Jak oczyścić powietrze w domu?

2023/01/26

Mój dom – moja twierdza. To miejsce, w którym możemy odpocząć i schronić się przed tym, co na zewnątrz. Łatwo założyć, że zanieczyszczenie powietrza jest problemem tylko zewnętrznym, ale to samo powietrze zawierające ślady spalin samochodowych, pyłu i pyłków, dymu i innych zanieczyszczeń dostaje się do naszych domów, które z oazy bezpieczeństwa stają się wylęgarnią chorób. Problemy z oddychaniem, alergie, infekcje skórne. Brzmi znajomo? Problem leży u źródła i tam też należy szukać sposobów na jego rozwiązanie. 

Niech zdrowe powietrze w Twoim domu stanie się Twoim celem.  Jak?

Po pierwsze, pozbądź się źródła zanieczyszczeń.

Po drugie, zainwestuj w oczyszczacz powietrza. 

COŚ WISI W POWIETRZU - CZYLI OBJAWY ZŁEJ JAKOŚCI POWIETRZA W DOMU

Jakość powietrza w pomieszczeniach jest ważna. To, czym oddychamy w znaczącym stopniu może powodować lub przyczyniać się do rozwoju infekcji, raka płuc i przewlekłych chorób płuc, takich jak astma. Osoby, które już mają chorobę płuc, są bardziej zagrożone. Inne źródła zanieczyszczeń takie jak kurz domowy, dym papierosowy, lotne związki organiczne (LZO) emitowane z farby i pianki wewnątrz sof i materacy, sierści zwierząt domowych i sierści na stałe zamieszkują przestrzenie, w których przebywamy. Z czasem gromadzą się one i mogą powodować podrażnienie oddechu, oczu i skóry. W wielu przypadkach można rozwiązać większość tych problemów za pomocą regularnego odkurzania i wietrzenia domu.

WARTO WIEDZIEĆ

Oto czynniki, które zanieczyszczają ​​powietrze w pomieszczeniach i mogą nam zaszkodzić: 

 • azbest

 • bakterie i wirusy

 • tlenek węgla

 • roztocza i kurz

 • ołów

 • formaldehyd

 • dwutlenek azotu

 • radon

 • lotne związki organiczne

 • produkty budowlane i malarskie

 • środki czystości i chemia gospodarcza

 • pleśń i wilgoć

 • sierść zwierząt domowych

 • palenie drewna w budynkach mieszkalnych

 • powodzie i szkody spowodowane wodą

 

Objawy złej jakości powietrza w domu 

Kaszel lub trudności w oddychaniu. Ze względu na brak wentylacji przyczyną problemów z oddychaniem lub kaszlu może być stężenie cząstek w powietrzu. Bez odpowiedniej cyrkulacji w pomieszczeniu zaczyna brakować tlenu. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza wypełnionego dwutlenkiem węgla może prowadzić do powikłań i innych problemów z oddychaniem. W skrajnych przypadkach może okazać się śmiertelne.

Kichanie lub reakcje alergiczne. Kichanie w połączeniu ze łzawieniem oczu, podrażnieniem nosa i gardła to kolejne niepokojące symptomy. Objawy te są również oznakami możliwych reakcji alergicznych. Jeśli sezon kataru siennego dobiegł końca, a reakcje alergiczne nadal występują, być może ich przyczyną nie jest pogoda. Może to być spowodowane zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu, powodującymi reakcję organizmu.

Suchość lub podrażnienie skóry. Wysypka, zaczerwienienie lub suchość skóry to również sygnały od naszego organizmu, że jakość powietrza w naszym domu jest zła. Wynika to ze stężenia zanieczyszczeń obecnych w powietrzu. Kiedy bakterie i inne zanieczyszczenia powietrza osadzają się na skórze, powodują wysuszenie i blokują przepływ składników odżywczych.

Bóle głowy lub nudności. Uporczywe bóle głowy mogą być spowodowane zanieczyszczeniami, takimi jak chemikalia i środki czyszczące lub – co gorsza – tlenek węgla.

Bezsenność. Czyli jeden z dotkliwych problemów współczesności. Szanse na zdrowy sen zmniejszają się o 60%, gdy w powietrzu występuje wysoki stopień zanieczyszczenia! Inne czynniki wpływające na zdolność do spania to temperatura i wilgotność. Uznaje się, że najlepsze warunki do snu zapewnia temperatura od 16 do 19°C.

Gromadzenie się kurzu. Chyba niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że głównym składnikiem kurzu są martwe komórki skóry; oprócz tego kurz składa się z fragmentów ciała i odchodów roztoczy. Niezbyt przyjemna wizja, prawda? Wniosek jest jednoznaczny – im dłużej spędzamy czas w pomieszczeniu, tym bardziej przyczyniamy się do wzrostu kurzu. W miarę gromadzenia się kurzu staje się on bardziej widoczny gołym okiem, ale to nie znaczy, że nie było go tam przez cały czas.

