Jak wyczyścić szczotkę do toalety WC?

Autor: SuperWnetrze.pl 2021/04/09

Szczotka do toalety jest szczególnie narażona na zabrudzenie, a charakter jej „pracy” sprzyja rozwojowi groźnych drobnoustrojów na jej powierzchni. Dlatego, jeśli zależy Ci na tym, by Twoja łazienka była miejscem naprawdę higienicznym i w pełni bezpiecznym dla domowników, nie możesz zapominać o systematycznym czyszczeniu szczotki do WC. Jest na to kilka sprawdzonych sposobów. Do umycia i odkażenia szczotki do czyszczenia toalet możesz wykorzystać zarówno naturalne środki, jak i wybielacz lub standardowe płyny do czyszczenia i dezynfekcji muszli sedesowej. Szczotkę do WC powinno się myć i odkażać nie rzadziej niż raz w miesiącu, a najlepiej będzie, jeśli o jej nieskazitelną czystość zadbasz raz w tygodniu. To bardzo ważne, ponieważ zarazki zgromadzone na szczotce toaletowej z łatwością mogą przenosić się na otoczenie: pojemnik z papierem toaletowym czy dywanik, a jeśli przedostaną się na dłonie użytkownika, mogą zawędrować bardzo daleko, nim zdąży on oczyścić ręce przed opuszczeniem toalety. Jak zabrać się za ten etap porządkowania łazienki i jak wyczyścić szczotkę do toalety szybko, łatwo i skutecznie.

W jaki sposób myć i odkażać szczotki do czyszczenia toalet?

Podczas mycia szczotki do WC zawsze używaj rękawic ochronnych. Gumowe rękawice zabezpieczą Cię nie tylko przed kontaktem z zabrudzeniami i bakteriami, ale również drażniącym działaniem płynu, którego użyjesz do mycia szczotki do czyszczenia toalet. Jeśli masz taką możliwość, przeznacz specjalnie do tej czynności wiadro lub wysoki pojemnik, które będą służyć tylko i wyłącznie do mycia szczotki do WC. Ważne jest to, by ów pojemnik pomieścił całą szczotkę – również jej uchwyt, z którego także należy sumiennie usuwać brud. Oczyszczanie szczotki toaletowej rozpocznij od wypełnienia wiadra gorącą wodą, następnie dodaj do niego wybrany środek czyszczący. Świetnie w tej roli sprawdzą się np. ocet lub soda oczyszczona. W przypadku sody odmierz szklankę proszku i wsyp ją do wiadra, a jeśli zdecydujesz się na ocet, użyj go w ilości około dwóch szklanek. Oba te, naturalne i powszechnie dostępne środki, poradzą sobie nie tylko z usunięciem brudu zalegającego na szczotce i jej włosiu, ale także ją zdezynfekują. Do wiadra możesz także zamiast sody czy octu wlać środek do czyszczenia toalet albo wybielacz. Do tak przygotowanej kąpieli włóż szczotkę do WC i pozostaw ją w niej na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Po tym czasie szczotka do toalety powinna zostać jeszcze opłukana, a następnie osuszona. Jeśli chcesz pozbyć się nieczystości ze szczotki do toalety jeszcze szybciej, możesz potraktować sedes jako zamiennik wiadra i w jego wnętrzu przeprowadzić kąpiel szczotki do WC. W tym wypadku jednak pamiętaj, by dodatkowo umyć i odkazić jej uchwyt wystający ponad powierzchnię wody. W sytuacji, gdy brakuje Ci czasu, możesz także spryskać szczotkę płynem odkażającym, a następnie ją osuszyć. Nigdy nie zapominaj także o oczyszczeniu pojemnika, w którym umieszczona jest szczotka do toalety. W nim także gromadzą się zanieczyszczenia i groźne bakterie. Warto już przy zakupie szczotki do czyszczenia WC pomyśleć o tym, by wybrać taki jej model, który będzie ułatwiał oczyszczenie samego stojaka. Dobrym rozwiązaniem są np. szczotki do toalet z wyjmowanymi wewnętrznymi pojemnikami, które łatwo odczepić i umyć. Taką praktyczną konstrukcją może pochwalić się np. szczotka do toalety Brabantia z kolekcji Profile. 

Która szczotka do toalety jest najbardziej higieniczna?

