywiście czajniki gazowe są świetnym rozwiązaniem.

Stalowy czajnik gazowy

Na jaki czajnik się zdecydować?

Wszystko zależy od tego, na czym najbardziej nam zależy i jakie mamy oczekiwania. Jeśli chcemy szybko i sprawnie zagotować wodę, zdecydujmy się na czajnik elektryczny. Czajnik elektryczny świetnie odnajdzie się w nowoczesnych kuchniach i dopełni jej charakteru. Z kolei czajnik gazowy to propozycja dla osób lubiących klasykę. Również ze względów ekonomicznych będzie to opcja bardziej trafna. Ważne, żeby przed zakupem czajnika zastanowić się nad wszystkimi wymienionymi przez nas aspektami i podjąć dobrą decyzję. Niezależnie od tego czy wybierzesz czajnik elektryczny czy czajnik gazowy, oba pomogą zagotować wodę na pyszną herbatę i kawę.

Klasyczny czajnik gazowy

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • Jak układać żywność w lodówce? Jak układać żywność w lodówce?

  W Polsce marnuje się ok. 5 mln ton, na świecie aż 1,3 mld ton wyprodukowanej żywności rocznie (dane ONZ). Wystarczyłoby uratować 1/4 tego, co marnujemy, aby wykarmić wszystkich głodujących na świecie. Co sekundę wyrzucamy 184 bochenki chleba!

  2023/01/31 Czytaj dalej
 • Jak oczyścić powietrze w domu? Jak oczyścić powietrze w domu?

  Mój dom – moja twierdza. To miejsce, w którym możemy odpocząć i schronić się przed tym, co na zewnątrz. Łatwo założyć, że zanieczyszczenie powietrza jest problemem tylko zewnętrznym, ale to samo powietrze zawierające ślady spalin samochodowych, pyłu...

  2023/01/26 Czytaj dalej
 • Jak usunąć kamień z czajnika? Jak usunąć kamień z czajnika?

  Czajnik to rodzaj garnka, zwykle metalowego, używanego do gotowania wody. Jako jeden z najstarszych i najczęściej używanych przedmiotów kuchennych towarzyszy nam od tysięcy lat. Od brązu i żelaza po porcelanę i szkło – na przestrzeni wieków czajnik....

  2023/01/16 Czytaj dalej
 • Najlepsze metody na sprawdzenie pogody Najlepsze metody na sprawdzenie pogody

  Jak często zdarzało Ci się sprawdzać pogodę w telefonie, która okazała być się błędna? Aktualnie w prawie każdym telefonie komórkowym możemy sprawdzić temperaturę. Niestety często okazuję się zwodnicza, a my jesteśmy ubrani nadwymiar lub za zimno. Termome

  2023/01/05 Czytaj dalej
 • Jaki budzik wybrać? Jaki budzik wybrać?

  Idea budzika pojawiła się już w starożytności. Według legendy, pierwszy budzik (zegar wodny wyposażony w gwizdek) stworzył Platon około 400 r.p.n.e. W średniowiecznych Chinach przełomem były zegary ogniowe. Za sprawą przepalanych nici dany ciężar upadał

  2022/11/30 Czytaj dalej