WARTO WIEDZIEĆ

 • W pomieszczeniach spędzamy do 90% swojego czasu!

 • Człowiek to największy producent kurzu.

 • Roztocza to mikroskopijne owady. Żywią się martwymi komórkami ludzkiej skóry,które znajdują się w kurzu. Przeciętna osoba zrzuca codziennie 1,5 grama płatków skóry, co może nie wydawać się dużo, ale to wystarczy, aby wykarmić milion roztoczy.

 • Roztocza są prawie wszędzie. Płatki ludzkiej skóry mają tendencję do gromadzenia się w materacach, poduszkach, dywanach, meblach tapicerowanych, kocach, ubraniach, wypchanych zabawkach i innych przedmiotach pokrytych tkaninami, co oznacza, że roztocza są prawie wszędzie.

 • Części ciała i odchody roztoczy są uważane za jeden z głównych czynników wyzwalających w pomieszczeniach dla osób z alergiami i astmą.

JAK CHRONIĆ DOM PRZED ZANIECZYSZCZENIEM POWIETRZA

Oto kilka prostych, ale ważnych sposobów na poprawę powietrza w domu:

Ogłoś swój dom strefą wolną od dymu tytoniowego. Każdego roku tysiące dzieci jest hospitalizowanych lub choruje z powodu infekcji dróg oddechowych, a dym naraża osoby starsze z chorobami układu krążenia lub płuc na większe ryzyko problemów zdrowotnych. Nigdy nie pozwól nikomu palić w pomieszczeniu. Poproś palaczy, aby wyszli na zewnątrz.

Regularnie sprzątaj w domu. Odkurz i wytrzyj powierzchnie i narożniki, w których może gromadzić się brud, włosy i łupież. Zredukuj wykładzinę. Dywan zatrzymuje niezdrowe cząsteczki — w tym chemikalia, roztocza, sierść zwierząt domowych, brud i grzyby — a odkurzanie może sprawić, że uniosą się one w powietrzu. Twarde powierzchnie podłogowe, takie jak drewno, płytki lub korek, można łatwo wyczyścić mopem na mokro.

Przewietrz kuchnię, pralnię i łazienki. Gotowanie może być dużym źródłem zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, zwłaszcza jeśli masz kuchenkę gazową. Naukowcy, którzy mierzyli jakość powietrza w pomieszczeniach, odkryli, że gotowanie pojedynczego posiłku na kuchence gazowej może wytworzyć poziomy dwutlenku azotu, które EPA uważa za niebezpieczne do oddychania. Wentyluj kuchenkę bezpośrednio na zewnątrz lub otwieraj okno kuchenne podczas gotowania. Gaz, zapachy i wilgoć gromadzą się również w łazienkach i pralniach.. Użyj zewnętrznych otworów wentylacyjnych i wentylatorów wyciągowych – na przykład w okapie nad piecem – aby utrzymać ruch powietrza.

Wypierz pościel. W pościeli mogą gromadzić się roztocza i sierść zwierząt domowych. Pierz prześcieradła, ręczniki i inną pościel raz w tygodniu w gorącej i używaj pokrowców na materace i poduszki, aby nie dopuścić do przedostania się alergenów.

Wietrz, aby kontrolować wilgotność.  Właściwa wentylacja to jeden z najlepszych sposobów na ochronę i poprawę jakości powietrza w domu. Bakterie i pleśń rozwijają się w wilgotnych miejscach, więc utrzymuj niską wilgotność w domu, co może prowadzić do świszczącego oddechu, kaszlu i ataków astmy u alergików. Normalne codzienne czynności domowe — w tym gotowanie, pranie, a nawet oddychanie — wytwarzają parę wodną, ​​dlatego niezbędna jest odpowiednia wentylacja. Aby utrzymać poziom wilgotności powietrza w domu poniżej 50%: zainstaluj i uruchom wentylatory wyciągowe w łazienkach, upewnij się, że otwory wentylacyjne odprowadzają powietrze na zewnątrz, a nie do domu, usuń wszelkie uszkodzenia lub narośla pleśni i napraw wszystkie nieszczelności.

Usuń przecieki w domu. Deszcz i wysoka wilgotność mogą powodować wilgoć w pomieszczeniu, co może prowadzić do pleśni. Sama wilgoć — nawet bez pleśni — wiąże się z większym ryzykiem świszczącego oddechu, kaszlu i objawów astmy. Raz w roku sprawdzaj dach, fundamenty i piwnicę, aby wykryć wycieki lub problemy z wilgocią i odprowadzić wodę z fundamentów domu.

Unikaj spalania drewna, ponieważ zwiększa zanieczyszczenie wewnątrz i na zewnątrz. 

Nie używaj zapachowych świec ani zapachów, aby wyeliminować przykre zapachy. Wszystko, co się pali i wydziela zapach, może wpływać na jakość powietrza w domu.

