Jak myć okna?

2023/04/11

Mycie okien to ważna czynność, która pozwala utrzymać czystość w naszym domu. Aby uzyskać najlepszy efekt, należy używać odpowiednich środków czyszczących i narzędzi, takich jak gąbki, ściereczki i wycieraczki. Ważne jest również, aby okna myć regularnie, co najmniej raz na kwartał. W ten sposób unikniemy gromadzenia się brudu i kurzu na szkle, a nasze okna będą zawsze wyglądać pięknie i czysto.

Zobacz akcesoria do sprzątania>>>

1. Zabezpiecz parapety

Połóż czysty, suchy ręcznik na parapecie, aby zebrać zanieczyszczenia i zapobiec gromadzeniu się wody na drewnie.

2. Zabezpiecz żaluzje

Zamknij żaluzje (lub listwy) na żaluzjach i odkurz je, zanim podciągniesz je do górnej części okna.

3. Ściągnij firanki i zasłony

Jeśli masz firanki i zasłony, usuń je, aby się nie zachlapały. Wstrząśnij nimi podczas zdejmowania. To usunie kurz i zapobiegnie ponownemu osadzaniu się go na czystych oknach.

4. Pamiętaj o oczyszczeniu ram

Usuń pajęczyny i luźny brud z ram, zawiasów i prowadnic, aby zapobiec mieszaniu się wody z nagromadzonym osadem i tworzeniu się szlamu.

5. Użyj szmatki

Delikatnie przetrzyj szybę wilgotną szmatką. Spowoduje to zwilżenie szyby przy jednoczesnym usunięciu wierzchniej warstwy luźnego brudu.

6. Spryskaj okno

Następnie spryskaj okno środkiem czyszczącym. Podczas natryskiwania zacznij od góry szkła i spryskaj pośrodku wąską linią w dół. Trzymaj się z dala od krawędzi lub powierzchni innych niż szklane, ponieważ mogą one zostać uszkodzone przez nadmierne rozpylanie.

7. Użyj mikrofibry

Użyj suchego, niestrzępiącego się ręcznika, najlepiej ściereczki z mikrofibry, aby umyć okno, rozprowadzając roztwór po szybie. Mikrofibra sprawdzi się lepiej niż ręczniki papierowe, które mogą pozostawiać kłaczki. Można też użyć czarno-białych stron gazety.

8. Osusz okno

Gdy cały brud zostanie usunięty z okien, nadszedł czas, aby je wysuszyć. Pracując od góry do dołu, aby zapobiec kapaniu, osusz szybę ściągaczką lub czystym, suchym, niestrzępiącym się ręcznikiem.

9. Pamiętaj o krawędziach

Użyj suchej części tej samej szmatki, aby zetrzeć środek czyszczący zebrany wokół krawędzi, w których szkło styka się z ramą.

10. Usuń smugi

Jeśli pozostaną smugi, przetrzyj obszar okrężnymi ruchami, wycierając je świeżą, suchą, niestrzępiącą się ściereczką.

Jak myć okna bez smug

Podczas wycierania szkła na sucho powstają smugi, dlatego zawsze pracuj od góry do dołu. W przeciwnym razie woda będzie kapać na czystą szybę, pozostawiając smugi. Nie zostawiaj roztworu czyszczącego do wyschnięcia na oknie. Skoncentruj się na czyszczeniu jednego okna na raz. Wybierz metodę S zamiast wycierania w linii prostej. Metoda S, czyli metoda obrotowa jest skuteczniejsza niż inne, ponieważ szybciej pokrywasz większą powierzchnię – a to oznacza mniejsze prawdopodobieństwo wyschnięcia szkła na powietrzu, co powoduje powstawanie smug. Zaczynając od góry, przesuwaj ręcznikiem lub ściągaczką po szkle, tak jakbyś pisał literę S. Każde przejście zasysa wodę lub środek czyszczący z powrotem do środka, skąd go usuniesz podczas następnego przejścia.

Błędy w myciu okien

1. Używanie ręczników zostawiających kłaczki. 

Ręczniki papierowe mogą pozostawiać po sobie grudki rozpadającego się papieru. A ściereczki inne niż z mikrofibry mogą osadzać kłaczki. Najlepsze do mycia okien są ściereczki z mikrofibry, naturalnie niestrzępiące się i bardzo chłonne, nie wspominając o tym, że są przyjazne dla środowiska.

2. Używanie zbyt dużej ilości środka czyszczącego. 

Wiele osób błędnie uważa, że ​​więcej środka czyszczącego oznacza czystsze okna, ale w rzeczywistości jest odwrotnie. Więcej roztworu oznacza więcej czyszczenia, aby go usunąć. Zacznij od jednego psiknięcia, a jeśli to konieczne, zastosuj trochę więcej.

3. Zapominanie o wyczyszczeniu lub wymianie środków czyszczących.

Przetrzyj gumową listwę ściągaczki między kolejnymi pociągnięciami i wymień ręczniki do czyszczenia. W przeciwnym razie w zasadzie rozmazujesz brud z powrotem na oknach.

4. Mycie okien w słoneczny dzień. 

Profesjonaliści radzą, aby sprzątać w pochmurne dni. Dlaczego? Ciepło słoneczne odparowuje wodę, zanim zdążysz ją wytrzeć.

Unikaj używania płynu do zmiękczania tkanin podczas prania ściereczek z mikrofibry. Zmiękczacz otula włókna, czyniąc je znacznie mniej chłonnymi i dużo bardziej podatnymi na smugi.

Zobacz poprzednie artykuły na temat sprzątania:

Jak sprzątać żeby było czysto>>>

Nasze triki na szybkie sprzątanie domu>>>

 

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • Jak przesadzić kwiatki doniczkowe ? Jak przesadzić kwiatki doniczkowe ?

  Nie wiesz jak przesadzić kwiatki doniczkowe? Nie martw się w tym blogu pokazemy Ci jak krok po kroku przesadzić kwiatki i dobrać odpowiednie doniczki. Zapraszamy do czytania!

  2024/05/15 Czytaj dalej
 • Jak zrobić lemoniadę? Jak zrobić lemoniadę?

  Nie wiesz jak przygotować lemoniadę na nadchodzące upalne dni? Przygotowaliśmy kilka wariantów abyś mógł zaskoczyć swoich znajomych i zaserwować im przepyszną lemoniadę!

  2024/05/08 Czytaj dalej
 • Jak uprawiać i dbać o warzywa w szklarni? Jak uprawiać i dbać o warzywa w szklarni?

  Nie wiesz jak uprawiać i dbać o warzywa w szklarni? Zapraszamy do naszego bloga który odpowie na każde twoje pytanie i sprawi ze pokochasz sadzić swoje ulubione warzywa i owoce w szklarni.

  2024/05/02 Czytaj dalej
 • Jak zrobić kawę mrożoną? Jak zrobić kawę mrożoną?

  Nie wiesz jka wykonać doskonałą kawe mrożona na zbliżające się letnie upale dni? Przedstawiamy nasz przepis na najlepszą kawę mrożoną którą możesz wykonać w mniej niż 10 minut! Koniecznie zajrzyj do naszych szklanek termicznych które jeszcze bardziej umil

  2024/04/24 Czytaj dalej
 • Jak przygotować przyjęcie w ogrodzie ? Jak przygotować przyjęcie w ogrodzie ?

  Nie wiesz jak przygotować przyjęcie w ogrodzie aby twoi goście byli zachwyceni? Sprawdź nasze rady i spraw aby twoje przyjęcie było zapamiętane na długo!

  2024/04/10 Czytaj dalej