Szczotki do WC wytwarza się z różnych materiałów, ale nie każdy sprawdza się równie dobrze pod względem utrzymywania higieny. Łatwe do mycia są zwłaszcza szczotki do czyszczenia toalet z tworzyw sztucznych i szczotki do WC ze stali nierdzewnej. Szczotka do toalety ma częsty kontakt nie tylko z nieczystościami, ale i wodą oraz wilgocią. To właśnie te ostatnie przyspieszają proces namnażania bakterii na powierzchni szczotki do WC. Dlatego w przypadku zakupu szczotki do toalety warto wybierać te modele, które stworzone są z materiałów trwałych i odpornych na wilgoć, jaką jest bez wątpienia dobrej jakości stal nierdzewna. Z tego punktu widzenia najgorzej sprawdzają się szczotki WC wykonane z drewna, które szybko może się zniszczyć, spleśnieć i w praktyce stać się pożywką do rozwoju szkodliwych mikroorganizmów i grzybów. Jeśli jednak najbardziej odpowiada Ci drewniana szczotka do toalety, nadal może to być higieniczny wybór, ale pod warunkiem, że drewno zostało właściwie zakonserwowane. Niektóre dobre marki wprowadziły ponadto do swoich kolekcji niezwykle funkcjonalne samooczyszczające się szczotki do toalet. Są najczęściej przybory wykonane z silikonu, który utrudnia osadzanie się brudu i resztek papieru na wypustkach szczotki. Warto również pamiętać, że każda szczotka prędzej czy później powinna być wymieniona na nową. Dlatego podczas wyboru szczotki do czyszczenia toalet dobrze jest zwrócić uwagę na te produkty, do których producenci oferują wkłady wymienne. Taką możliwość daje m.in. Wesco. Wkład wymienny do szczotki do WC od Wesco kosztuje zdecydowanie mniej niż nowa szczotka, więc w praktyce, wydając niewielkie pieniądze, można do łazienki zaprosić zupełnie nową i nieskazitelnie czystą szczotkę tak często, jak tylko zachodzi potrzeba.

Jak używać szczotki do WC, by uniknąć rozprzestrzenienia się brudu i zarazków w łazience?

Szczotki do czyszczenia toalet nie tylko powinny być regularnie myte, ale także dłużej pozostają bardziej higieniczne, gdy pamiętamy o ich osuszaniu. Chodzi nie tylko o dokładne wysuszenie szczotki po zabiegu jej oczyszczania, ale także po każdorazowym użyciu. Warto po skorzystaniu ze szczotki na kilka chwil pozostawić ją opartą np. o ścianki sedesu do wyschnięcia i dopiero gdy przeschnie wstawić ją do stojaka. Umieszczanie mokrej i zabrudzonej szczotki do WC w obudowie przenosi całą nieciekawą zawartość sedesu do wnętrza pojemnika, w którym przechowujemy szczotkę. Dlatego pamiętaj o osuszaniu szczotki, a jeśli jest to możliwe, staraj się oczyszczać ją po każdym zastosowaniu. Jak wyczyścić szczotkę do toalety w trybie ekspresowym? Wystarczy na moment zostawić szczotkę po użyciu w muszli klozetowej i spuścić wodę. Jeśli dodatkowo używasz kostek do WC ze środkami czyszczącymi, takie doraźne mycie szczotki toaletowej będzie jeszcze skuteczniejsze. 

Poprzedni artykuł Następny artykuł
  • Co kupić na parapetówkę? Co kupić na parapetówkę?

    Twoi bliscy właśnie zaprosili Cię na parapetówkę? Z jednej strony, nie możesz się doczekać ale z drugiej, wciąż nie wiesz co podarować im w prezencie? Jeśli tak też właśnie jest - bez obaw! Ten artykuł z pewnością Ci pomoże!

    Autor: SuperWnetrze.pl 2022/03/21 Czytaj dalej
  • Jak wyczyścić kubek termiczny? Jak wyczyścić kubek termiczny?

    Jak wyczyścić kubek termiczny z osadu herbaty albo kawy? Mamy na to sposób! Jedyne czego potrzebujesz to jeden składnik ze swojej kuchni. Kliknij tutaj i dowiedz się więcej.

    Autor: SuperWnetrze.pl 2022/03/14 Czytaj dalej
  • Wszystko o montażu wieszaków na ręczniki Wszystko o montażu wieszaków na ręczniki

    Jaki wieszak łazienkowy na ręczniki zatem sprawdzi się najlepiej w Twojej domowej łazience? Wieszaki na ręczniki różnią się nie tylko swoim wyglądem i materiałem, z którego zostały wykonane - ale też przede wszystkim - sposobem montażu. Więcej o tym przec

    Autor: SuperWnetrze.pl 2021/12/22 Czytaj dalej
  • Nowe garnki - czy materiał ma znaczenie? Nowe garnki - czy materiał ma znaczenie?

    Zestaw garnków to zdecydowanie prezent na który czekasz od dawna. Spraw sobie go sam! Zestaw garnków i rondelków przyda się w każdej kuchni. Przeczytaj artykuł i dowiedz się trochę więcej o garnkach.

    Autor: SuperWnetrze.pl 2021/06/20 Czytaj dalej
  • Idealna butelka na wodę na wakacyjne wędrówki Idealna butelka na wodę na wakacyjne wędrówki

    Wakacje tuż tuż, a co za tym idzie również słoneczne dni. Nie zapomnij o odpowiednim nawadnianiu. Przydatna będzie odpowiednia butelka na wodę. Zabierzesz ją ze sobą na każdą wędrówkę, a twój organizm nigdy nie będzie osłabiony.

    Autor: SuperWnetrze.pl 2021/06/10 Czytaj dalej