Używaj naturalnych, domowych środków czyszczących, które są mniej toksyczne. 

Trzymaj zwierzęta z dala od swojej sypialni. Alergie na zwierzęta domowe mogą pochodzić ze śliny, moczu, kału i martwych komórek skóry zwierzęcia, więc żadne zwierzę nie jest „hipoalergiczne”. Jeśli jesteś wrażliwy na alergeny zwierząt domowych, trzymaj futrzastych przyjaciół z dala od sypialni. Często czyść podłogi i meble tapicerowane (dwa lub więcej razy w tygodniu), aby zmniejszyć narażenie.

Zabij roztocza. Alergie na kurz to w rzeczywistości alergie na roztocza — mikroskopijne szkodniki, które potrzebują wilgoci, aby przetrwać. Roztocza żywią się ludzką skórą i żyją w pościeli, poduszkach, materacach, wypchanych zabawkach, tapicerce i dywanach. Aby zwalczyć roztocza kurzu w domu, wypróbuj następujące kroki: Regularnie odkurzaj i czyść parą meble tapicerowane, utrzymuj poziom wilgotności poniżej 50% za pomocą osuszacza , używaj pokrowców odpornych na roztocza i pierz pościel w bardzo gorącej wodzie.

Unikaj toksycznych produktów. Lakiery do włosów i paznokci, środki czyszczące, artykuły artystyczne i hobbystyczne oraz inne popularne produkty mogą zwiększać poziom LZO. Szukaj produktów przyjaznych dla środowiska, które są oznaczone jako „niska zawartość lotnych związków organicznych” i pamiętaj, aby podczas korzystania z tych produktów otwierać okna i używać wentylatorów wyciągowych.

Zainstaluj w domu oczyszczacz powietrza. Chociaż nie wyeliminuje on całkowicie zanieczyszczenia, znacząco może je zredukować.

Czy oczyszczacz powietrza pomaga utrzymać świeże powietrze w domu? 

Zazwyczaj zaleca się, aby powietrze w pomieszczeniu zmieniało się (było zastępowane świeżym powietrzem) kilka razy na godzinę, aby zapobiec gromadzeniu się dwutlenku węgla, zapachów, wilgoci i innych zanieczyszczeń. Najprostszym sposobem na to w większości przypadków jest naturalna wentylacja: otwieranie drzwi i okien oraz wpuszczanie wiatru. Gdy nie jest to możliwe, na przykład w małych pomieszczeniach o słabej wentylacji lub gdy powietrze na zewnątrz jest zbyt gorące lub zimne, lub zbyt zadymione, z pewnością pomoże oczyszczacz powietrza. Ponieważ oczyszczacze powietrza nie usuwają wszystkich szkodliwych gazów, ważne jest, aby nie gromadziły się wewnątrz. Dlatego dobrym pomysłem jest otwarcie okien, aby przewietrzyć dom, gdy jakość powietrza na zewnątrz jest akceptowalna. Pamiętaj, aby wyłączyć oczyszczacz powietrza. Pomoże to zaoszczędzić filtry, które nie będą w stanie nadążyć. Jeżeli oczyszczacz powietrza ma wielkość odpowiednią do pomieszczenia, całe powietrze zostanie przefiltrowane w ciągu 20 minut od zamknięcia okna i ponownego włączenia oczyszczacza.

Dlaczego warto zamontować oczyszczacz powietrza?

Aby pomóc w walce z astmą i alergiami, zwłaszcza na pyłki i kurz

Aby utrzymać powietrze wolne od bakterii i wirusów, co jest szczególnie ważne, gdy mamy w domu chore osoby

Aby oczyścić powietrze z dymu tytoniowego

Jak działa oczyszczacz powietrza? 

Oczyszczacz powietrza zwykle działa za pomocą wentylatora, który zasysa powietrze z pomieszczenia i przepycha je przez zestaw filtrów, zatrzymujących zanieczyszczenia, takie jak kurz, pyłki, sierść zwierząt domowych, cząsteczki dymu, różne chemikalia, zarodniki pleśni i zarazki. Oczyszczone powietrze jest następnie wydmuchiwane z powrotem do pomieszczenia. Oczyszczacze powietrza zwykle mają czujniki jakości powietrza i inne funkcje, które pomagają im skuteczniej wykonywać to zadanie. Niektóre oczyszczacze powietrza działają inaczej, pompując naładowane cząstki (jony) do powietrza, które następnie przyczepiają się do cząstek zanieczyszczeń i rozkładają je lub powodują ich usunięcie z powietrza.

Oczyszczacz powietrza musi spełniać dwa zadania:

1/ usuwać szkodliwe cząstki i gazy - zwykle funkcja ta jest wykonywana przez zestaw filtrów.

2/ zapewniać cyrkulację powietrza za pomocą wentylatora.

Jaki model oczyszczacza powietrza wybrać? 

Zdefiniuj swoje potrzeby, odpowiadając na pytania:

1. Dlaczego potrzebuję oczyszczacza powietrza?

2. Jaki rozmiar oczyszczacza powietrza jest mi potrzebny?

3. Jakiej konserwacji wymagają oczyszczacze powietrza?

4. Gdzie powinienem umieścić oczyszczacz powietrza?

5. Jakie funkcje powinien mieć oczyszczacz powietrza?

1. Dlaczego potrzebuję oczyszczacza powietrza?

Oczyszczacze powietrza to najlepszy sposób na usunięcie zanieczyszczeń w pomieszczeniu, które może być zanieczyszczone i pełne szkodliwych cząstek, takich jak pyłki i kurz. Pomagają również utrzymać zdrowe środowisko, usuwając sierść zwierząt domowych, zarodniki pleśni, ambrozji i nie tylko. 

Niektóre modele są przeznaczone do określonych celów: 

Alergie: jeśli masz alergię, powinieneś wybrać oczyszczacz powietrza przeznaczony do łagodzenia alergii. Zazwyczaj mają wiele filtrów, które usuwają alergeny wewnętrzne. 

Astma: jeśli cierpisz na astmę lub jeśli objawy są wywoływane przez zapach i zanieczyszczenia chemiczne, warto rozważyć oczyszczacz powietrza dla astmy lub oczyszczacz zapachów i substancji chemicznych . Te oczyszczacze powietrza zawierają dodatkową filtrację zapachową i chemiczną.

Dym:  oczyszczacze powietrza dymu są specjalnie zaprojektowane do usuwania dymu, sadzy z kominka i innych powiązanych oparów, które mogą pogorszyć istniejące choroby układu oddechowego lub powodować nieprzyjemne zapachy w twoim otoczeniu.

Zwierzęta domowe: wybrane oczyszczacze powietrza są przeznaczone specjalnie do poradzenia sobie z posiadaniem w domu zwierzaka — usuwają sierść, sierść i zapachy zwierząt.

Wrażliwość chemiczna: jeśli jesteś wyjątkowo wrażliwy na chemikalia, możesz rozważyć oczyszczacz powietrza dla wielu wrażliwości chemicznych (MCS). Modele te zawierają jeszcze więcej filtrów zapachowych i chemicznych i często są produkowane z materiałów, które nie będą wydzielać chemikaliów do powietrza i pogarszać objawy.

2. Jakiego rozmiaru oczyszczacza powietrza potrzebuję?

Aby wybrać odpowiedni rozmiar oczyszczacza powietrza do swoich potrzeb, musimy wziąć pod uwagę powierzchnię pomieszczenia, które chcemy oczyścić. Określenie wielkości pomieszczenia, w którym będzie pracował oczyszczacz powietrza, jest niezbędne do ocenienia jego wydajności.

Wydajność oczyszczania jest wyrażana za pomocą trzech parametrów:

 • szybkości wymiany powietrza, wyrażanej w ACH. ACH to miara wydajności oczyszczacza powietrza. Odnosi się do tego, ile razy oczyszczacz powietrza może recyrkulować zanieczyszczone powietrze (po jego oczyszczeniu) w określonej przestrzeni (powierzchni pomieszczenia). Im wyższa ta ocena, tym lepiej oczyszczacz powietrza zapewni łatwy dostęp do świeżego powietrza. Wielkość pomieszczenia wpływa na ACH - im większe pomieszczenie, tym niższa ocena ACH. Nie musimy obliczać tej oceny ręcznie, ponieważ większość producentów definiuje wymiany powietrza na godzinę dla swoich urządzeń w zależności od wielkości pomieszczenia. Oczyszczacze powietrza, które mogą oczyszczać powietrze w pomieszczeniu co najmniej cztery razy na godzinę, są najlepsze dla alergików i osób cierpiących na astmę. Czterokrotna wymiana powietrza na godzinę gwarantuje również, że oczyszczacz dokładnie oczyści powietrze i odfiltruje jak najwięcej mikroskopijnych alergenów wywołujących objawy, aby ułatwić oddychanie.

 • Wydajność CADR, który podaje objętość powietrza oczyszczonego w ciągu jednej godziny przez oczyszczacz z filtrem powietrza. Wskazuje on ich zdolność do usuwania z powietrza trzech rodzajów zanieczyszczeń, takich jak dym, kurz i pyłki. Podobnie jak ACH, ocena ta określa wydajność i skuteczność oczyszczaczy powietrza. Im wyższa ocena, tym wydajniejszy będzie oczyszczacz.

 • Maksymalnego przepływu powietrza, który określa, ile powietrza przepłynie przez oczyszczacz powietrza bez filtrów w ciągu 1 ha.

WARTO WIEDZIEĆ Maksymalny przepływ powietrza i CADR nie są tym samym parametrem!

Maksymalny przepływ powietrza określa, ile powietrza przepłynie przez oczyszczacz w ciągu jednej godziny, gdy nie będzie w nim filtrów.

CADR podaje objętość powietrza oczyszczonego w ciągu jednej godziny przez oczyszczacz z filtrem powietrza. Filtry stanowią dla powietrza pewną blokadę, dlatego CADR zawsze jest niższy od przepływu (średnio o 20-30% ).

Warto mieć świadomość tej różnicy, ponieważ producenci, niestety, często mylą te pojęcia i stosują je zamiennie.

3. Jakiej konserwacji wymagają oczyszczacze powietrza?

Głównym rodzajem konserwacji wymaganej w przypadku oczyszczaczy powietrza jest wymiana filtrów powietrza. 

Jak często musimy wymieniać filtry w oczyszczaczach powietrza?  

Czy w ogóle musimy je wymieniać?

Jak działają filtry w oczyszczaczu powietrza?

Całe oczyszczanie powietrza odbywa się przez filtry. Im lepiej zainstalowane filtry pochłaniają różnego rodzaju zanieczyszczenia, tym czystsze będzie powietrze. Niektóre filtry (takie jak HEPA) doskonale usuwają sierść zwierząt domowych, podczas gdy inne (takie jak filtry węglowe) skutecznie eliminują dym kuchenny i inne nieprzyjemne zapachy. W ten sam sposób jonizatory i lampy UV skutecznie usuwają cząsteczki kurzu i zabijają bakterie. Najczęściej spotykane filtry do oczyszczania powietrza to: filtr wstępny, filtr HEPA oraz filtr węglowy. Każdy z nich odpowiada za zatrzymywanie lub neutralizację innego rodzaju zanieczyszczeń i podlega zupełnie innym zasadom czyszczenia czy wymiany. Przed zakupem należy więc przemyśleć nie tylko typ oczyszczacza powietrza, ale także żywotność, która może się wahać od 6 miesięcy do nawet 10 lat!

Od czego zależy i jak skutecznie ją wydłużyć? Przedstawiamy poprawne zasady użytkowania filtrów.

Filtry HEPA: to prawdopodobnie najbardziej znana metoda filtracji. Zasadniczo oczyszczacz powietrza zasysa powietrze z pomieszczenia, które następnie przechodzi przez szereg filtrów, ale przede wszystkim filtr HEPA. Filtr HEPA jest gęsty i wychwytuje bardzo małe drobnoustroje i zanieczyszczenia, takie jak kurz, pyłki lub dym, zanim powietrze zostanie ponownie wprowadzone do pomieszczeń. Filtry  HEPA wystarczają na około rok, w zależności od użytkowania.  

Filtry węglowe: działają podobnie jak filtr HEPA, ale zawierają filtr węglowy jako jedną z warstw. Zaletą filtra węglowego jest to, że skuteczniej zbiera zapachy i chemikalia unoszące się w powietrzu. Filtry z węglem aktywnym zazwyczaj wystarczają na 6 miesięcy

Filtry dożywotnie, inaczej zmywalne: rzadziej spotykane, ale coraz bardziej zyskują na popularności, ponieważ koszty eksploatacji oczyszczacza z filtrem zmywalnym są znacznie niższe. Tego typu filtry oparte są na technologii TPA. Oznacza to oczyszczanie powietrza bez konieczności wymiany filtrów. Polega na wyczyszczeniu kasety filtracyjnej i korzystaniu z niej jak z nowej. Jest to nie tylko niezwykle oszczędne, ale również proekologiczne rozwiązanie zgodne z zasadą zero waste. Technologia TPA powoduje, że bakterie i wirusy są neutralizowane biologicznie, zamiast zwyczajnego przechwytywania i kumulowania ich na powierzchni filtrów. Dzięki temu oczyszczacze powietrza z technologią TPA mogą pochwalić się potwierdzoną certyfikatem, 99-procentową skutecznością w redukcji stężenia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19. W takie zmywalne filtry wyposażone są oczyszczacze powietrza AirDog.

Filtry wstępne: są dodatkowym rozwiązaniem w oczyszczaczach powietrza. Ich zadaniem jest zatrzymywanie największych zanieczyszczeń. To właśnie na nim zatrzymują się włosy, sierść zwierząt czy cząsteczki kurzu. Dzięki temu unikamy docierania większych drobin do filtra HEPA, co bezpośrednio przekłada się na jego wydajność.Filtry wstępne nie wymagają wymiany, wystarczy je regularnie czyścić. 

Światło UV — wiele oczyszczaczy powietrza zawiera promienie UV, które zabijają bakterie i wirusy, które przez nie przechodzą. Ponieważ ta metoda nie usuwa obojętnych cząstek unoszących się w powietrzu, jest często stosowana jako dodatek do filtrów HEPA i/lub węglowych. 

Jony ujemne — jonowy oczyszczacz powietrza działa inaczej niż inne metody, ponieważ wysyła jony ujemne, które magnetycznie przyciągają wszelkie cząsteczki w powietrzu. Gdy staną się wystarczająco ciężkie, te zjonizowane cząsteczki opadają na ziemię lub przyczepiają się do powierzchni, które z kolei wymagają oczyszczenia. Niektóre jonowe oczyszczacze powietrza wytwarzają ozon, który może uszkodzić płuca dzieci lub osób starszych.

4. Gdzie umieścić oczyszczacz powietrza? Pierwszym krokiem do wyboru oczyszczacza powietrza jest ustalenie, na jakiej powierzchni ma pracować. Małe urządzenia stacjonarne nie są skuteczne w dużych pomieszczeniach mieszkalnych, podczas gdy większe, ciężkie oczyszczacze powietrza nie sprawdzą się w sypialni dziecka. Jednym ze sposobów na dopasowanie oczyszacza do powierzchni jest sprawdzenie „wymiany powietrza na godzinę”. Najlepszym miejscem do umieszczenia oczyszczacza powietrza jest środek pokoju. Oczywiście w większości przypadków nie jest to praktyczne, a nawet możliwe. Minimalna odległość między oczyszczaczem powietrza a ścianą lub dużymi meblami to 30cm. Idealne umieszczenie oczyszczacza powietrza uwzględnia, gdzie w domu jest najbardziej narażony na szkodliwe cząstki, takie jak dym lub sierść zwierząt domowych, biorąc pod uwagę przepływ powietrza z okna lub drzwi.

5. Jakie funkcje powinien mieć oczyszczacz powietrza? Po wybraniu rodzaju i wielkości oczyszczacza powietrza, którego potrzebujesz, zastanów się, czy potrzebujesz jakichś specjalnych funkcji. Inteligentne oczyszczacze powietrza są wyposażone w inteligentne funkcje, takie jak monitorowanie jakości powietrza, łączność Wi- Fi i programowalny timer, które odróżniają je od klasycznych modeli. 

Oto jakie funkcje sprawiają, że oczyszczacz jest łatwy w użyciu:

Tryb automatyczny w oczyszczaczu powietrza sprawia, że urządzenie samodzielnie dostosowuje tryb pracy do jakości powietrza. Urządzenie zwiększy obroty pracy, gdy powietrze będzie wymagało oczyszczenia, lub przełączy się w stan czuwania, gdy jego jakość będzie w normie.

Czujnik jakości powietrza: Oczyszczacz powietrza z czujnikiem jakości powietrza automatycznie dostosowuje prędkość wentylatora po wykryciu jakości powietrza w pomieszczeniu. W razie potrzeby włącza i wyłącza również urządzenie. 

Tryb pracy. Oczyszczacz powinien być wyposażony w minimym dwa tryby pracy – szybki i wolny (do pracy nocnej). Jest to ważne ze względu na możliwość regulowania głośności urządzenia. Oczyszczacze powietrza posiadają wbudowany wentylator, więc generują dźwięk. Producenci starają się jednak wpływać na głośność pracy przez zastosowanie odpowiednich technologii, konstrukcji i trybów pracy. Poziom głośności docierający do ucha podczas snu nie powinien przekraczać 30 dB, natomiast w ciągu dnia - 40 dB.

Timer. Programowalny timer może być pomocny dla zapracowanych rodziców, którzy nie mają czasu na wielokrotne włączanie i wyłączanie urządzenia w ciągu dnia. Ustawiając urządzenie na pracę w określonych porach dnia lub nocy, możesz zapewnić optymalne zużycie energii. 

Łączność Wi-Fi. Większość urządzeń obsługujących Wi-Fi jest dostarczana z aplikacją, która pozwala zdalnie sterować wszystkimi ustawieniami oczyszczacza.

Oczyszczacze powietrza a rośliny doniczkowe 

Rośliny doniczkowe w naturalny sposób pochłaniają dwutlenek węgla z powietrza w procesie fotosyntezy. Podczas tego procesu roślina przekształca światło, dwutlenek węgla i wodę w węglowodany, których roślina potrzebuje do życia. Tlen jest następnie generowany jako produkt uboczny i uwalniany, abyśmy mogli oddychać. W 1989 roku NASA przeprowadziła eksperyment, który wykazał, że rośliny pochłaniają lotne związki organiczne (LZO) z powietrza za pomocą liści i korzeni. LZO, takie jak benzen, toluen i formaldehyd, by wymienić tylko kilka, mogą zostać wchłonięte. Naukowcy z Drexel Uniwersity w Filadelfii – na podstawie przeprowadzonych badań – doszli jednak do wniosku, że rośliny usuwają lotne związki organiczne w tak wolnym tempie, że musielibyśmy zmienić nasze mieszkania w oranżerie, aby osiągnąć taki sam efekt jak za pomocą oczyszczaczy powietrza. Niestety, chociaż rośliny mają dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie, skutecznością nie zbliżają się do oczyszczaczy powietrza. Ponadto rośliny doniczkowe nie mogą pochłaniać cząstek, takich jak kurz lub dym, a jeśli już, to tylko zwiększają liczbę pyłków. Jest to wyraźna wygrana dla oczyszczaczy powietrza, zwłaszcza w przypadku alergików.

Jak oczyszczacze powietrza filtrują i zabijają bakterie oraz wirusy

Wiele oczyszczaczy powietrza jest reklamowanych jako urządzenia, które filtrują, a nawet zabijają wirusy i bakterie, w tym koronawirusa COVID-19. Ale czy to prawda? Czy oczyszczacz powietrza może pomóc w utrzymaniu ich domu z dala od zarazków, w tym koronawirusa COVID-19. Krótka odpowiedź brzmi: tak. Wirusy, takie jak wirus COVID-19, są zwykle przenoszone przez małe cząsteczki aerozolu, gdy zarażona osoba wydycha powietrze, kaszle. Te maleńkie kropelki mogą pozostawać w powietrzu przez długi czas, do godziny lub dłużej. W odpowiednich okolicznościach dobry oczyszczacz powietrza może usunąć większość tych cząstek z powietrza w pomieszczeniu. Niemniej jednak oczyszczacz powietrza może filtrować tylko powietrze w pomieszczeniu, w którym się znajduje, więc powietrze w innych częściach domu nie zostanie oczyszczone.

WARTO WIEDZIEĆ 

Wiele oczyszczaczy powietrza może faktycznie wychwytywać, a nawet zabijać wirusy i bakterie, ale tylko te, które są w powietrzu w tym czasie

Filtr HEPA może być zaskakująco skuteczny w wychwytywaniu wirusów, ale ich nie zabije 

Dobry oczyszczacz powietrza jest przydatnym uzupełnieniem do utrzymania czystego powietrza w domu, ale naturalna wentylacja powietrza i higiena są najważniejsze.

Istnieje więc kilka powodów, dla których oczyszczacz powietrza nie jest idealnym rozwiązaniem dla utrzymania domu wolnego od wirusów, ale z pewnością może być bardzo pomocny w osiągnięciu tego celu. Alternatywą dla oczyszczacza powietrza jest po prostu utrzymanie naturalnie wentylowanego pomieszczenia, z otwartymi oknami i drzwiami. Celem jest utrzymanie cyrkulacji i regularnego odświeżania powietrza. W okolicznościach, w których nie możesz tego zrobić, na przykład gdy pomieszczenie nie ma dobrej naturalnej wentylacji lub powietrze na zewnątrz jest nieodpowiednie (zbyt gorące lub zimne, zbyt zadymione lub zbyt zanieczyszczone), zamknięcie domu i włączenie oczyszczacza powietrza jest dobrym rozwiązaniem.

Oczyszczacz czy nawilżacz powietrza - jaka jest różnica

Jak już wiemy, oczyszczacz powietrza służy do oczyszczania powietrza poprzez usuwanie lub zanieczyszczeń z powietrza. Dwa podstawowe elementy oczyszczacza powietrza to wentylator i powierzchnia filtra, chociaż specyficzna technologia filtracji może się różnić, od tradycyjnych filtrów HEPA, przez jonizatory, po zupełnie nową technologię TPA w filtrach dożywotnich. W większości oczyszczaczy powietrze przepływa przez urządzenie, zanieczyszczenia są wychwytywane lub usuwane na filtrze, a czyste powietrze jest emitowane z powrotem do pomieszczenia. Oczyszczacze powietrza nie dodają wilgoci do powietrza. Nawilżacz nie oczyszcza powietrza. Jego funkcją jest nawilżanie powietrza – po prostu dodaje wodę do powietrza, zamieniając gotującą się wodę w parę. Należy pamiętać, że nawilżacze ultradźwiękowe mogą również wprowadzać do powietrza drobne cząsteczki mineralne, jeśli zamiast wody destylowanej używana jest woda z kranu. Skutki zdrowotne tych cząstek nie są zbyt dobrze znane, ale badania sugerują, że mogą one mieć pewien wpływ na tkankę płucną. Agencja EPA zaleca używanie wody destylowanej oraz regularne czyszczenie i dezynfekcję nawilżacza. Oczyszczacze i nawilżacze powietrza mają różny wpływ na jakość powietrza, a zatem na nasze zdrowie. 

Podsumowując, oczyszczacz powietrza czy nawilżacz: który działa lepiej w różnych warunkach?

Dla dziecka – nawilżacz lepiej sprawdzi się niż oczyszczacz w pokoju dziecięcym, jeśli głównym problemem jest suche powietrze, ponieważ może zapobiegać suchości, drapaniu w nosie i gardle. Stosowanie nawilżacza z chłodną mgłą może pomóc niemowlętom z kaszlem i objawami przeziębienia, ułatwiając im oddychanie. Nie należy jednak używać nawilżacza z ciepłą mgiełką, ponieważ może to wywołać odwrotny efekt, powodując obrzęk przewodów nosowych, utrudniając oddychanie. Kiedy nawilżacze są używane do utrzymania idealnej wilgotności względnej od 40 do 60%, mogą również zmniejszyć zakaźność bakterii i wirusów.

Aby zapewnić długoterminową jakość powietrza, oczyszczacz powietrza może redukować zanieczyszczenia w powietrzu, w tym potencjalne toksyny z dymu tytoniowego, tworzywa sztuczne, alergeny i czynniki wyzwalające astmę, takie jak zarodniki pleśni lub sierść zwierząt domowych i pyłki, oraz inne możliwe czynniki drażniące drogi oddechowe. To sprawia, że ​​oczyszczacz powietrza jest lepszym wyborem do pokoju dziecka przez cały rok.

Dla alergików – oczyszczacz powietrza może pomóc obniżyć poziom alergenów w powietrzu. Chociaż nawilżacze pomogą złagodzić dyskomfort związany z zatkanym nosem lub inne podrażnienia,  istnieje ryzyko pogorszenia alergii, ponieważ wyższa wilgotność poprawia przeżywalność roztoczy Dla astmatyków – nawilżacz może złagodzić objawy astmy, jeśli suche powietrze jest problemem, ale nie wpływa na samą astmę, a wyższe poziomy wilgotności mogą wręcz nasilić ataki astmy, ponieważ mogą powodować rozwój szkodliwych bakterii, roztoczy i pleśni. Ponieważ ataki astmy są często wywoływane przez zanieczyszczenia w powietrzu, oczyszczacz powietrza, który może usunąć te zanieczyszczenia, jest lepszy w przypadku astmy.

WARTO WIEDZIEĆ 

 • Oczyszczacze i nawilżacze powietrza mogą być używane razem, nawet w tym samym pomieszczeniu. Należy jednak unikać umieszczania ich zbyt blisko siebie, ponieważ wilgoć z nawilżacza mogłaby zatkać filtry lub w inny sposób ograniczyć skuteczność oczyszczacza powietrza. Można tego uniknąć, umieszczając je na przeciwległych końcach pomieszczenia. 

 • Oczyszczacze i nawilżacze powietrza muszą być odpowiednio konserwowane. W przypadku nawilżacza oznacza to częste czyszczenie. najlepiej pozostawiony do wyschnięcia i wycierany co kilka dni po użyciu. W przeciwnym razie wewnątrz lub na nawilżaczu może powstać pleśń, która następnie wyemituje zarodniki pleśni do powietrza, wywołując alergię lub ataki astmy! Ważne jest również, aby używać wody destylowanej z ultradźwiękowymi nawilżaczami, aby uniknąć dodawania cząstek mineralnych do powietrza, które mogą być szkodliwe dla płuc, zwłaszcza małych dzieci i niemowląt. W przypadku oczyszczacza powietrza konserwacja oznacza przede wszystkim regularną wymianę filtrów lub wybór oczyszczacza powietrza z dożywotnim filtrem.

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • Jak przesadzić kwiatki doniczkowe ? Jak przesadzić kwiatki doniczkowe ?

  Nie wiesz jak przesadzić kwiatki doniczkowe? Nie martw się w tym blogu pokazemy Ci jak krok po kroku przesadzić kwiatki i dobrać odpowiednie doniczki. Zapraszamy do czytania!

  2024/05/15 Czytaj dalej
 • Jak zrobić lemoniadę? Jak zrobić lemoniadę?

  Nie wiesz jak przygotować lemoniadę na nadchodzące upalne dni? Przygotowaliśmy kilka wariantów abyś mógł zaskoczyć swoich znajomych i zaserwować im przepyszną lemoniadę!

  2024/05/08 Czytaj dalej
 • Jak uprawiać i dbać o warzywa w szklarni? Jak uprawiać i dbać o warzywa w szklarni?

  Nie wiesz jak uprawiać i dbać o warzywa w szklarni? Zapraszamy do naszego bloga który odpowie na każde twoje pytanie i sprawi ze pokochasz sadzić swoje ulubione warzywa i owoce w szklarni.

  2024/05/02 Czytaj dalej
 • Jak zrobić kawę mrożoną? Jak zrobić kawę mrożoną?

  Nie wiesz jka wykonać doskonałą kawe mrożona na zbliżające się letnie upale dni? Przedstawiamy nasz przepis na najlepszą kawę mrożoną którą możesz wykonać w mniej niż 10 minut! Koniecznie zajrzyj do naszych szklanek termicznych które jeszcze bardziej umil

  2024/04/24 Czytaj dalej
 • Jak przygotować przyjęcie w ogrodzie ? Jak przygotować przyjęcie w ogrodzie ?

  Nie wiesz jak przygotować przyjęcie w ogrodzie aby twoi goście byli zachwyceni? Sprawdź nasze rady i spraw aby twoje przyjęcie było zapamiętane na długo!

  2024/04/10 Czytaj dalej